1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Soru Kadın-erkek Eşitsizliği

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında MUTEFEKKİR tarafından paylaşıldı.

 1. MUTEFEKKİR

  MUTEFEKKİR Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Selamun Aleyküm.

  İslamda Kadın-Erkek eşitsizliğinin olmasının nedeni nedir? Kadının mirastan az pay alması bir erkeğin dört kadınla evlenebilmesi ve iki kadın şahidin bir erkek şahitle eş sayılması gibi.
 2. Şamil Basayew

  Şamil Basayew Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir.. Kullanıcı

 3. eL_Muhacir

  eL_Muhacir İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

 4. Şamil Basayew

  Şamil Basayew Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir.. Kullanıcı

  Bizler yani erkekler, kadınlar üzerindeki haklarımızı maalesef bilmiyoruz aynı zamanda kadınların da üzerimizdeki hakkını bilmiyor belki de bilmek istemiyoruz. kadınlar üzerindeki hakimiyet derken maalesef yanlış birşey anlıyoruz bu da tam anlamıyla anadolu erkeğinin kadına hakimiyet şekli. Babalarımızdan, dedelerimizden yanlış bir şey öğrendik '' erkek ne derse desin kadın susar! Veya erkek isterse küfür etsin kadın boynunu eğer'' ne kadar islamın ruhuna özüne aykırı onların maalesef bir insan olduğunu unutuyor hayvanlaştırıyoruz. Ey insanlar biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık (Hucurat 13) bu ayet onlara iyi davranmamız için kafi değil mi?

  Ee biz çalışıyoruz kardeşim eve ekmek getiriyoruz kadın da çocuk bakıyor işte işi o! Ne kadar küçümseyici, hafife alıcı düşünmüyoruz maalesef oysa islam kahramanlarını bekliyor sen çalışmasan belki islam zarar görmez ama bak bakalım o kadın o çocuğu yetiştirmese bu dinin akıbeti ne olacak.

  Allah kadını dövün demiş döverim ben! Evet döv demiş ama bizler hafifçe kelimesini unutmuşuz, ondan önce uyarmak, yanlız bırakmak fiilini unutmuşuz deyim yerindeyse ayeti suistimal etmişiz kadını aşağılamışız, ağzını yüzünü kırmışız bunun sonucunda kafirler islama kadın üzerinden saldırınca kafire kızmışız hayır arkadaşım önce kendimize kızalım zira kafirler kurana dayanarak bizlere saldırmadı önce bizim kadınlarımıza davranışlarımızı gördü daha sonra da ayeti cımbızlayarak kendine mevzi kazmış demen o önce kendimizi sorgulayalım sonra kafirlerin iddialarını gündem edelim.
 5. Cuheyman

  Cuheyman Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bu tarz sorular sormak hastalıktır! Manası "ALLAH'a teslim olmuş"olan müslüman bir insanın bu tarz sorular sorması doğru bir iş değil..
  "Kadına niye 1 pay erkeğe niye 2 pay sebebi nedir?" Nedeni ne ise ne kardeşim bunun altında bir mantık aramanın bir anlamı yok.
  Bizi yaratan, bizi bizden daha iyi bilen Rabbimiz böyle emretmiş.
  Misalen herşeyde mantık arayan bu zihniyet şunu çok söyler:
  -İşte bak ALLAH alkolulü haram kılmış sebeblerinden biri ise insanlar kafayı bulup saga sola sataşmaları.
  Sonra ne düşünüyor bu adam haram kılınan herşeyin bir mantığının olduğunu..
  Daha sonralarda mantığına ters düşen birşey olduğu zaman bu sefer içinde şüpheler oluşmaya başlıyor.. Sonra işin ucu ALLAH'ın emirlerini hadsiz bir şekilde sorgulamaya kadar gidiyor!!
  Alkol haramdır. niye haram? ALLAH haram kıldığı için haram. Başka bir nedeni yok bunun.
  Bize düşen şudur.
  İşittik ve itaat ettik!
 6. Muvahide.ozlem

  Muvahide.ozlem حَسْبُنَا اللهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ Kullanıcı

  Aynen öyle :helalsana hanzala hocanın bi videosu vardı tam bu konuyla ilgili .
 7. MUTEFEKKİR

  MUTEFEKKİR Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Soruyu sorduğum zamanlarda kalbimde şüpheler vardı galiba dediğiniz kalpte hastalık olma durumu. Allahın her emrinin altında neden arıyordum. Sonradan anladım ki bu uğraş boşuna. Allah emrettiyse bir nedeni vardır. Benim ilmim Allahın verdiği kadardır. Onun ilmi ise bütün her şeyi kuşatmıştır. Onun emirlerinin hikmetini anlamam mümkün değil.
 8. Alketa

  Alketa Kim var imiş biz burada yoğ iken. Kullanıcı

  Bende diyorum
  Aski cihad nerede, soru soranlar da degisti
  Meğer mutefekkir olmus
 9. MUTEFEKKİR

  MUTEFEKKİR Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Değişiklik iyidir:eyv:
 10. Abdulhakim35

  Abdulhakim35 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Ayetleri akıl-mantık süzgecinden geçirmeye çalışmak şeytanın vesvesesidir. İslam teslim olmak neden nasıl diye sormamaktır. Hz. İbrahim'in İsmail as'ı boğazlamaya götürmesi teslimiyete muazzam bir örnektir.

  Diğer örnek yanılmıyorsam Talut ordusu bir nehirden geçeceklerdi ama o nehrin suyundan içmeleri yada sadece 1 avuç içmeleri emrolundu. Bu emri uygulamayanlar savaşa girmekten korktu ve geri çekildi.

  Şimdi burada istediğin kadar akıl mantık kullan bu ayeti anlayamazsın. Düşünsene savaşa gidiyorsun yürüyerek ve doğal olarak acaip susuyorsun, karşına bir nehir çıkıyor ve içmen yasak, hadi akılla bu ayeti açıkla bakalım?
 11. f471h

  f471h Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Eşler, kardeşler, arkadaşlar, komşular vs. ilişkilerinde Allah'ın koyduğu kanun ve ölçüleri kullansa ortaya muazzam dengeli bir tablo çıkıyor. Allah'ın sonsuz ilmiyle koyduğu kanunların bir çok fazileti var. Pratikteki hesabı görmeyip kağıt üstünde hesap yapmak hata olur.

  Keşke herkes Allah'ın emir ve yasaklarına uysa da şu muazzam tabloyu pratikte de görsek.
 12. Alketa

  Alketa Kim var imiş biz burada yoğ iken. Kullanıcı

  Tebdil-i nick de ferahlık vardir :eyv:
 13. عبد الرحمن

  عبد الرحمن Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bence bu tarz sorular sormaya hastalık demek abartılı, ve yerinde de değil. Buna "akıl-mantık süzgecinden geçirmek" de denemez, çünkü nede olsa kişi aklını vahyin önüne geçirmiyor, sadece aklını kullanarak Şari'nin (hüküm koyanın) teşri'indeki ve koyduğu hükümlerdeki hikmeti arıyor, ki zaten hüküm ile hikmet aynı kökten (ha-ke-me) gelmektedir. İnsanın sorular sorması ve bu tarz şeylerin aklına takılması tabiidir, daha doğrusu bu insan tabiatlarına, yani şahsiyet ve düşünce yapılarına, göre değişmektedir. Öyleyse birisi daha çok düşünüyor diye onu ayıplamak doğru olmaz. Bu Batıdan gelme bir akım falan da değildir, İslam dünyasında hep var olmuştur - tabii olması gereğiyle. Fakihler bu yüzden usül kitaplarında "makasıduş şeria" ve "hikmetut teşri" gibi konulara değinmişlerdir. Bu bağlamda bir çok fakih, aralarında İmam Serahsi ve Şah Veliyyullah Dihlevi olmak üzere, Şari'nin koyduğu hükümlerdeki hikmetleri araştırmadaki faydalardan bahsederken mükellefin itminanını (mutmain hale gelmesini) ve dinine daha sıkı bağlanmasını zikretmişlerdir.

  Elbette sırf imtihan için konulan hükümler de vardır, İsrailoğulların Cumartesi günü balık tutmanın yasaklanması ve Talut'un komutasındaki mücahidlere önlerine çıkan nehirden ağız dolusundan fazla içmeleri gibi, ancak bununla beraber hikmetini nasslar ve fikir yürütme vasıtasıyla idrak etmenin mümkün olduğu bir çok hüküm vardır, Allah'ın kendilerini yarattığı kadın ve erkeklerin tabiatlarına vakıf olup onlara ilişkin farklı hükümler ve farklı sorumluluklar koyması gibi. Özellikle bu konuda bir çok izah öne sürülebilir. Çeşitli tabiatlara ilişkin çeşitli hükümler varken, burada bir eşitsizlik söz konusu olamaz, çünkü cins bir kere eşit değil ki.
 14. Alketa

  Alketa Kim var imiş biz burada yoğ iken. Kullanıcı

  +2837364
 15. Abdulhakim35

  Abdulhakim35 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Çok güzel teşhis, eline sağlık. Mesela Allahın zatını düşünmemiz yasaktır, şeytan size gelir seni kim yarattı, anneni kim yarattı ve en son haşa Allahı kim yarattı diye vesvese verdiğinde bize düşen sadece Allah ve resulüne iman ettik demektir. Keza kader meselesi de İslam'ın mayınlı arazilerinden biridir.
 16. Cuheyman

  Cuheyman Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  عبد الرحمن abi ALLAH razı olsun Ben ayette ki hükmün hikmeti nedir sorusuna değil.
  Nedeni nedir? sorusuna cevap verdim..
  Ayette emredilenin altında hikmet arayip tefekkür etmekle, ayetlerde hükmedilen şeyin mantığını veya nedenini aramak başka şeyler..
 17. Şeriatu'l İslam

  Şeriatu'l İslam Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Eşitlik hak değildir. Hak olan adalettir. Kadın bazı konularda erkeklerden öndedir, bazı konularda da erkekler kadınlardan öndedir hem yarstolis olarak hem sosyal hayatta vs. Bir konuda farklı durunlarda olanlsrs eşit davranmak haksızlık olur. Mirast da bu boyledir. Evin geçimini erkek sağlamaktadır. Allahu alem bu yüzden erkeğe daha fazla mirastan pay verilmektedir. Fakat daha dazlf konularda kadına miras verilmektedir
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş