1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Çözüldü Kişi Nasıl Müslüman Olur Ve Kalır?

Konu, 'Akide / İtikad Soru - Cevab' kısmında ::IM4M`UL-HAREMEYN:: tarafından paylaşıldı.

 1. ::IM4M`UL-HAREMEYN::

  ::IM4M`UL-HAREMEYN:: Tevhid ve Cihad Üye

  Esselamu aleykum ve rahmetullah,

  Kişi nasıl Müslüman olur ve ne ile İslam'ına hükmedilir?

  La ilahe illallah'ın anlamını bilmeyen veya tağut kavramını hiç duymamış ancak bununla birlikte hayatında hiçbir şirk de bulunmayan kimselerin hükmü nedir?

  Bu gibi kimseler La ilahe illallah'ın anlamını veya tağut kavramını bilmediği için kafir midir?

  Kişinin Müslüman olabilmesi için La ilahe illallah'ın anlamına dair bilmesi ve tağutu inkar noktasında yerine getirmesi gereken en az şey nedir?
  Yani kişi, La ilahe illallah'ın anlamı ve tağut kavramı hakkında neyi ne kadar bilmeli ve yerine getirmelidir?

  Vesselam..
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 7 Nisan 2018
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Âleykum selam we rahmetullahi we berakâtuh;

  C 1 - Kâfir kişinin musluman olması ayrı, musluman anne babadan doğmuş kişinin musluman olması ayrıdır.

  Kişi aslen kâfir iken İslama girmek isteyeceği zaman, ona İslamın emir ve nehiyleri bildirilir, kabul etmesi dahilinde kelime-i şehadeteyni (kabul ederek) zikretmesi istenir. Daha sonra gusletmesi (mezheblere göre vâcib , mustehab) buyurulur.

  Kays b. Âsım'dan yapılan rivayete göre;
  Kendisi İslâm'a girince, Peygamber (s.a.v.) Efendimiz ona su ve sidir ile yıkanmasını emretmiştir."
  (Buharî, Salat 76; Tirmizî, Cumua 72)  قَالَتِ الْاَعْرَابُ اٰمَنَّاۜ قُلْ لَمْ تُؤْمِنُوا وَلٰكِنْ قُولُٓوا اَسْلَمْنَا وَلَمَّا يَدْخُلِ الْا۪يمَانُ ف۪ي قُلُوبِكُمْۜ وَاِنْ تُط۪يعُوا اللّٰهَ وَرَسُولَهُ لَا يَلِتْكُمْ مِنْ اَعْمَالِكُمْ شَيْـٔاًۜ اِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ
  "Bedevîler, "İman ettik" (mûmin olduk) dediler. Şunu söyle: "Henüz iman gönüllerinize yerleşmediğine göre, sadece boyun (teslim, muslulman oldunuz) eğdiniz. Bununla beraber Allah’a ve rasulüne itaat ederseniz yaptığınız hiçbir şeyi boşa çıkarmaz; Allah çok bağışlayıcı, çok esirgeyicidir." (Hucurat 14)


  İslam'ını bozan duruma şahid oluncaya kadar da İslam'ına (muslumanlığına) hükmedilir.

  C 2 - 3 - Mânayı bilmek kişiyi huşu ve şuura götürür. Mânayı bilmese de söylem ve fiille tevhidi tahrib edib bozmadıkça kâfir olmaz. Fakat asli kâfir ise İslama girişde kelime-i tevhidin manaası kendisine özetle izah edilmelidir. Kişinin müslüman olması ile mûmin olmasındaki imandaki bilinç farkı da bu ve buna benzer kavramları mâna ve fiiliyatta bilib tatbik etmekle ortaya çıkar.
  Kişilerin yaşadıkları ortam ve şartlardan veya kendi acz ve gafletlerinden kaynaklanan cehaletlerinden ötürü kavramları mota mot bilemeseler de hayatlarında bunları kabul ediyor ve onayladıkları sürece anlamlarını kelimelere dökememeleri kendilerini kâfir yapmaz. Herkesin akli yapısı ve cesareti ve fedakarlığı aynı oranda değildir. Kişi kufre, tağuta karşı kalben buğz seviyesinden de aşağı (yok) düşmedikçe müslüman statüsünde kalacağını düşünüyorum. Fi emanillah

 3. ::IM4M`UL-HAREMEYN::

  ::IM4M`UL-HAREMEYN:: Tevhid ve Cihad Üye

  Allah razı olsun hocam. Bir de Şeyh Süleyman b. Sehman'dan aktarılan şöyle bir fetva okumuştum. Acaba bunu biraz izah edebilir misiniz?

  “Şüphe yok ki müşriklerden biri bu kelimeyi söylerse, Rasulullah (s.a.v)’a da şehadet etse, ilahın ve resulun manasını bilmese, namazda kılsa, oruçta tutsa, hacc da yapsa, sadece insanlar böyle yapıyor diye yapsa ve Allah (c.c)'a şirk koşmasa dahi, bu kişinin Müslüman olmadığına bütün Mağrib uleması icma etmiştir. 11. asrın başında bütün Mağrib uleması böyle fetva vermiştir.” (Teysir’ul Azizi'l-Hamid)
 4. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Ecmâin kardeşim;

  Kelime-i tevhidi asr-ı saadete veya Daru'l İslama hasreden ve günümüzdeki Daru'l Harb olan dünya genelindeki müslümanların Kelime-i tevhidini, namazını, orucunu ve yaptığı Hacc'ına rağmen, kendilerinden (aşırı tekfir hastaları) onay almayanlarca müslüman kabul etmeyib tekfir edenlerin kendilerine delil sandıkları bir paragraf.

  Evvela yazıyı inceleyerek anlaşılanı izah edecek olursak;
  "asli kâfir olan muşrik, manasını az veya kısmen dâhi bilmediği, adeta bir papağan bir teyb gibi kendisine manası anlatılmadan şehadetyn ezberletilse ve O da bunu şuursuzca söylese; Daha sonra muslumanları taklid ederek çeşitli ibadetleri yerine getirib şirkten uzak dursa bile musluman kabul edilmez."

  Bu metni onaylarız ; fakat Şeyhin, muşriğin bilinçsizce getirdiği kelime-i tevhid ve sırf insanları takliden yaptığı amellerin geçersiz oluşunu günümüzdeki asl-i kâfir olmayan diyarın insanlarına, kelime-i tevhidin manasını az veya çok bilmesine, ibadetleri inanıb inanmadan insanlar yapıyor diye adeten değil de kendisini musluman kabul ederek yapmasına rağmen (halkın içinde şeyhin anlattığı şekilde cahil ve inançsız, takliden yapanlar olsa da) herkesi aynı kategoriye koyarak komple halkı 'günümüzde kelime-i tevhid ve islamı anlayış laçkalaştı, manasını da bilmiyorlar' diyerek topyekün tekfir ederek, kişilerin İslamlığının onay mevkisi kendilerini gören aşırı tekfir hastaların heva ve zorlama yorumlarını reddediyoruz.

  İlgili Konular:

  İslam Alametleri Nedir, Değişir mi?

  https://www.islam-tr.net/konu/islam-alametleri-nedir-degisir-mi.21386/

  İslam Alametleri Nedir, Değişir mi?
  https://www.islam-tr.net/konu/islam-alametleri-nedir-degisir-mi.21386/


  Dar'ul Harbte İslam alametleri nelerdir?
  https://www.islam-tr.net/konu/darul-harbte-islam-alametleri-nelerdir.24071/

  "İslam Alâmeti ve Dar'a Göre Hüküm Verme Meselesi Hakkında Sorularıma Cevab ?
  https://www.islam-tr.net/konu/islam...rme-meselesi-hakkinda-sorularima-cevab.35852/

 5. ::IM4M`UL-HAREMEYN::

  ::IM4M`UL-HAREMEYN:: Tevhid ve Cihad Üye

  Tekrardan teşekkür ederim hocam sağolun. Size zahmet olmayacaksa sormuş olduğum şu sorunun cevabını da verebilir misiniz? Verdiğiniz cevapta tam olarak bu kısma değinmemişsiniz galiba. Hakkınızı helal edin. Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için de Allah (subhanehu ve teala) ecrinizi versin inşallah. Allahumme amin.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş