1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Islami Kısaltmaların Anlamları ( C.c., R.a.)

Konu, 'Bunları Biliyor Musunuz?' kısmında selefi bin mesut tarafından paylaşıldı.

 1. selefi bin mesut

  selefi bin mesut Üye Üye

  C.C..- Celle celeluhu diye okunur : Allah ismi anıldığı zaman hürmet ve tazim için söylenir.ona mahsustur.“Onun şanı ne yüce” demektir.

  S.A.V.- Sadece Peygamberimize özgüdür anlamı : Allah'ın selamı üzerine olsun

  A.S.- Aleyhisselam’ diye okunur anlamı: Selam üzerine olsun

  A.S.- Diğer Peygamberlere ve meleklere özgü anlamı : Selam O’nun üzerine olsun

  R.A.-Radıyallahu anh diye okunur. Sahabe ve büyük velilerin isminin sonuna yazılır. Anlamı: Allah onlardan razı olsun

  R.H.-Rahmetullahi aleyh’ diye okunur. Anlamı: Allah'ın rahmeti onlara olsun demektir

  K.S. -Kudduse sırruhu’ diye okunur. Anlamı: Sırrı mukaddes olsun demektir Evliya ve Alimlerin isminin önüne konur.

  H.Z. - Hazreti. Anlamı: Saygıdeğer anlamındadır.

  R.A. (R.Anh) Radıyallâhü Anhü: Ashâb-ı kirâm’dan bir zatın ismi anıldığı zaman söylenen Allâhü Teâlâ O’ndan razı olsun manasında dua ve saygı ifadesidir. (İki zat için "Radıyallâhü Anhuma", ikiden çok zat için "Radıyallâhü Anhum" denir.)


  R.A. (R.Anha) Radıyallâhü Anha: Hanim sahabilerden birinin ismi anıldığında söylenen Allâhü Teâlâ O’ndan razı olsun manasında dua ve hürmet ifadesidir. (İki hanım sahabi için "Radıyallâhü Teâlâ Anhuma" ve ikiden çok hanım sahabi için "Radıyallâhü Anhunne" denir.)


  Rıdvânullahi Teâlâ Aleyhim Ecmaîn: Yine Ashâb-ı kirâm’ın isimleri anılınca söylenen; Allâhü Teâlâ’nın rızası onların üzerine olsun manasında dua tazim ifadesidir. (Bir zat için "Rıdvânullahi Teâlâ Aleyh", iki zat için "Rıdvânullahi Teâlâ Aleyhima" söylenir.)
 2. Muzzammil

  Muzzammil Aktif Üye Üye

  Allah razi olsun akhi.
  Yalniz alttaki terimi bugune kadar gorduklerim arasinda ya bizzat tasavvufcularin kendileri kullaniyordu ya da kendilerine mâl ettikleri insanlar icin kullaniyorlardi.

 3. morueqq

  morueqq لا إله إلا الله Üye

  Tasavvufçular tarafından büyüklerine hürmeten verdikleri meşhur sıfatlardan olan : (K.S) (Kuddise Sirruhu = Allah, sırrını kutsasın) ifadesi de bir şahıs için kullanılacak ifadeler değildir. Aksine ''K.S'' ifadesi, Alemlerin Rabbı olan Allah (c.c.) için kullanılır. Şu ayette olduğu gibi:

  ''Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım, dedi. Onlar: Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? dediler. Allah da onlara: Sizin bilemiyeceğinizi herhalde ben bilirim, dedi.'' (Bakara 2/30)

  Ayette geçen takdis ifadesi ''kuddise'' ifadesinin köküdür. Aslen hiç bir mezheb, hadis, fıkıh ehli alimler salih bir kul veya alim olarak bilinen birinin ismi anılırken ''kuddise sirruhu'' ifadesini kullanmadılar. Aksine ''rahimehullah, rahmetullahi aleyh vb''ifadeler kullandılar. Peki bu ''K.S'' ifadesi nereden geldi? diye sorarsanız, şöylece açıklayabiliriz:

  Allah (c.c.) , Rasulu, İslam ve müslümanları severken ölçülü bir şekilde sevmeyince sevgi şekilleri ve bu sevgi ifadeleri haliyle karışık bir hali alır. "Kuddise sirruhu" ifadesi de Arab hıristiyanların arasında meşhur olan ifadedir. Arab hıristiyanlar kendi din adamlarını ''Kaddesena Papa'' diye anarlardı. İlim ehlinin açıklamalarına göre kuddise sirruh ifadesi de islam'a giren ve kendisi ile beraber batılları ile islam'a giren hıristiyanlardan kalmadır. Aynı ifadeler ''Bediuzzaman'' kelimesini şahıslar için kullanmamak gibidir.

  ''(O), göklerin ve yerin Bedi'dir (eşsiz yaratıcısıdır). Bir şeyi dilediğinde ona sadece "Ol" der, o da hemen oluverir.'' (Bakara 117)

  Sözün özü:

  "Kuddise Sirruhu", "Bediuzzaman" ifadesi vb'leri Allah cc için kullanılır. Kullara beslenilen sevgiler bizleri haddi aşmaya sevketmemelidir.

  Selamun aleykum...
 4. Deniz

  Deniz Aktif Üye Üye

  Daha önce de bu kelimelerin anlamlarını okumuştum ama kullanmayınca sürekli unutuyorum :) Faydalı bir konu güncel olsun.

  Aleykum selam kardeşim.
 5. طالب القرآن

  طالب القرآن İyi Bilinen Üye Üye

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş