1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
  2. Duyuruyu Kapat

Kitaplardan Alintilar

Konu, 'Kitap Tavsiyeleri' kısmında EBU HANİFE tarafından paylaşıldı.

1. Firak

Firak "Ağlamak ki, zekatıdır tüm anlatamadıklarımızın." Moderatör Kullanıcı

IMG_0856.jpg Bilal Hattab, Kızıldeniz
  2. Sena Farisi

Sena Farisi لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ Moderatör

Screenshot_20170514-212256.png
    "Tekrar tekrar okunması gereken bir kitap" diye düşünüyorum.
    Kral ve Çocuk- Ebu Sümeyye
  3. Tihame

Tihame Islam-TR Üyesi Kullanıcı

20170514_225342.jpg
    Öğlen namazına nasıl kalkılır- Bülent Akyürek
  4. Rubeyyi

Rubeyyi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

"Korkma! Sen üstünsün" (Ta-ha,68)

Musa (aleyhisselâm) 'ın içine üç defa korku düşmüştü :

Birincisi: Azgın Firavun'un huzuruna girdiği zaman.. Hz. Musa korkusunu şöyle ifade etmişti :
    "Rabbimiz! Doğrusu biz, onun bize aşırı derecede kötü davranmasından yahut iyice azmasından endişe ediyoruz." (Ta-ha, 45)
    Yüce Allah da ona ve kardeşine şöyle demişti:
    "Korkmayın. Ben sizinle beraberim. İşitir ve görürüm." (Ta-ha, 46)

İkincisi: Sihirbazlar değneklerini attıkları zaman.. Bu esnada Musa'nın içine bir korku düşmüştü. Bunun üzerine Yüce Allah şöyle buyurmuştu:
    "Korkma! Sen üstünsün." (Ta-ha, 68)

Üçüncüsü: Firavun, ordusuyla beraber Musa'nın peşine düştüğü zamandır. Bu esnada Allah Teâlâ ona şöyle buyurdu:
    "Asan ile denize vur." (Şuara, 63)

Musa (aleyhisselâm) şöyle dedi:
    "Rabbim şüphesiz benimledir. O, bana yol gösterecektir." (Şuara, 62)
  5. Rubeyyi

Rubeyyi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Üzülme / Aiz el-Karni
  6. Hatve

Hatve Varsın sevinçlerde başka bahara kalsın.. Ayın Üyesi Kullanıcı

Metroda, akıllı telefonun ekranına bakmak; harama bakmaktan (şüphesiz) daha iyidir ama kitaba bakmak; akıllı telefonun ekranına bakmaktan dahada iyidir. 2,5 TL değerinde olan yol arkadaşı el kitabımdan 2,5 TL 'den daha değerli nasihatler...

Sözde Değil Özde Müslüman Olmak
  7. anti-bid'ah

anti-bid'ah Islam-TR Üyesi Kullanıcı

SubhanAllah.

Ekli Dosyalar:

8. ibni abbas

ibni abbas Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Cevap veren olmamış. Biraz ben bahsetmeye çalışayım inşaAllah.

Önsözde mesela sireti ibadet niyetiyle okumakla bir şey kazanamayız der. Yani okuduğumuz bizi daha Müslüman daha takva edebilmeliki bir değerden söz edebilelim der adeta.

Siretin bizi ilgilendiren kısmı, peygamberin salı günü doğması veyahut pazartesi doğması değildir. Aynı şekilde annesinin adı boyu posu vs bizi ilgilendiren asıl kısım değildir der. Bu bilgileri de bilelim gereksiz demiyorum ama ilk sıramızda bu bilgiler olmamalı tarzında konuşur.

Sonra Bedirden Uhuddan vs bahseder detaya girmeden. Mesela salavata temas eder. Nasıl salavat getirebiliriz,nerelerde getirmeliyiz bunları maddeler halinde kaynak vermeden zikreder.

Mübarek genci maddeler halinde sıralar .Mesela maddelerden birisi hayatı namazına göre belirlemektir.

İçinde bol miktarda hadis mevcuttur. Gereksiz, işimize yaramayacak bilgi çok çok azdır. Pratik hayatımıza yönelik dersler verir . Ve bunu maddeler halinde çok basit anlatımla yapar.

Not: Kitabı hoca düzenleyip öyle basılacakmış tekrar. Yani yakın zamanda basılmaz Allahu alem.Yayınevine sordum.
  9. Hatve

Bugün bize (özellikle akhilere) nasihat eden kitabımız ''İstanbul'un Şeytanları''. Taşı toprağı altın denilen İstanbul'u merak eden kardeşler için çok güzel bir kitap. Yazar kitabında İstanbul'daki günahlardan, sevaplardan, imtihanlardan bahsediyor. İstanbul'un vakit hırsızlığı yapacağından ve insanı uyanık yapması, akraba bağını zayıflatması gibi çeşitli konulara değiniyor. Kitabın yazarı Feyzullah Birışık...

hatve.jpg

Ekli Dosyalar:

10. lostman

lostman Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Güzel bir konu
  11. Firak

Firak "Ağlamak ki, zekatıdır tüm anlatamadıklarımızın." Moderatör Kullanıcı

20170527_181833.jpg 20170527_181845.jpg
  12. Hatve

13. Hatve

Adetlerle Değil Ayetlerle Çocuk Eğitimi - Dr.Hatice Kübra Tongar
  14. ibni abbas

ibni abbas Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Diger sayfayi merak ettim:okyrm: film izlerken netin donmasi gibi oldu:)
    Beni etkilemek cok kolay.yaz kitabin basina ayetlerle.. hadislerle ... hemen ilgimi celbeder.ama bazen hadislerle der ama hadis cok az gecer kitapta
  15. Şuheda

Şuheda İki ölüm olmadığına göre,O tek ölüm yiğitçe olsun. Moderatör Kullanıcı

IMG-20170607-WA0005.jpg
  16. cuheyman el-uteybi

cuheyman el-uteybi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

123-124-125. Sayfalar devamı >

Ekli Dosyalar:

17. cuheyman el-uteybi

126-127-128.>

Ekli Dosyalar:

18. cuheyman el-uteybi

Mevdudi'nin, Gelin müslüman olalım kitabından sonra sayfa.

Ekli Dosyalar:

19. Hatve

Mevdudi'nin hayatına baktığımızda Kur'anı tefsir etmek için (çocukluk dönemini saymazsak eğer) ömrünün yarısını yani 32 yılını ayırdığını görüyoruz.
    İbn Kesir'in hayatına baktığımızda ömrünün son yıllarına doğru kitap yazmaktan dolayı görme duyusunu kaybettiğini görüyoruz.
    İmam Serahsi'nin hayatına baktığımızda 15 yıl boyunca hapsedildiği kuyuda kütüphanesi olmadan fıkıh kitabı yazdığını görüyoruz.

Alim olmak çok farklı birşey... Hiçbir maddi çıkar gözetmeden bizlere ciltlerce miras bırakıyorlar... Bıraktığı eserlerden para kazanıp saraylarda da yaşamıyorlar... Allah azze ve celle tüm alimlerimizden razı olsun, alimlerimizi cennetin saraylarında ağırlasın inşaAllah...
  20. Muzammil

Muzammil İyi Bilinen Üye Kullanıcı

“Evet, akıl, hareketlerimize rehber olamıyor. Peki beyler, bu akıl denen şeyden biraz olsun da yararlanamaz mısınız? Yoksa hepinizi kaldırıp atmalı mı? Yoksa rahat etmek için aklı mı kaldırıp atmalı? Doğrusu ikisini de atmaya gönlüm razı olmuyor.”
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş