1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Israil Ve Akp Anlaştı

Konu, 'Tağut' kısmında muhammet087 tarafından paylaşıldı.

 1. muhammet087

  muhammet087 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  İsrail ile Türkiye anlaştı: Mavi Marmara davası geri çekilecek
  İsrail'de yayın yapan Haaretz gazetesi Türkiye ile İsrail arasında yapılacak anlaşmanın detaylarını açıkladı. İsrail medyasına göre Türkiye ve İsrail anlaştı ve İsrail Türkiye'ye Mavi Marmara'da ölenlerin ailelerine tazminat ödeyecek Türkiye Mavi Marmara olayını kapatacak.

  Anlaşmaya göre, İsrail Türkiye'ye 20 milyon dolar tazminat ödeyecek. Bunun karşılığında Türkiye çok önemli bir Hamas yöneticisini İsrail'e iade edecek ve Hamas'ın İstanbul'daki aktivitelerini sınırlandıracak.


  Kudüs'teki üst düzey bir yetkilinin Haaretz'e yaptığı açıklamada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Türkiye ile temasta bulunan elçisi, Joseph Ciechonover ve yakında israil istihbarat servisi MOSSAD'ın başına geçecek olan Ulusal Güvenlik Danışmanı Yossi Cohendün (Çarşamba günü) Zürih'te Türkiye Dışişleri müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun da hazır bulunduğu görüşmede anlaşmanın ilkeleri konusunda sonuca vardığı belirtildi.
  Gazeteye göre anlaşma henüz tam olarak tamamlanmadı. Detaylar üzerinde görüşmeler devam ediyor. Fakat 5 madde üzerinde mutabakata varıldı.

  İSRAİL 20 MİLYON DOLAR TAZMİNAT ÖDEYECEK

  İsrail ile Türkiye ilişkilerin normalleşmesi için ön anlaşmaya vardı. Al Jazeera'ye konuşan üst düzey Dışişleri yetkilisi "İsrail ile görüştüğümüz doğru, ama ilişkiler onarılmadı. Fakat bunun yakın olduğunu söyleyebilirim" dedi. İsrail televizyonu Kanal 10'a göre ise İsrail, Mavi Marmara saldırısında ölenlerin ailelerine 20 milyon dolar tazminat ödeyecek. Büyükelçiler başkentlere geri dönecek


  Mavi Marmara gemisi saldırının ardından Türkiye'de kalabalık bir grup tarafından karşılanmıştı.

  2010'daki Mavi Marmara saldırısıyla gerilen İsrail ile Türkiye ilişkilerinin onarılması için ön anlaşma sağlandı. İsrail televizyonu Kanal 10’un haberine göre ise, İsrail, Mavi Marmara saldırısında ölenlerin ailelerine 20 milyon dolar tazminat ödeyecek. Al Jazeera'ye konuşan üst düzey Dışişleri yetkilisi ise İsrailli yetkililerle İsviçre'de görüşmeler yaptıklarını doğrulasa da"İsviçre de görüştüğümüz doğru. Ama ilişkiler onarılmadı. Fakat bunun yakın olduğunu söyleyebilirim." dedi.
  Kanal 10’a göre anlaşmada yer alan maddeler ise şu şekilde:
  • Ülkeler, büyükelçilerini yeniden görevlendirecek.
  • İsrail askerlerine karşı açılan davalar kapatılacak.
  • İsrail, Mavi Marmara saldırısının kurbanları için fon oluşturacak
  • Türkiye, topraklarında “terörist” aktivitelere izin vermemek için irade bildirdi
  • Gush Etzion’da 3 yerleşimci gencin kaçırılıp öldürülmesi olayının arkasında olan Hamas üyesi Salah Aruri Türkiye'den sınırdışı edilecek.
  • Türkiye, topraklarından bir gaz boru hattının geçişine izin verecek
  • İsrail’in Türkiye’ye doğalgaz satması için derhal görüşmelere başlanacak
  Reuters'a konuşan İsrailli bir yetkili de Türkiye ile İsrail arasında ön anlaşmanın sağlandığını doğruladı.
  Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi için bugüne dek üç şart sürdü. Bunlar Mavi Marmara saldırısı için özür dilenmesi, saldırıda ölen 9 Türk’ün ailelerine tazminat ödenmesi ve Gazze’ye yönelik ablukanın kaldırılmasıydı. 2013 Mart’ında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, o dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak saldırı için özür dilemiş ve tazminat ödemeyi kabul etmişti. Ancak o günden bu yana ilişkilerin normalleşmesi için iki taraftan da herhangi başka bir adım gelmemişti.
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin üç şartının kabul edilmesi halinde İsrail ile ilişkilerin normalleşebileceğini, bunun da bölge için büyük faydaları olacağını belirtmişti. İsrail’in tazminat ödeme taahhütü ve anlaşma, bu açıklamadan yalnızca birkaç gün sonra geldi.

  Türkiye ile İsrail 5 konuda anlaştı:

  1 - Mavi Marmara gemisine yapılan ve 10 Türk vatandaşının yaşamını yitirdiği baskınla ilgili olarak İsrail, Türkiye'ye 20 milyon dolar ödeyecek. Para hayatını kaybeden ya da yaralananların ailelerine verilmesi için özel bir fona devredilecek.

  2 - Türkiye ve İsrail ilişkileri normalleşecek, geri çekilen büyükelçiler yeniden gönderilecek.

  3 - Türkiye baskını gerçekleştiren İsrail askerlerine açtığı davalardan vazgeçecek. Karar, TBMM'den kanun olarak geçirilecek.

  4 - Hamas'ın askeri kanadının önemli isimlerinden, İsrail'in askerlerinin kaçırılıp öldürülmesiyle ilgili suçladığı Salih El Aruri Türkiye'den sınır dışı edilecek. Hamas'ın Türkiye'deki aktiviteleri sınırlandırılacak.

  5 - Anlaşma imzalandığı andan itibaren Türkiye ve İsrail gaz arama çalışmalarında işbirliği yapmayı, Türkiye, İsrail gazı almayı ve Avrupa'ya İsrail gazının taşınması için boru hattı inşasını kabul edecek.

  BBC'nin haberine göre, İsviçre'deki görüşmeye İsrail tarafından istihbarat servisi Mossad'ın başına geçmesi beklenen Yossi Cohen ile Büyükelçi Joseph Ciechanover katıldı. Türkiye'yi ise Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu temsil etti.

  Associated Press haber ajansının duyurduğuna göre, İsrail 2010 yılındaki Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödeyecek. Karşılığında Türkiye de İsrail'e açmış olduğu davalardan vazgeçecek ve diplomatik ilişkilerin seviyesi yeniden yükseltilecek. Türkiye'nin ayrıca Hamas'a karşı daha katı bir tutumu benimsemesi de anlaşmanın parçalarından birisi olarak belirtildi.

  Fransız AFP ajansı, anlaşmamanın imzalanmasının ardından doğalgaz ihracı konusunda görüşmelerin de başlayacağını duyurdu.

  KAYNAK: AL JAZEERA - HAARETZ
 2. Alketa

  Alketa Kim var imiş biz burada yoğ iken. Kullanıcı

  Son olaylardan sonra siyaseti bırakma kararı aldım.
  Başımı kuma gömücem.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş