1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Çözüldü Islam Atalar Dini Olabilir Mi ?

Konu, 'Dinler - Mezhebler - Fırkalar ve Şahıslar' kısmında Kozzsoy tarafından paylaşıldı.

 1. Kozzsoy

  Kozzsoy Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Soru çok ters ama vaziyet şu , içeriği bilmeden atalar dini üzerine hareket etme mevzuu bahisse ve bu dinde islamsa bunu nasıl adlandıracağız bu kişilere ne gözle bakmamız gerekir ? Yani bunun neticesi olan bir örnek vereyim : Çoğumuzun bildiği "Ben Atatürk'ü sevmem Humeyni'yi severim" vakası . Söyleyen kızın şii olduğu hususunda bir bilgi geçmedi elime ama söylerken de ne maksatla söylediğini de biliyoruz o dönemin koşullarını falanda ve lakin sözün yamukluğu da aynı soru başlığının çarpıklığı gibi ortada,, hal böyle olunca atalar dini gibi bir durum söz konusu oluyor bu durumun açıklaması nedir bu kişileri nasıl nitelendirmeliyiz ?
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  İslam; Adem (a.s.)'dan son peygambere kadar gelen ve kıyâmete kadar hüküm sürecek olan tüm peygamberlerin tevhid dininin genel adıdır.

  Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
  "Ben atam İbrahim'in duası, İsa'nın müjdesi ve annemin gördüğü rüyayım. Annem rüyasında içinden çıkan bir aydınlığın Şam diyarı saraylarını aydınlattığını belirtmişti. Peygamber anneleri hep böyle rüyalar görürler."
  (Ahmed b. Hanbel, Musned, IV, 127, 128)

  Ebu Hurayra (r.anh), Rasulullah (s.a.v.)'dan şöyle buyurmuştur:
  Ben Meryem oğlu’na insanların en evlâsı(en yakını)yım. Zaten bütün nebiler, evlâdu allâtırlar (anneleri ayrı, babaları bir evlâtdırlar).”
  (Sahihu’l-Buhari, IV, 142, Enbiya, 48; El- Munavi, Abdurrauf, Feyzu’l-Kadir, I-VI, Beyrut, ty. II, 47, nr. 2706; Ahmed b. Hanbel, İbn-i Mâce ve Ebu Davud’dan)


  Diğer sorunuz ise ; "Ben Atatürk'ü sevmem, Humeyni'yi severim" sözünü söyleyen Şii olması durumunda gayet doğaldır. Sunni olması durumunda ise buradaki kastına bakılır ve Hilafeti ilga ederek Laikliği getiren Mustafa Kemal'i sevmektense; Laikliği ilga ederek (Şii) şeriatı getiren Humeyni' ondan iyidir manasını kast etmişse bir şey gerekmez.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş