1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Haber Irak Ordusu Kerkük'ü Ele Geçirdi

Konu, 'Irak Haberleri' kısmında Muhammed Taha tarafından paylaşıldı.

1. Muhammed Taha

Muhammed Taha Twitter: @MTahaAktas Haber Yöneticisi

KERKÜK'ÜN KONTROLÜ IRAK ORDUSUNDA

Irak ordusunun dün gece başlattığı Kerkük operasyonu devam ediyor. Irak özel harekat askerleri, Kerkük valilik binasına girdi. Kent merkezindeki valilik binası çatışma olmaksızın kontrol altına alındı. Başbakanı İbadi, Kerkük ve ele geçirilen diğer bölgelere Irak bayrağı çekilmesi talimatı verdi. Kerkük Kalesi'ne de Türkmen bayrağı asıldı.

Irak'ta merkezi yönetim ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında tırmanan gerilimin ardından Irak ordusu gece yarısı Kerkük'te askeri üs ve petrol kuyularını ele geçirmek için operasyon başlattı.

Iraklı güçler Kerkük havalimanı, Kuzey Petrol Şirketi, Keyvan askeri üssü, Kerkük Elektrik Dairesi ve doğalgaz yatakları gibi kritik noktalarda kontrolü ele geçirdi. Irak Petrol Bakanlığı, ordunun geri kalan petrol sahalarını kontrol altına almasının da an meselesi olduğunu duyurdu.

Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne bağlı peşmergelerin mevzileri terk edip çekilmesi peşmerge arasında kriz çıkarttı. Uluslararası haber ajansı AFP, Irak güçleri ile yaşanan çatışmalarda 10 peşmergenin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

KERKÜK KALESİ'NE TÜRKMEN BAYRAĞI

Kerkük'ün Irak ordusu ve Haşdi Şabi milislerinin kontrolüne geçmesi sonrası Kerkük Kalesi'ne Türkmen bayrağı çekildi. Türkmen bayrağının kaleye asılmasına Arap, Türkmen ve Kürtlerin ortak karar verdiği belirtildi. Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin de Kerkük'ü ziyaret edeceği açıklandı.

KERKÜK'TE SON 24 SAATTE NELER YAŞANDI?

Dün geceden itibaren Kerkük'e doğru ilerleyen Irak ordusunun ağır silahlarla donanmış birlikleri Tuzhurmatu ilçesi ile Beşir kasabasından hareket etti. Gece saat 02.00'de Kerkük'ün güney sınırından itibaren kente giriş yapan birlikler, peşmerge tarafından taciz atışlarıyla durdurulmaya çalışıldı.

Çatışmalar özellikle Kürtlerin yaşadığı mahallelerde düşük yoğunlukta sabaha kadar devam etti. Sabahın ilk ışılarıyla, Kerkük'te uzun süredir kontrolü elinde bulunduran Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne bağlı kuvvetler silah bıraktıklarını açıkladı, önemli bir kısmı da kenti terketti.

TALABANİ'YE BAĞLI PEŞMERGE ÇEKİLDİ

Uluslararası ajansalara göre, özellikle bölgede bulunan Celal Talabani'nin oğlu Befal Talabani'ye bağlı Kürt silahlı unsurları Kerkük'te çatışma yaşanmaması için gayret sarfetti, bu unsurlar kentten çekilme konusunda ilk adımı atan taraf oldu.

Öğle saatlerine doğru Şii militan Haşdi Şabi unsurları ordu birlikleri ile beraber Kerkük havaalanında kontrolü sağladı. Bu bölgede küçük çaplı çatışmalar yaşandı.

HAŞDİ ŞABİ BAYRAĞINI ÇEKTİ

Özellikle Kürt lider Mesud Barzani'ye bağlı silahlı unsurlar düşük yoğunluklu ateşle karşılık verdiler. Bunların büyük bir kısmının doğuya doğru, yani dağ yönünde ilerleyip Süleymaniye'ye gittikleri haber veriliyor. Havaalanında ise Haşdi Şabi bayrağı çekildiği belirtiliyor. Başka dikkat çekici yön ise, Erbil-Kerkük otoyolu üzerinde Kerkük şehir çıkışında inşa edilen peşmerge heykelinin bulunduğu bölgede de Haşdi Şabi milislerinin kontrolü ele geçirmiş olması oldu.

İBADİ: KERKÜK'TE KONTROL SAĞLANDI

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Irak ordusunun artık Kerkük çevresinde kontrolü sağladığını açıkladı. Ancak ordu birliklerinin kent içerisine girmediğini ısrarla tekrarladı. Bu da kentte yeniden yapılandırılacak yönetim sistemi hakkında yeni iddialara ortaya atılmasına yol açtı. Bunlardan biri, Bağdat yönetimi ile birlikte KYP'nin Türkmenleri de aralarına alarak oluşturacakları Kerkük'e özel bir idari yapılanma. Bu 2014 yılındaki yönetim şekline dönüş anlamına geliyor.

Bu arada kerkük'ün 16 kilometre kuzeyindeki Arapha bölgesi ile Dibis civarındaki petrol kuyuları da bölgesel yönetimin peşmerge güçlerinin elinden alındı.

"PKK BÜROSU KAPATILDI" İDDİASI

Kerkük'te Haşdi Şabi milislerine karşı PKK militanları tarafından saldırı girişiminde bulunulduğu yönündeki haberler ise doğrulanamadı. Ama Türkmen kaynakları, Kerkük'ün merkezinde bulunan PKK bürosuna girildiğini iddia etti.

NTV
  2. Cundullah el-Kürdî

Cundullah el-Kürdî BAWERMEND Kullanıcı

İbadi bile pêşmerge'niñ bu kadar korkak olacağını tahmin êdememiştir. 24 saat bile sürmedi kaçmaları.
  3. musab99

musab99 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Aslinda muslumanlar bu olaylara kendilerine ornek almali ,neymis efendim ole eline silah alip arkana halk destegi alsan bile devlet olamiyormussun.

Devlet olmak cok farkli bir seydir,bana gore dunyada sadece 6 tane devlet var gerisi devletcik.
  4. Muhammed Taha

IŞİD, karışıklıktan yararlanıp Kerkük'deki iki köyü ele geçirdi.
  5. Muhammed Taha

Haşdi Şabi, Sincar'ı ele geçirdi.

Allah onları öldürsün.
  6. Alketa

Alketa Herkes guzel bakamaz, sen guzel bak.. Kullanıcı

Devletperestlik.
  7. Rayet Et Tevhid

Rayet Et Tevhid Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Peşmerge barzaniyi sattı bu yüzden direniş gösteremiyorlar ...
  8. ebu el-fadl

ebu el-fadl Islam-TR Üyesi Kullanıcı

iranın zaferi olarak anlamak gerekir. kimse iranı konuşmuyor. hem bağdatta şianın iktidarı perçinlendi hem sünni kerkük toprakları şianın eline geçti.

Kafirler çok büyük hiblikle çalışıyorlar.
  9. Süleyman Incek

Süleyman Incek Islam-TR Üyesi Kullanıcı

"..... EYYYYY BMMMMMMMM.... Dünya 5'ten böyüktür haaaaaaaaaa ...." :)

Kim o 6 Devlet merak ettim doğrusu.
  10. musab99

Turkler ,iranlilar ve ingilizler devlet olma konusunda baya bir ustadir ,tam yok oldular bittiler sanirsin ama gozlerden uzak cekirdek kadrolari yeni devletin temellerini atmislardir bile.
    Misal Turkler osmanli cokerken iki tane hukumet vardi. Istanbulda vahdettin ,anadoluda ise kuvayi milliye , istanbul hukumeti isgalcileri oyalarken anadolu da direnis coktan baslamis cumhuriyet kurulma hazirliklari baslamisti , herkes sadrazam damat ferit icin nerdeyse hain der ama belkide kendisine verilen gorevi yapmistir kimbilir?? Devletperestlik boyle bir sey olsa gerek :)))))
  11. musab99

R.T.E nin soyledigi o sozle benim demek istdigim seyle arasinda bir baglanti yok, ayrica bu benim kendi gorusum sadece beni baglar merak ettin soyleyim, Ingiltere-Rusya-Iran-Amerika-Turkiye-Cin
  12. Süleyman Incek

Bağlantı kurmadım. O geyik geldi aklıma da. Neyse baya Devleti pas geçmişsin.
  13. Muhammed Taha

Mahmur ve Sincar da Irak Ordusu'nun eline geçti.
  14. Alketa

Alketa Herkes guzel bakamaz, sen guzel bak.. Kullanıcı

Abi devlette asolan insandir
    Vergini verirsin karsliliginda hizmet beklersin
    Cb diyor ya hizmetkaaar olmaya geldik.
    Oyle demeyle olmuyor iste. Hizmetkarliktan cikip saygi duyulasi bir kurum empoze edilip neredeyse bana kul olacaksina evriliyor

Sistemi elestirmeye kalksam vatan haini oluyorum birden mesela, ozellikle 15 temmuzdan sonra

Devletin d sini agzina almayan adamlar devletustudevlet olmuslar
    Vatan millet sakaryacilik bu degil:))

.
    Bundan 3 4 sene onceki analizlerde
    Cin rusya turkiye uclusunden bahsediyorlardi hep
    Neden bu ulkeleri saydigini anliyorum ama ozellikle amerika bu baglamda siritmiyor mu bu listede?
    Tarihsel cok derin bir koke sahip degil sanki
  15. muhammet087

muhammet087 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

kardeş türkiye kendi arabasını bile üretemiyor,saydığın devletler uçaklarını füzelerini kendileri üretiyor türkiye de parayla onlardan alıyor,bilimdeki bu gerilikle türkiye'nin amerika ve rusya'yı yakalaması çok zor
  16. Omer Faruk

Omer Faruk Ayın Üyesi Kullanıcı Ayın Üyesi

Top tufek bır yere kadar onu kullanacak adamları yok onların...
    Su kafirlerin karsısına 10 musluman sapa saglam dıkılse kafırler kacacak delık arar neden ?

ADAM DEGILLER CUNKU.Zalimlerin hepsi aynıdır.

Biz muslumanlar olarak ALLAH ın dık durun dedıgı yerde dık durmazsak
    kafırler bızı bırak fuzeyı ufacık deynekle bıle dover.....

Velhasıl Tr de savasacak adam cok oyle yada boyle kımısı dını ıcın kımısı tagut ıcın kımısı mıllıyetcılıgı ıcın kımısı malı ıcın kısaca savasırlar yanı.
    Kımse gıbı de kacmazlar

Ama kafirler oylemı sıkıstıgı zaman kacarlar onlar oyle boyle degıl.
    Onun ıcın tr ıle dırek hıcbır kafir devlet neye sahıp olursa olsun savasmaz.
    Anca bırılerını kullanırlar. Zaten muslumanlarıda bu sekılde vurmuyorlarmı.
    2 sıde musluman ama bırı ahmetcı bırı mehmetcı al ahmedı vur mehmede
    al turku vur kurde yanı kısaca adamlar profesyonel bır kıskırtma teknıgını kullanıyorlar.hemde mıllıyetcılıkle dınle yanı kısılerın ulkelerın zayıf yonlerı ıle

Herkez tam manada musluman olsa elbette bunlarla bıze zarar veremezler.ama cogu dının ne ıcın yasadıgının farkında bıle degıl.

Onun ıcın muslumanlara dıyoruz kı ALLAH ZULCELAL DIK DURUN DIYOR DIK DURACAGIZ KOPMAYIN DIYOR KOPMAYACAGIZ.DİNE SIKICA SARILIN DIYOR SIMSIKI SARILACAGIZ.
    GERISI BENIM YARATANDA ÖLDUREN DE BENIM.
    ALLAH a uydugumuz vakıt gerısı kolay ya sehadet yada zafer otesı yok bunun.
  17. mutmain

mutmain Islam-TR Üyesi Kullanıcı

övülecekse peyganberin soyu övülür
    fakat peygamber ne diyor arabın aceme acemin araba üstünlüğü yoktur
    soyu ile övünmek cahiliye adetlerindendir
    hepiniz ademdensiniz ademse topraktandır
  18. Omer Faruk

tamamda soyu oven kım akhı merak ettım ?
  19. Süleyman Incek

Kardeş sen zamanın savaşını anlamıyorsun galiba. Adamlar sahaya inmiyor ki. Joystick ile füze sallıyor drone'dan. Gemiden, Uçaktan, Denizaltından vs. Füze gönderiyor. Füzeye kafa atamayacağımıza göre teknolojik gelişmelerin peşinde olmamız lazım Müslümanlar olarak. Tevhidi Cemaatlerden Mühendis çıkmaması ayıp olarak bize yeter.
  20. Omer Faruk

Sen savas meydanlarında muhendıs mucahıd gormedıgın ıcın bılmedıgını varsayıyorum akhı
    o pıckuplar ucak savarlar vs ler mucahıdlere nereden gelıyor cogu ganımet ve kullanılamaz haldekı butun sılahlar mucahıdlerın torna tezgahından gecer..

talıban kac senedır amerıkayla joıstık ıle mı savasıyor.Madem bu kadar kolay neden kaybettı joıstıgın sahıplerı.

Tevhıdı cemaat derken muhendısımız cok evet ama yapmaya vakıtlerı olamadan Cennete gıdıyorlar :)

Kısaca ıs guc ısı degıl harp ısı harbı de ıyı bılen kazanır kılıcı kesen degıl.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş