1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Çözüldü Kocanın Itirazına Rağmen, Resmi Mahkemenin Boşaması Dini Nikahı Da Bitirir Mi?

Konu, 'Nikah - Talak / Aile Hayatı' kısmında kala__ tarafından paylaşıldı.

 1. kala__

  kala__ Üyeliği İptal Edildi Banned Kullanıcı

    
  Geçimsizlikten ötürü bayan boşanmak istediğinde kocası da tc mahkemesinde karısını sevdiğini boşanmak istemediğini söylediğinde hakim boşasa kadın iddeti dolunca başkasıyla evlenebilir mi? Bunu bilmeden yapmış bayan yeni evliliğinde zina mı yapmış olur? Ne yapması gerekir?
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Meşru bir boşanma mazereti yokken kadın tağutun mahkemesine başvurarak nikahın bozulmasını, evliliğin resmi ibtalini işlemi yaptırması kararı esnasında erkeğin / kocanın, hakimin boşama kararına rağmen sessiz kalmayarak kendilerine "sen resmi olarak kayıtlardan düşerek boşasanda ben dini nikahımı / talakımı vermiyor, boşamıyorum" manasında bir açıklama yaparak rıdası olmadığını ilan ediyorsa Allah katında dini nikah devam eder. Resmen boşanmış olsalarda evlidirler. Kadın, kendince iddet suresi bekleyib başka bir erkekle evlenmesi bâtıl / fasid nikah olub ilişkileri ise zinâdır!
  Fakat mahkemede hakim boşarken, koca sessiz kalıb sukut ederse, boşanmayı onaylamak manasına geleceğinden dini nikah da ibtal olmuş olur. Bu durumda kadın iddet suresinden sonra başka biriyle evlenebilir.


  İlgili Konu:

  Mahkeme Kararıyla Boşandıktan Sonra Tekrar Aynı Kadınla Evlenmenin Hükmü?
  https://www.islam-tr.net/konu/mahke...a-tekrar-ayni-kadinla-evlenmenin-hukmu.10550/
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş