1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Haber Iran'da Meclise Baskın

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ruhisukut tarafından paylaşıldı.

 1. ruhisukut

  ruhisukut Önce tanı sonra bağlan! Kullanıcı

    
  İran'ın başkenti Tahran'da bugün eş zamanlı saldırılar gerçekleşti.
  İlk saldırı İran Meclis Binasına: 8 ölü en az 31 yaralı
  Saldırılardan ilki İran'ın başkenti Tahran'daki İran Meclisi'ne yönelik düzenlendi. Yerel kaynaklarca 3 kişi oldukları belirtilen silahlı kişiler meclis binasını bastılar. Yaşanan çatışmaların ardından silahlı kişilerden birisinin üzerindeki bombayı infilak ettirdiği aktarıldı. Bu saldırıda ilk belirlemelere göre 8 kişi öldü. en az 31 kişi yaralandı.


  IŞİD İran meclisinden video görüntüsü paylaştı


  Öte yandan IŞİD'e bağlı Ama'k haber ajansı İran meclisi içinden bir video paylaştı. Video kaydında vurulan bir şahıs görülüyor.
  İkinci saldırı Humeyni'nin türbesine: 1 ölü en az 3 yaralı İlk saldırıdan yaklaşık yarım saat sonra yine Tahran'da bulunan Humeyni'nin türbesinde bir canlı bomba saldırısı gerçekleştirildiği bildirildi. Yerel haber kaynaklarının aktardığı bilgiye göre bu saldırıda 1 kişi öldü en az 3 kişi yaralandı. Türbe yakınında gerçekleşen ilk canlı bomba saldırısının ardından bölgeden ikinci bir patlama daha gerçekleştiği ifade edildi.

  [​IMG]
  Humeyni'nin türbesinde patlama anı

  Çatışmalar sürüyor
  Başkent Tahran'daki meclis binasına yönelik düzenlenen saldırının ardından bölgede çatışmaların yaşandığı aktarılıyor. İran Ordusu Özel Kuvvetleri bina çevresinde geniş güvenlik önlemleri alırken, milletvekilleri kontrollü bir şekilde binadan çıkartılıyor.

  [​IMG]
  Meclis binasına giren silahlı kişilerden biri (Yerel kaynaklar)

  IŞİD üstlendi
  Amak Ajansı'nın saldırı sonrası yayınladığı açıklamada her iki saldırının sorumluluğu da IŞİD tarafından üstenildi. Açıklamada, "İslam Devleti savaşçıları Humeyni'nin türbesine ve İran Meclisi'ne saldırıyor" ifadeleri yer aldı.

  IŞİD'e bağlı Amak Ajansı bir süre sonra ikinci bir açıklama yayınlayarak İran Meclisi'ndeki çatışmaların devam ettiğini ifade etti.

  4 ay önce tehdit etmişlerdi

  IŞİD, Mart ayında ilk kez Farsça propaganda videosu yayınlamış ve İran'a yönelik tehditler savurmuştu. Irak'ın Diyala ilinde çekildiği ileri sürülen görüntülerde, İran eski cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejat, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran devrim lideri Ruhullah Humeyni, İran dini lideri Ali Hamaney ve İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani'nin fotoğraflarını hedef yapan IŞİD üyeleri görülüyordu. IŞİD videoda İran içinde saldırılar düzenleyecek yeni bir operasyon grubunun kurulduğu Fars dilinde duyurmuştu.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak: Mepa News
 2. f471h

  f471h Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Müslümanlara sıkıntı çektirdiker, onlarda sıkıntı çekecekler.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş