1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Kitab Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Konu, 'Psikoloji' kısmında Muddessir tarafından paylaşıldı.

 1. Muddessir

  Muddessir İyi Bilinen Üye Kullanıcı

  Yetiştiği ortamda kitap okuma alışkanlığı kazanmamış insanlar için okumak zordur ve yorucudur. Okumadan, yorulmadan, emek harcamadan elde edilen bilgi onlar için daha caziptir. Böyle insanların kitap okuma alışkanlığı kazanması ve kitapları sevmesi mümkün müdür? Evet, mümkündür. Allah (cc), insanı bir tabiat ve fıtrat üzere yaratmıştır. İnsan, bir şeyi yaptıkça alışır, alıştıkça âdet edinir ve onu yapmaktan ötürü huzur duyar. Alıştığı şeyi yapmadığında anlam veremediği bir huzursuzluk hisseder. Kitap okuma alışkanlığı için bazı adımlar atılır ve sebat edilirse bir ay gibi kısa bir süre içerisinde kitap okumak hayatın bir parçası olur. Alışkanlık edinmek için bazı adımlar atılmalıdır. Şöyle ki;

  • Başlangıçta her insanın okuyabileceği, akıcı, sürükleyici, duygusal yönü güçlü roman, hikaye ve öykü tarzı kitaplar seçmek.

  • İlgi duyulan konular ve merak ettiğimiz sorulara cevap verecek nitelikte kitap soruşturmak ve tavsiye üzere kitap edinmek.

  • Günün belli bir saatini 'Okuma saati' olarak tayin edip, bir ay boyunca bu saate riayet etmek. Yarım saat okumayla başlayıp, belli bir zaman sonra bir saate çıkarmak. Ve daha fazlasına ihtiyaç duyup, okumaktan zevk aldıkça okuma saatlerini arttırmak.

  • Ortamlarda okunan kitapla ilgili konuşmak ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmak.

  • Mümkünse okuma arkadaşlığı yapacak arkadaşlar seçip, haftanın bir günü bir araya gelerek okuma programını kontrol edip, kitapların değerlendirmesini yapmak.
 2. عبد الرحمن

  عبد الرحمن Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bu meselede bence belirli bir saat yerine bir zaman dilimini baz almak daha kolay olur, ve zaten aynı sonuca çıkartır - düzen ve devamlılık.

  Mesela 19:00 yerine 'Akşam namazından sonra'.

  Veya şu yemekten sonra vs. gibi.
 3. Halid Ahmed

  Halid Ahmed Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Kitap okuma alışkanlığı, kitap okuyarak kazanılır
  :D:D:D
 4. Yusuf D.

  Yusuf D. Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Fuzuli isleri en aza indirgerseniz kitap okumaya boool bol zaman kalır. Mesela evde televizyon varsa atın gitsin :)
 5. f471h

  f471h Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Okumaktan nefret ediyorum bende. Biraz bir şeyler okuyunca hemen başım ve gözüm ağrıyor. Sadece erken kalkabildiğim günlerde Allah'ın izniyle biraz tefsir okuyorum. Anlamak ve zihne yerleştirmek için en etkili zaman sabah kalkıp abdest aldıktan sonraki zaman dilimidir. Uyku açılıyor, kafa boş ve dinlenik oluyorsun.
 6. fatımatuzzehraفاطمة

  fatımatuzzehraفاطمة Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  nevzat tarhan değerler psikolojisi ve insan kitabını tavsiye ediyorum yol gösterecektir.
 7. MUTEFEKKİR

  MUTEFEKKİR Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Araştırmalara göre bir insanın alışkanlık kazanması 21 gün sürüyormuş. 21 gün sebatın sonunda kitap okumayı sevmek mükafatını kazanırız. Kitap okumayı sevince de kitaptakileri daha iyi aklımızda tutarız. İnsanın sevdiğini beyni daha çok benimser nefret ettiğini ise uzaklaştırır.
 8. Rakun

  Rakun Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Aynı dert bende de var biraz bişey okuyunca başım gözüm ağırıyor. Kafa dayanmıyor.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş