1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Çözüldü Kedi, Köpek, Aslan V.b Hayvanların Yenmemesinin Sebebi Nedir?

Konu, 'Hayvan / Bitki' kısmında benim tarafından paylaşıldı.

 1. benim

  benim Üyeliği İptal Edildi Banned

    
  kedi,köpek,aslan v.b hayvanların yenmemesi hakkında
 2. ABDULHAK

  ABDULHAK الإذلال هو بعيد عنا Yetkili Kişi Site Admin

  Evvela şunu bilelim ki Allahın helal veya haram dediği bir meselede neden böyle diye sorgulamak müslümana yakışmaz.
  Allah ve Rasulu bir işe hükmettiği zaman, gerek mu'min bir erkek ve gerekse mu'min bir kadın için, o işlerinde başka bir tercih hakkı yoktur. Her kim de Allah ve Rasulune âsi olursa açık bir sapıklık etmiş olur. (Ahzab 36)
  Allahu teala hiç bir şey yokken dahi istediği hüküm verebilir , o sorgulanamaz ayrıca imtihanın özelliğidir.
  İnsanlar bu meselede sadece kendi akıllarıyla haram kılınma sebeblerinin hikmetlerini tahmin etmeye çalışabilirler. İsabetli de olabilir isabetsizde. Bu insanların tahminde vardığı neticedir.
  Şimdi Rabbimizin haram kıldıklarını yüce kitabımızdan görelim :

  De ki: “Bana vahyolunanlar arasında (haram dediklerinizden) yiyecek bir kimseye haram olduklarını bulduğum yiyecekler (yalnızca) şunlardır:
  Ölü, akmış kan, domuz eti -ki o pistir- ve Allah’tan başkasının adına boğazlandığından dolayı murdar olanlar. Kim mecbur kalırsa, zulmetmeksizin ve haddi aşmaksızın (yerse), şüphesiz Rabbin Gafûrdur, Rahîmdir.(En’âm, 6/145).

  “O, size, ancak (boğazlamadan) ölmüşü, (akan) kanı, domuz etini, bir de Allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı. Fakat kim mecbur kalırsa saldırmamak ve haddi (doyacak kadarını) aşmaksızın (yerse) ona günah yoktur. Şüphesiz ki Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.” (Bakara, 2/173).

  O size ancak ölüyü, kanı, domuz etini, bir de Allah’tan başkasının adı anılarak boğazlanmış olanları haram kıldı. Kim çaresiz kalırsa saldırmamak ve haddi aşmamak şartıyla (yiyebilir). Şüphesiz Allah, Gafûrdur, Rahîmdir.” (Nahl, 16/115).

  Leş, kan, domuz eti, Allah’tan başkası adına boğazlananlar -(henüz canlı iken yetişip) kestikleriniz hariç olmak üzere- boğularak, vurularak, yüksek bir yerden yuvarlanarak, boynuzlanarak, yırtıcı bir hayvan tarafından (parçalanarak) yenilmiş (ve ölmüş) hayvanlar, dikili taşlar üzerinde (onlar adına) boğazlananlar ve fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı.

  Bunların hepsi doğru yoldan çıkmaktır. ” (Mâide, 5/3).

  Allah c.c. haramları saymış ve son ayette de "yırtıcı bir hayvan tarafından (parçalanarak) yenilmiş (ve ölmüş) hayvanlar" diyerek "yırtıcı hayvanların bırakın kendisini yemeyi, artığını dahi haram kılmıştır!"
  Yırtıcı (vahşi) hayvanların azı dişi (köpek dişi) ve pençeleri mevcuttur. Aynı zamanda leş, pislik vs de yedikleri malumumuzdur.
  Allahu teala bu tür hayvanların tamamını tek tek isim isim saymamış vasıflarını bildirmiş , ehli sünnet alimlerimizde buradan yola çıkarak müslümanlara konuyu açıklamışlardır .
  Helal dairesi Allahın emirlerine teslim olan müslümanlar için yeterlidir.
  Kısaca ve özetle bu kadar bilgi anlayanlar için yeterlidir.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş