1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Haber Kara Savaşı Kapıda (yeni Haçlı Seferi)

Konu, 'Irak Haberleri' kısmında İbn Muhammed tarafından paylaşıldı.

 1. İbn Muhammed

  İbn Muhammed الله اكبر و العزة الله Kullanıcı

  Kara savaşı kapıda
  IŞİD'in Bağdat'a ilerleyişini durduramayan ABD, Irak yönetimi ile birlikte kapsamlı 'kara harekâtı'nı görüşüyor. ABD'li üst düzey bir yetkiliye göre, 'sistemli ve zaman alacak bir plan çerçevesinde' yapılacak operasyon birkaç ay içinde başlayabilir.

  Dikkatleri Suriye'nin kuzeyindeki Kobani'deki çatışmalara çeken ABD, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehdidini gerekçe göstererek başlattığı uluslararası hava operasyonlarını şimdi de Irak'a karadan müdahaleyle genişletmeyi planlıyor. IŞİD'in Irak'ın başkenti Bağdat'a ilerleyişini durduramayan ABD, bölge yönetimi ile birlikte kapsamlı 'kara operasyonu'nu görüşüyor.

  İngiliz Independent gazetesi, Irak ve Suriye'de IŞİD'le mücadelede uluslararası koalisyonunun başını çeken ABD'nin, 2003-2011 yılları arasında işgal ettiği Irak'a hava operasyonlarından sonra bu kez 'kara operasyonu' başlatacağını iddia etti.

  'DANIŞMANLAR' GİDECEK

  ABD'nin ısrarla Irak'ın kendileri için öncelikli olduğunu söylemesini vurgulayan haber, ismi verilmeyen ABD'li üst düzey bir yetkiliye dayandırılıyor. ABD'li yetkili, söz konusu operasyonun sistemli ve zaman alacak bir plan çerçevesinde yapılacağını, dolayısıyla en erken birkaç ay sonra başlayacağını belirtti. Ayrıca bu planla, Iraklı kuvvetlerin, militanların ele geçirdikleri toprakları geri alacak ve ellerinde tutacak kapasiteye gelmeden harekete geçilmeyeceği ifade edildi.

  Operasyonun Irak kuvvetleriyle gerçekleştirileceğini belirten gazete, sahada ABD Başkanı Barack Obama'nın da bahsettiği üzere bazı Amerikan danışmanların da bulunabileceğini aktardı. Yetkilinin 'danışmanların çatışmaya katılmayacağını vurguladığı' da kaydediliyor.

  Karatepe'de kontrol peşmergede

  Irak'ın Diyala bölgesinde Türkmenlerin yaşadığı Karatepe kasabasında Irak Şam İslam Devleti saldırılarını durduran peşmerge güçleri bölgenin kontrolünü yeniden sağladı. AA'ya konuşan bölgedeki Peşmerge Birlikleri Sorumlusu Adnan Heme Mina, Türkmenlerin yoğunlukta olduğu Karatepe kasabası merkezine yönelik saldırıların durdurulduğunu açıkladı. Kasaba çevresinde yol kenarlarına döşenmiş mayın ve bombaların etkisiz hale getirildiğini aktaran Mina, 'Irak ordu güçleri, Diyala ve diğer bölgelerde IŞİD güçlerine geniş çaplı operasyonlar başlattı. Kaçmak isteyen militanlar bizim konuşlandığımız bölgelere doğru geliyor.

  Diyala'daki Karatepe ve Celavle kasabaları peşmergenin son sınır bölgeleridir' diye konuştu. IŞİD, Karatepe kasabasına ağır silahlarla saldırı başlatmış ve kasabanın bir kilometre batısındaki Alisaray ve beş yüz metre kuzeyindeki Seyf Saad köylerini ele geçirmişti. Bölgede yaşayan 10 bin kişi de evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

  Bağdat'ta bomba sesi eksik olmuyor

  Suriye'nin kuzeyinde Kobani'yi ele geçirmek için saldıran IŞİD'in Irak'ın başkenti Bağdat'a ilerleyişi de sürüyor. Zaman zaman alarm durumuna geçen başkentte son günlerde bombalı saldırılar da arttı. Dün Bağdat'ın doğusunda bomba yüklü bir aracın patlatılması sonucu 11 kişi öldü.

  Nidal Caddesi'nde patlayıcı yüklü bir başka aracın infilak ettirilmesi de 8 kişinin ölümüne neden oldu. Fırat Mahallesi ile Abidi bölgesinde patlayıcılarla düzenlenen saldırılarda da 8 kişi hayatını kaybetti. Devra bölgesinde ise gaz tüpü yüklü bir araca yerleştirilen patlayıcının infilak etmesi sonucu aracın şoförü yaşamını yitirdi.

  Bir aylık bilanço: 553 ölü

  ABD ve koalisyon ülkeleri Irak ve Suriye'de IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırıları düzenlemeye devam ediyor. Bu çerçevede Suriye'de gerçekleştirilen saldırıların bir aylık bilançosu açıklandı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, ABD'nin öncülüğünde 23 Eylül'den 22 Ekim tarihine kadar yapılan hava saldırılarında toplam 553 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Raporda hayatını kaybedenlerden 32'sinin sivil olduğu belirtiliyor. Bu sivillerden 6'sı çocuk, 5'i kadındı.

  Saldırıların, Suriye'nin petrol yataklarının olduğu Haseke, İdlib ve Deyru'z Zor bölgelerinde yoğunlaştığı kaydediliyor. Ölenlerin 57'sinin El Nusra Cephesi mensubu, 464'ünün ise IŞİD üyesi olduğu belirtiliyor. Bunlardan büyük kısmının Suriyeli olmayan IŞİD mensupları olduğu ifade ediliyor.

  yenişafak (incanews haberi buradan almış)

  Bu kafirlerin sadece işid için geleceğine kim inanır?
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Mayıs 2017
 2. Tora Bora

  Tora Bora Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Melhame i kübra (büyük savaş) nin başlangıç aşaması olabilirmi?

  Amr bin Şuayb babasından şöyle nakletti: Haccac Kabe’ye girdiği zaman Abdullah bin
  Ömer’in yanına girdim, o şöyle diyordu:
  “Doğudan siyah bayraklılar, batıdan da sarı bayraklılar hareket edip Şam’ın göbeği denilen “Dimeşk” de karşılaştıkları zaman, işte bela o zamandadır, işte bela o zamandadır. (Hammad bin Naiym fitneler kitabı-cüz.1 sf.272)

  Zührî’den şöyle rivayet edilmiştir:
  Siyah sancaklılar kendi aralarında ihtilafa düştükleri zaman sarı sancaklılar onların üzerine gelir ve Mısır’ın köprüsünde toplanırlar. Ehl-i maşrık ve ehl-i mağrib arasında 7 (gün veya hafta veya ay veya yıl mı olduğu hadîste belirtilmemiştir) harb olur.
  (Naim bin Hammad Kitab-ul Fiten-160)
 3. ahmet ömer

  ahmet ömer Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  bu kafirlerle kapışmak için ışidçi olmaya ve olmamaya gerek yok haçlının köpeklerini öldürmek için vesile aramalıyız
 4. Tora Bora

  Tora Bora Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Katılıyorum ama bir farkla. Mümkünse diger cephelerde yer edinilmeli sonuçta hepsi cihadda. Ama öyle imkan yoksa ışid bile olsa mutlaka katinilmali fikrindeyim..
 5. İbn Muhammed

  İbn Muhammed الله اكبر و العزة الله Kullanıcı

  Bu konuda herhangi bir tahminde bulunmak yanlış olur diye düşünüyorum.

  "İmam Ahmed Bin Hanbel, Naim bin Hammad'ın sika olduğunu bildirmiştir.
  İmam Nesai ise bu râvinin zayıf olduğunu bildirmiştir.
  İmam Ebu Davud, bu râvinin rivayet ettiği 20 hadisin aslının olmadığını söylemiştir." (İmam Zehebi, Mizanul İtidal fi Nakdi Er Rical, c.4, s.267)
  Ama bu demek değildir ki kıyametin büyük alametleri bizden çok uzakta. Her gün sona yaklaşıyoruz en nihayetinde. Gözleri daha çok açık tutmak lazım. Zira sınav büyük.
 6. Kozsoy

  Kozsoy Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  zaten bu mevzu olan hadis(?) abbasiler dönemine ait bir olayı anlatıyormuş , kanal falanda var süveyş kanalı sandıydı ilk duyduğumda o dönemki bir kanalmış meğersem ...
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş