1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
  2. Duyuruyu Kapat
  3. Duyuruyu Kapat

Soru Kafirlerle Arkadaş Olmak

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında MUTEFEKKİR tarafından paylaşıldı.

1. MUTEFEKKİR

MUTEFEKKİR Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Selamun Aleyküm

Kafirlerle arkadaş olmak ve onlarla sohbet etmek günah mı?
  2. eL_Muhacir

eL_Muhacir İlimsiz mücahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

aleykumselam

İmanı bozan kafirleri dost edinmekten maksat; İslam’a karşı olan, İslam’ı yoketmeye çalışan, tağutu destekleyen kişileri dost edinmektir. Bunlar en yakın akraba olsa bile mûmin, onlara dostluk göstermez. Fakat bunların dışındaki kişilere; onları İslam’a ısındırmak için iyi muamelede bulunmak İslam’ın yasaklamadığı bilakis tavsiye ettiği şeylerdir.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:
    Allah, din uğrunda sizinle savaşmayan, sizi yurdunuzdan çıkarmayan kimselere iyilik yapmanızı ve onlara karşı adil davranmanızı yasak kılmaz. Doğrusu Allah adil olanları sever.” (Mumtahine: 8)

Esma binti Ebu Bekir şöyle dedi:
    Rasulullah (s.a.v) zamanında muşrik olan annem ziyaret etmek için bana geldi. "Anneme iyi davranabilir miyim?” diye Rasulullah’a sordum.
    Rasulullah: “Evet” dedi. Bunun üzerine Mumtahine: 8 ayeti indi.
    (Buhari: hibe, 29/2, 3. 142 (edeb) 8/1, 7,71; Muslim, Zekat bahsi; Ebu Davud, 1668, Hişam b. Urvenin an ebihi an Esma asl-i senedi ile tahriç ettiler; Tac: C.5, S.10, İyilik ve Ahlak bahsi; Cem'ul Fevaid: C.4, S.308, Sib-i Rahime iyilik bahsi)

Ömer b. Hattab (r.anh) mescidin yanında çok güzel bir ipek elbise gördü. Rasulullah (s.a.v.)’a şöyle dedi:
    Bu elbiseyi cuma günü ve heyetleri karşılamak üzere giymek için alsaydın.’
    Rasulullah, Ömer’e şöyle dedi:
    Bu elbiseyi ancak kıyamet gününde hüsrana uğrayacak kişiler giyer.”
    Sonra Rasulullah’a bu elbiselerden ganimet olarak geldi. Rasulullah bir tanesini Ömer (r.anh)’e verince, Ömer (r.anh) şöyle dedi:
    Daha önce bu elbiseyi giyenler hakkında iyi şeyler söylemediğin halde bana niçin veriyorsun?
    Rasulullah (s.a.v.) Ömer ‘e: Ben sana giymen için vermedimbuyurdu.
    Ömer sonra bunu Mekke’de bulunan müşrik kardeşine hediye etti.
    (Cem'ul-Fevaid: C. 3, Sf: 114, Elbise ve zinet bahsi; Muvatta: Libas bahsi, C. 18, Sf: 9, 17-8; Buhari: Cumua bahsi, 7.1, 214, ideyn I-II, 2 buyu, III, 16 hibe bahsi; Muslim, Libas bahsi, No 6-9, Sf: 1688-40; Ebu Davud, Hadis No: 4041-1; Nesei: Zinet bahsi, 84-86-97, VIII, 196-8; İbni Ömer an ömer senedi ile tahric etti)

https://www.islam-tr.net/konu/muvahhid-kitap.7215/#post-85522
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş