1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Haber Işid Sözcüsü Adnani Kimdir? Kendi Köylüsünden Adnani’nin Kısa Hayat Öyküsü.

Konu, 'Deşifre Haber' kısmında furkan tarafından paylaşıldı.

 1. furkan

  furkan Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  IŞİD sözcüsü Adnani Kimdir? Kendi köylüsünden Adnani’nin kısa hayat öyküsü.

  TAHA SUBHİ FELLAH (EBU MUHAMMED EL ADNANİ) İSLAM DEVLETİ CEMAATİ RESMİ SÖZCÜSÜ KİMDİR? ADNANİNİN KÖYLÜSÜNDEN ADNANİN HAYATI ;

  Taha Subhi Fellah (Ebu Muhammed El Adnani) İdlip kırsalında binş köyünde büyüdü. Hiçbir İslami fikre sahip değildi. Taki ırak cihadı başlıyana kadar, adnani o zaman işsizdi. Güvercin terbiyecisi olarak nam salmıştı. Şam ammicesinde güvercin keşşaşı denilir. Şeriatta malum olduğu üzere güvercin terbiyecisi, keş şaşının şahitliği kabul edilmez. Yalan hareket ettiği için, aldatıcı olduğu için.

  Adnanin düzensizliğini, patavatsızlığını cihada çıkarken bile devam ettirmiştir. Buna bir misal vereceğim. Adnani 2005 ‘lerin sonunda Irak cihadına katılmak için yola çıkar. O zamanlarda Suriye rejimi ABD’nin suriye’ye girmesinden korkuyordu. Medya da ve mescidler de amerikan ihtilaline karşı bir direniş başlatıldı. Bu propaganda sayesinde ehlisünnetin avamından çoğu kişi ırak cihadına katıldı. Adnani de bunlardan biri idi. İyi bir şekilde hatırlıyorum ki adnani Irak’a gitmeden önce Cuma bile kılmazdı. Şam’daki Cihad i cemaatlerin Irak’a giden kardeşler için özel ve gizli yolları vardı. Taki kardeşler amerikan istihbaratının eline düşüp esir olmasın diye. Fakat Adnani’nin cihadçı olmaması, İslamcı olmaması ve bu işle ilgilenen El Kaide koordinatörleri ile bir bağlantı kurmadan çıkması sebebi ile Irak’a varır varmaz yakalanır. Buda Cihadçı olmaması hasebi ile sonradan hapisten çıkışını kolaylaştırmıştır.

  Adnani yakalandıktan sonra, Amerikalılar mahkûmları sorgulamak için, hapishane içinde bir strateji belirlediler. Her grubu ayırdılar. Sonra tüm grupların birbirini tekfir etmesi için büyük bir propaganda başlattılar. Hapishaneyi gruplara ayırdılar. Selefiler ve ihvancılar olmak üzere ikiye ayırdılar. Sonra başlarına ”El Kaide haricidir. Amerikalılarla beraber onlarla savaşmak caizdir.” diyen bir ajan koydular. Adanani’yi de ğulatların olduğu bölüme koydular. Onların başına da devle’ye biat etmeyen herkesi ”sahve ve mürted” dir diyen birini koydular. Amerikalılar tüm Cihad i cemaatlerden mücahidlerin saflarını birleştirmek için uğraşan tüm âlimleri idam ettiler. Ğulatların hücresinden Hacı Bekir, Ebu Bekir el bağdadi, Ebu Ali el Anbari, Ebu Eymen el Iraki ve Adnani IİD’in (Irak İslam Devleti)’nin uzun Cihad tecrübesine sahip tüm komutanları ve âlimleri ( Şeyh Ömer el Bağdadi ve Şeyh Hamza el Muhacir) gibileri ABD tarafından şehit edildikten sonra 2009-2010 salıverildiler. Böylece Irak’ta sonradan yetmelerin Cihad devri başladı. Adnani bugüne kadar Kuran’dan kısa süreler hariç hiçbir şey ezberlememiştir. Herhangi bir âlimin yanında herhangi bir kitap okumamıştır. Şam’a döndükten sonra sevih secdesinin ne zaman yapılacağını sorardı.

  Cevlani El Kaide için de birkaç farklı cephe de bulunmuştur. Ebu Yahya Libi tarafından görevlendirilen Cevlani, gene onun tarafından atanan Irak ve Şam sahasından mesul Bağdadi ile bağlantı kurmasını ister. Nursa Şam sahasına sekiz kişi ile girer. Adnani onların arasında değildir. Geneli Suriyeli ve Iraklılardan oluşuyordu. Aralarında Musul şerisi Ebu Maria el Kahtani de vardır. Nursa biraz güçlendikten sonra, Cevlani diğer cihadı gruplarla toplanıp Mücahitler Şura Meclisini kurmak için girişimde bulunur. Bağdadi bundan korkar, on kişiyi Cevlani’ye gönderir ve yönetimin onlara devredilmesini ister. Gönderdiği kişiler arasında Adnani ve Hacı Bekir vardır. Bağdadi Nusrayı kontrol altına almak, Cevlani’yi komatanlıkdan alıp, Şam’daki Cihadi Cemaatlerin bir grup altında birleşmesinden korktuğu için o on kişiyi gönderir.

  Cevlani Adnani’yi bir bölgeye emir olarak görevlendirir. Adnani o bölgede diğer cemaatleri baskı altına alır ve nerede ise Nursa sahadaki diğer İslami cemaatlerle çatışma aşamasına gelir.Nusra Şam’a girdikten sonra,Ebu Eymen El Iraki, Adnani, Ebu Abbas El Ensari bize gelerek bizler , Şam da El Kaideyi kurmak için geldik dediler ve bunun üzerine biatlar aldılar. Kendilerini karşılayan AhrarıŞamla oturduk. Selefiyel cihadının eskileri ile toplantı talep ettiler ve kendilerinin El kaide olarak tarif ettiler. Şam’a El Kaideyi kurmak için geldiklerini belirttiler.Cevlani Adnani’yi iki sebepten azletti. Cemaatler de ve Müslümanların genelin de aslın küfür olduğunu görüyordu. Diğer bir sebepte Nusra Komutanı Ebu Muhammed El Fatih’in Adnani’yi tanzimin mallarını kişisel amaçlar için kullanmakla suçlamasıdır. Bu daha sonra Adnani’nin o komutanı (Karısı ve Çocukları ile birlikte) öldürmesine sebep olmuştur. (Devle Cemaati bu cinayeti ilk başta red etmiş ve olayı Esed istihbaratının üzerine atmış olsada. Cinayet kısa sürede Nusret Cephesi tarafından çözülmüş ve failleri de yakalanmıştı. Olayın failleri Ebu Muhammed’i aralarında bebeklerinde bulunduğu ailesi ile birlikte katletmekten pişmanlık dahi duymadıklarını beyan ettiler.)


  Kaynak ; https://twitter.com/amersyriaa

  Tercüme : Ebu Abdurrahman El Türki

  İslam-Tr.Com / Haber Merkezi

  - See more at: https://www.islam-tr.net/isid-sozcu...ninin-kisa-hayat-oykusu/#sthash.RUzk8Uc1.dpuf
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Mayıs 2017
 2. Kozsoy

  Kozsoy Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  "Böylece Irak’ta sonradan yetmelerin Cihad devri başladı"

  Biri kendini aşırı derecede beğeniyor uyarayım da ne demek "sonradan yetme" ?

  Bu işidçilerden kimilerinin kendi aralarında sufyaniyiz falan dediklerini okudum ,,,sufyani ? pekte hayırla anılan bir isim değil gibi geliyor bana bilmediğim bi şey mi var ? Yukarıda bahsedilen kişinin konuşmasını dün dinledim bağdadinin açıklamalarının tersi yönde ayrıca çoluk çocuk dinlemeden herkesi kılıçtan geçirme sevdasında olan biri intibası uyandırdı bende bu da zulüm ve zalimliğe kayma belirtisi diyebilirim rahatlıkla ...
 3. Ebu Ubeyde bin Cerrah

  Ebu Ubeyde bin Cerrah Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bu olanlari okuyunca aklima ilk bu hadis geldi:

  Allah Rasûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) bir hadisi şeriflerinde buyurdular ki:

  İnsanlara öyle aldatıcı yıllar gelecek ki; o zaman yalancılar doğrulanacak, doğru sözlüler de yalanlanacaklardır. O zaman hainlere güvenilecek, güvenilir olanlar da ihanetle suçlanacaklardır. İşte o zaman Ruveybida konuşacaktır.' Dediler ki: 'Ruveybida da nedir?', buyurdu ki: 'Hiçbir işe yaramaz, değersiz kişidir; ama tüm insanları ilgilendiren meselelerde konuşur!' (İbni Mace)
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş