1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Kitaplardan Alintilar

Konu, 'Kitap Tavsiyeleri' kısmında EBU HANİFE tarafından paylaşıldı.

1. Hatve

Hatve Ayın Üyesi Ayın Üyesi Kullanıcı

Fî Zîlâlil Kur'ân, c. 1, s. 464
  2. Aşk-ı Cihad

Aşk-ı Cihad Islam-TR Üyesi Kullanıcı

İnsanlar bir manzara resmi gördüklerinde, ilk önce onun kim tarafından yapıldığını öğrenmek isterler. Daha sonra da, sanatçıyı ortaya çıkardığı eserden dolayı uzun uzun takdir ederler. Fakat başlarını çevirdikleri her yerde o resmin sayısız gerçeğiyle karşılaştıkları halde, tüm bu güzelliklerin sahibi olan Allah'ın varlığını gözardı ederler.

Allah'ın varlığı ve büyüklüğü kainattaki sayısız delille kendini gösterir. Aslında bu açık gerçeği vicdanen kabul etmeyecek tek bir insan bile yoktur. Ancak Kur'an'da da bildirildiği gibi, insanların çoğu "vicdanları kabul ettiği halde, zulüm ve büyüklenme dolayısıyla" (Neml suresi,14) bunu inkar ederler.
  3. ruhisukut

ruhisukut Önce tanı sonra bağlan! Forum Yöneticisi

Alıntı yaptığın kitabın yazarını umarım sürekli okumuyorsundur. Zira kendisi hakkında fikir sahibi değilsen özelden yaz seninle biraz hasbihal edelim.
  4. Aşk-ı Cihad

Aşk-ı Cihad Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Kitabı çok beğendim. İnşAllah diğer kitaplarını da okuyacağım. Zaten okuduğum kitabın öyle bir şahıstan çıkabileceğine ihtimal vermiyorum.
  5. ruhisukut

Kardeş ile özelden bu konu hakkında hasbihal ettik. Mesajları okuyup da merak edecek olan kardeşlerim için bu açıklamayı yapma gereği duydum. Kitabın yazarı günümüz bel'amlarından olan Adnan Oktar. Kitabının adı da Allah akılla bilinir.
  6. Elzeminval

Elzeminval Fisebilillah Kullanıcı

unnamed.jpg
  7. ruhisukut

Konusu nedeniyle, Fatiha ile Kur'an arasındaki ilişkinin, bir giriş ve kitap ilişkisi değil, bir dua ve ona cevap niteliğinde bir ilişki olduğu açığa çıkmaktadır. Fatiha, kulun duası, Kur'an ise Yüce Allah'ın kuluna verdiği cevaptır. Kul, kendisine doğru yolu göstermesi için Allah'a yalvarır; Allah da duaya cevap olarak, tüm Kur'an'ı onun önüne koyar ve sanki ona şöyle der: "İşte, benden dilediğin Hidayet!"

Ebu'l- A'lâ Mevdûdî Tefhimul Kur'ân, cilt 1. s. 39.
  8. Firak

Firak "Hayatta kalmanın yolu; Şehid olmaktan geçer" Moderatör Kullanıcı

Fatiha tefsiri için bir kaç tefsire göz atmıştım ama Mevdudi rahimehullah ın tefsirine takılı kalmıştım. Muhteşem bir bakış açısı ve düşünveye sahib. Hayran kalmıştım..
  9. ruhisukut

Bende bugün tekrar ettim. 4 tefsir kitabından okudum. En çok Hasan el-Benna'nın ve bu paragrafın etkisinde kaldım.
  10. Tihame

Tihame Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Hasan el benna mı Mevdudi mi?
  11. ruhisukut

Prof. Dr. Muhammed Ali Sabûni Saffetû't Tefasir adlı tefsirinde Hasan el-Benna'ın Mukaddime fi't-tefsîr adlı risalesindeki Fatiha suresi tefsirini alıntılamış. Yukarıda okuduklarım arasında en çok etkisinde kaldıklarım olarak, Hasan el-Benna'ın bu tefsiri ve Mevdûdi'nin paylaştığım paragrafı olarak izah etmek istedim. Sanırım çok açıklayıcı olmamış. Hakkınızı helal edin.
  12. Firak

IMG_20171005_173231438-1.jpg
    Dr. Mecdi el-Hilali, Gelin iman edelim.
  13. Ümmü Yasir

Ümmü Yasir Unutma Allah merhametlilerin en merhametlisidir Süper Moderatör

Bu tür paylaşımları okuyunca kendi hayatıma çok üzülüyorum çünkü herşeyimiz var elhamdulillah ama bu kadar nimetin hesabını nasıl vereceğiz:(
  14. Firak

Vallahi abla insan ne kadar dünyaya battığını görüyor. Onlardan amel bakımından asırlarca gerideyiz ve hala onlar ile aynı mukafatlara talibiz..
  15. Ümmü Yasir

Ümmü Yasir Unutma Allah merhametlilerin en merhametlisidir Süper Moderatör

944015FF-B685-4E7C-BD06-A46666EABD91.jpeg
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş