1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat
 3. Duyuruyu Kapat

Çözüldü Internette Dolasan Türklerin Müslüman Oluşu Meselesi

Konu, 'İslam Tarihi, Şahsiyet ve Vakıalar' kısmında nereyeboyle tarafından paylaşıldı.

 1. nereyeboyle

  nereyeboyle Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  selamun aleykum ;
  internette bircok yerde ateistler tarafından türklerin müslümanlığa geçişi ile ilgili tarkan ve curcan olaylarından bahsediliyor... taberi tarihininde yazılı deniliyor .... taberi tarihinde 40 bin türkün ağaca asılı bir şekilde idam edildiğini söylüyorlar... bu bir iftira mı yoksa hakikaten taberi tarihinde böyle bir olaydan bahsediliyor mu ?? eğer tarkan ve curcan olayları doğruysa islama uygunlugu nedir ? türklerin müslümanlığa geçişi meselesi hakkında bizi aydınlatabilir misiniz hocam ?
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Âleykum selam we rahmetullah;

  Taberi zayıf sahih ayırt etmeden tüm tarihi rivayetleri eserine toplamıştır.
  Çoğu zayıf rivayetlerden oluşmaktadır. Taberide geçen ifade şu şekildedir:
  "Türklerle yapılan bir savaşta kırk bin Türk'den 14 bin tanesi öldürülmüştür. Türklerin İslamiyeti kabul etmesi bu savaştan sonra olmamıştır. Zorla Müslümanlaştırma söz konusu değildir."

  Türkler, İslamiyeti samimi olarak, kendi istekleriyle, hiçbir zorlama ve dış baskı olmaksızın kitle halinde kabul edince, tarihlerinin yeni bir devresine ayak basmış oluyorlardı… " (Yılmaz Öztuna, Türk Tarihinden Yapraklar, s.47)
 3. nereyeboyle

  nereyeboyle Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Akhi Allah razı olsun yalnız biraz detaylı bilgi verebilir misin akhi ??? Cünkü Nerede birine İslamı anlatmaya kalksam bu talkan ve curcandan bahsedip duruyorlar.. açıkcası pek bilgim olmadıgı için bu konuda cevapta veremiyorum.yani Türklerin islama geçişi ile ilgili bu ateist efsanesi gittikçe arkadas çevreme yayılıp onları mürted etmeden ne cevap verebilirim onlara ? Bircok ateistin talkan ve curcandan girip milliyetçi damarlara basıp insanları dinden cıkardıklarına bizzat şahit oldum bu yuzden cok önemli bir konu bu
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş