1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Kitab Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Konu, 'Psikoloji' kısmında Muddessir tarafından paylaşıldı.

 1. Muddessir

  Muddessir İyi Bilinen Üye Moderatör Üye

  Yetiştiği ortamda kitap okuma alışkanlığı kazanmamış insanlar için okumak zordur ve yorucudur. Okumadan, yorulmadan, emek harcamadan elde edilen bilgi onlar için daha caziptir. Böyle insanların kitap okuma alışkanlığı kazanması ve kitapları sevmesi mümkün müdür? Evet, mümkündür. Allah (cc), insanı bir tabiat ve fıtrat üzere yaratmıştır. İnsan, bir şeyi yaptıkça alışır, alıştıkça âdet edinir ve onu yapmaktan ötürü huzur duyar. Alıştığı şeyi yapmadığında anlam veremediği bir huzursuzluk hisseder. Kitap okuma alışkanlığı için bazı adımlar atılır ve sebat edilirse bir ay gibi kısa bir süre içerisinde kitap okumak hayatın bir parçası olur. Alışkanlık edinmek için bazı adımlar atılmalıdır. Şöyle ki;

  • Başlangıçta her insanın okuyabileceği, akıcı, sürükleyici, duygusal yönü güçlü roman, hikaye ve öykü tarzı kitaplar seçmek.

  • İlgi duyulan konular ve merak ettiğimiz sorulara cevap verecek nitelikte kitap soruşturmak ve tavsiye üzere kitap edinmek.

  • Günün belli bir saatini 'Okuma saati' olarak tayin edip, bir ay boyunca bu saate riayet etmek. Yarım saat okumayla başlayıp, belli bir zaman sonra bir saate çıkarmak. Ve daha fazlasına ihtiyaç duyup, okumaktan zevk aldıkça okuma saatlerini arttırmak.

  • Ortamlarda okunan kitapla ilgili konuşmak ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmak.

  • Mümkünse okuma arkadaşlığı yapacak arkadaşlar seçip, haftanın bir günü bir araya gelerek okuma programını kontrol edip, kitapların değerlendirmesini yapmak.
 2. عبد الرحمن

  عبد الرحمن İyi Bilinen Üye Üye

  Bu meselede bence belirli bir saat yerine bir zaman dilimini baz almak daha kolay olur, ve zaten aynı sonuca çıkartır - düzen ve devamlılık.

  Mesela 19:00 yerine 'Akşam namazından sonra'.

  Veya şu yemekten sonra vs. gibi.
 3. Halid Ahmed

  Halid Ahmed İyi Bilinen Üye Üye

  Kitap okuma alışkanlığı, kitap okuyarak kazanılır
  :D:D:D
 4. Yusuf D.

  Yusuf D. İyi Bilinen Üye Üye

  Fuzuli isleri en aza indirgerseniz kitap okumaya boool bol zaman kalır. Mesela evde televizyon varsa atın gitsin :)
 5. f471h

  f471h İyi Bilinen Üye Üye

  Okumaktan nefret ediyorum bende. Biraz bir şeyler okuyunca hemen başım ve gözüm ağrıyor. Sadece erken kalkabildiğim günlerde Allah'ın izniyle biraz tefsir okuyorum. Anlamak ve zihne yerleştirmek için en etkili zaman sabah kalkıp abdest aldıktan sonraki zaman dilimidir. Uyku açılıyor, kafa boş ve dinlenik oluyorsun.
 6. MUTEFEKKİR

  MUTEFEKKİR İyi Bilinen Üye Üye

  Araştırmalara göre bir insanın alışkanlık kazanması 21 gün sürüyormuş. 21 gün sebatın sonunda kitap okumayı sevmek mükafatını kazanırız. Kitap okumayı sevince de kitaptakileri daha iyi aklımızda tutarız. İnsanın sevdiğini beyni daha çok benimser nefret ettiğini ise uzaklaştırır.
 7. Rakun

  Rakun Üye Üye

  Aynı dert bende de var biraz bişey okuyunca başım gözüm ağırıyor. Kafa dayanmıyor.
 8. Muddessir

  Muddessir İyi Bilinen Üye Moderatör Üye

  Okumak ve Beyin: algıdaki değişim

  Okuduğunuz zaman dünyaya bakış açınız değişir. Toronto Üniversitesinden Bilişsel Psikoloji hocası Keith Oatley’e göre iyi tasvir edilmiş bir bölüm, filmle aynı etkiye sahiptir.


  Zihniniz bahsedilen sahnedeki objeleri kaydeder. Bu nedenle birçok işlev aynı anda çalışır. Bunlar hafıza, algı ve hayalgücüdür.

  Detaylı açıklamalarla çeşitli sahneleri okuduktan sonra, bir sahne albümü oluşturabiliriz. Albüm her bireye özgü ve devredilemez. Zihniniz tüm bu unsurları koordine eder, okuduğunuz şey ile bildikleriniz arasında ilişki kurmanızı sağlar. Bu, beyninizde algı ve zeka açısından değişiklikler üretir.

  Alıntı
 9. Ademoqlu

  Ademoqlu Sözünde duranlar; durdular sözünde.. Üye

  Tavsiyeler çok guncel ve samimi olmuş. Kitap okumak yemek gibidir kesinlikle ilgi duyduğunuz turde kitaplar okuyun. Tefsir, siyer, akide, ahlak... yoksa kitap okumaktan sogursunuz. Okuduğunuzu wp durumunda falan paylaşmak okuma isteginizi artırabilir. Allah razı olsun. Çok güzel bir konu olmuş.
 10. İkrime

  İkrime İyi Bilinen Üye Üye

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş