1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
  2. Duyuruyu Kapat

Çözüldü Istanbul Feth Olundu Mu Olunacak Mı?

Konu, 'Kur'an ve Sünnetten Delillerle Soru - Cevab' kısmında Abdulmuizz Fida tarafından paylaşıldı.

1. Abdulmuizz Fida

Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

Osmanlı hatalarıyla sevabıyla musluman bir devlettir. Osmanlıyla savaşanlar, eğer İslami hassasiyetiyle haklı olarak savaşmışsa, delillendirir sebebini haklı ise bu konuda vebali yoktur. Fakat ben Osmanlı devletinin, kendisiyle savaşılacak bir devlet olduğuna inanmıyorum. Eğer öyle ise savaşmayanların hükmünü, bu savaşı destekleyenlerin vermesi gerekir.
    Osmanlı devletinin sınırları dahilinde yanlışlıklar olduğu malumdur fakat , bu durum İngiliz kafirlerle işbirliği yaparak savaşmaya gerektirmez. Bunun bir sebebi de " küçük krallıklar olsun ama benim olsun" mantığının da bulunduğunu düşünüyorum. Arab yarımadasında 500 bin nufuzlu Kralların kosala kosala atın üzerinde kuruldujlarını görürken ülkesinde Amerika tağutlarının etkisi ve hakimiyetini görmemek mümkün değil,

Muhammed bin Abdulvehab , şirke bidata çok hassas olmuştur , tevhidi çok iyi kavrayan alimlerdendir. Fakat zaman zaman sola yatan arabayı , sağa kırarak yatırdığı olmuştur. Çok haklı tekfirleri olduğu halde, tekfiri gerektirmeyecek , kurtarabilecek durumlarda da bazen sert girdiği olmuştur. Bu konuda vasat bir tutum izleyen Ustad İbn Teymiyyeyede yanında yumuşak kalmıştır.
    Abdulvahhab 1691-1787 tarihleri arasında yaşamıştır.

Muhammed b. Suud 1765 yılında vefat edince, görevini oğlu Abdulaziz bin Muhammed devraldı ve bu dönemde Suud ailesinin nüfuzu tüm yarımadaya yayıldı. Muhammed ibn Abdulvehhab da bu dönemde 1787 (veya 1791) yılında vefat etti.

Abdulaziz bin Suud 1876-1953 tarihleri arasında yaşamıştır, Arada 100 sene fark vardır.

Osmanlı ile savaşanların , Musluman bir devletle (halifeyle) savaşmadaki haklılık sebebini delillendirmek zorundadır.
    Buna rağmen iki tarafın musluman olduğu savaşlar da olmuştur.

Şeyhul İslam İbn Teymiyye'ye ; Ali ve Muaviyye arasında hangisinin haklı olduğu hakkında soru sorulması üzerine şu ayeti okumuştu :

تِلْكَ أُمَّةٌ قَدْ خَلَتْ لَهَا مَا كَسَبَتْ وَلَكُم مَّا كَسَبْتُمْ وَلاَ تُسْأَلُونَ عَمَّا كَانُوا يَعْمَلُونَ
    Onlar bir ümmetti, gelip geçti. Onların kazandıkları kendilerinin, sizin kazandıklarınız sizindir. Siz onların yaptıklarından sorguya çekilmezsiniz. (Bakara 134)

Eğer mu'minlerden iki gurup birbirleriyle vuruşurlarsa aralarını düzeltin. Şayet biri ötekine saldırırsa, Allah'ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın. Eğer dönerse artık aralarını adaletle düzeltin ve (her işte) adaletli davranın. Şubhesiz ki Allah, âdil davrananları sever. (Hucurat 9)

İbni Suud Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Franklin Roosevelt ile birlikte

2. Abdulmuizz Fida

Başka sitelerden buraya Fitne çıkaran yazıları bilhassa İmam-ı Azam'a kafir diyen yazıları taşımayın.
  3. Yavuz_Selim

Yavuz_Selim Islam-TR Üyesi Kullanıcı

eklediğim o yazıda imam ebu hanife'ye ''kafir'' denmiyordu ki.

imam buhari ile şeyh abdülkadir geylani'nin ebu hanife'yi eleştirdiği belirtiliyordu.

Hatta o yazıyı yazan da bildiğim kadarıyla bir ebu hanife hayranıdır.
  4. Abdulmuizz Fida

5. Yavuz_Selim

Abi o yazıyı o kişiden alıntı yaptığımı nasıl anladın ? :)

Ayrıca o kişi ebu hanife'ye ''kafir'' demez , o kişi zaten bildiğim kadarıyla bir ebu hanife hayranıdır.

ALLAH (c.c.) abdülkadir geylani'ye de ebu hanife'ye de rahmet etsin.
  6. Habibullah

Habibullah Islam-TR Üyesi Kullanıcı

google da daha ne marifetler var bilsen inden dışarı çık bulunduğun yerin resmini çek koordinatlarını bile bulursun google da yani bazen ÇOK TEHLİKELİ ( kafirler ile çarpışanlar için ) olabiliyor
  7. Abdulmuizz Fida

Tek sözüm o siteden dikkat edin. Tevhid ile tasavvufu harmanlayan bir yapısı var . Tasavvuftaki bazı yanlışlıkların o sitede mudafasını görmüştüm yıllar önce. Bildiğim (hatırladığım) yusuf kerimoğlu ile bağlantısı da var. Fakat bazı meselelerde sakıncalı yazılar tesbit etmiştim .
  8. IsLaM4eVeR

IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Site Admin

Ahi sanki son zamanlarda biraz üslubun yumuşamış gibi : ) Çok az bile demişsin. O sitenin sahipleri bildiğim kadarıyla (kadarıyla değil delili elimde var ),

O sitenin sahiplerinden olsa gerek ebu huzeyfeden alıntı yapayım,

Yine derler ki,

Ben yorum yapmıyorum, yorum yapılacak gibi değil.
  9. ayışığım

ayışığım Islam-TR Üyesi Kullanıcı

yorum yok yaparsam akp lı dersınız
  10. IsLaM4eVeR

yap kardeş, din nasihattir. Birbirimize nasihat edelim. Benim göremediğimi siz, sizin göremediğinizi ben görebilirim. Ve forumda birçok kardeş tevhide duyarlı. O yüzden yorumu saklamayın.
  11. ayışığım

bana çok saçma geldı de neyse
  12. IsLaM4eVeR

saçma olan ne yazarmısın tam anlayalım eksik kaldı çünkü.
  13. ayışığım

İstanbul Feth Olundu mu Olunacak mı?
  14. IsLaM4eVeR

laz da değilim ama bunun akp ile bağlantısını kuramadım.
  15. Muaz ibni Cebel

Muaz ibni Cebel Islam-TR Üyesi Kullanıcı

:)demi ahi,konu nerden nereye gelmis hakikaten..
  16. ayışığım

ben içindeki bazı yorumlar için dedım ama konude saçma bence
  17. samanpan

samanpan . Yetkili Kişi Site Admin

ırkçılık yapma : )
  18. Habibullah

Habibullah Islam-TR Üyesi Kullanıcı

ahim komutan resmi falanda değiştirdi haberin olsun değişiklikvar ;)
  19. Yavuz_Selim

Yalnız ben o yazıyı o siteden (misakonline.com'dan) değil başka bir siteden alıntı yapmıştım. :)
  20. Eski haberci

Eski haberci Üyeliği İptal Edildi Banned

burdan açıkloıyorum belki haberiniz yoktur :) istanbul fet edilmişti ta 1453 te resulullah ın kast ettiği de odur ha şimdi işgal altında ise kurtaracaklar o hadis adına yapsında belki sevap alır
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş