1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Soru Islami Videolar Ya Da Filmlerde Müziğin Hükmü Nedir ?

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında Mehmetgünel tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetgünel

  Mehmetgünel La ilahe illallah Kullanıcı

  Selamün aleyküm arkadaşlar islami bir film ya da bir alim'in videosunu izlerken arka fonda bazen müzikler çalıyor bu müziklerin hükmü nedir ? (Mesela ashab-ı kefh filmini izlemek istiyorum ama filmdeki müziklerden dolayı izlemiyorum bu film'i izlemem caiz midir ?)
  Not : sitede bu konu hakkında bilgi bulamadım müzikle ilgi konularda da bulamadım.
 2. Ummu Aişe

  Ummu Aişe حسبي الله ونعم الوكيل Site Emektarı Kullanıcı

 3. Mehmetgünel

  Mehmetgünel La ilahe illallah Kullanıcı

  Allah razı olsun kardeşim konuyu okudum ama aklıma takılan konu var bu filmlerin ne yazıkkı müziksiz versiyonu yok ve müziği yok edemem peki müzikli yerlerde sesi kısıp izlemek şart mı genelde müzik önemli yerlerde çıkıyor .
 4. Ummu Aişe

  Ummu Aişe حسبي الله ونعم الوكيل Site Emektarı Kullanıcı

  Amin ecmain kardeşim.

  Yalnız bu tarz filmlerde "önemli an" dediğimiz yerler, hakikatte gerçekten önemli mi, bunu tekrar bir düşünmek gerek. Öncelikle ayet ve hadislerden yola çıkmış olsalar da, kalan konuşma ve sahneler (filmlerde işlenen olayların ayrıntılarının uzun uzun verilmiş olması düşünülürse) kurgudur. Oysa, misal Ashab-ı Kehf'in kıssasını ayet ve hadislerle bilmek bizlere yeterli.

  Demek istediğim: bu filmleri izlemek İslamî bir zorunluluk olmadığı gibi, ilmimize ek bir ilim katıyor da değiller. İllaki izlemek istiyorsanız, bunları göz önünde bulundurarak ve gereksiz sahnelerde müziği kısarak izleyebilirsiniz. "Önemli" dediğiniz sahnelerde mecbur sesi açacaksınız, ama bu halde bile müzik caiz değil; ayrıca "önemli" dediğiniz an da, (sonuç itibariyle izlediğinizin "sadece bir film" olması sebebiyle) önemli değil.

  Tüm bunları bilerek, izleyip izlememek kendi tercihiniz olacaktır.
 5. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Kardeşim; linkte müzik olan yerde sesi kısmak tavsiye edilmektedir demiştik. Bu takva açısından uygun bir eylemdir. Yapamayan sesden haz almadan, kendini dinlemeye vermemeye çalışmalıdır. Günahı veya vebali konusunda yapımcıya muhakkak bir pay varsa da; dinleyiciler için sakınanlara bir pay olmayacağını umuyorum. Âllahu âlem
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş