1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

La- Tahzen / Üzülme !!!

Konu, 'Edebiyat' kısmında özgürlüğe hasret tarafından paylaşıldı.

 1. özgürlüğe hasret

  özgürlüğe hasret Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  La-Tahzen!

  La-Tahzen / Üzülme

  Çünkü hüzün, düşmanı sevindirir, dostunu üzer, haset edenin diline düşürür.

  La-Tahzen / Üzülme

  Çünkü hüzün, kaybolanı geri getirmez, öleni diriltmez, kaderi değiştirmez, hiçbir fayda getirmez.

  La-Tahzen / Üzülme

  Çünkü hüzün sinirleri yıpratır, kalbini yorar, gecelerini mahveder.

  La-Tahzen / Üzülme

  Eğer günah işlediysen tövbe et, istiğfarda bulun, yanlış yaptıysan düzelt, O'nun rahmeti sonsuz, kapısı hep açıktır.

  La-Tahzen / Üzülme

  Kaybettiğin şey için üzülme çünkü daha pek çok nimetlere sahipsin. Allah'ın sana bahşettiği diğer nimetleri düşün ve şükret. Allah Teala, "Allah'ın nimetlerini saymaya kalksanız buna güç yetiremezsiniz" buyurmuyor mu?

  La-Tahzen / Üzülme

  Ehli batılın sözlerinden dolayı üzülme, onların tenkitlerine sabrettiğin sürece mükafatlandırılacağını unutma.

  La-Tahzen / Üzülme

  İnsanlara ihsanda bulunduğun sürece üzülme. Çünkü mutluluğun yolu insanlara ihsanda bulunmaktan geçer.

  La-Tahzen / Üzülme!
 2. kıtmir

  kıtmir Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  üzülme o günler yakındır...Allah razı olsun...
 3. özgürlüğe hasret

  özgürlüğe hasret Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  amin ecmain inşAllah.
 4. Esra

  Esra Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Üzülme, bizi bekleyen yeni bir hayat var !


  La- Tahzen / Üzülme

  Karşı karşıya kalabileceğin muhtemel bir musibet için en kötü ihtimal ne olabilir sorusunu kendine sor. Sonra bu muhtemel sonuca kendini alıştır, ona tahammül etme konusunda kendine telkinde bulun. "Allah bize yeter, O ne güzel vekildir" ayetini tedebbür ederek bu hali sakin bir şekilde iyimser bir tabloya dönüştürmeye bak.

  La- Tahzen / Üzülme

  Şunu unutma yaşadığın günün sınırları içinde yaşamazsan sıkıntı ve kaygıların artacak demektir. Biraz daha açarsak; Sabaha çıktıktan sonra artık akşamı bekleme, akşama kavuşunca da sabahı bekleme. Ne maziye takıl kal ne de gelecek kaygısı içinde ol. Yani ânı yaşa.

  La- Tahzen / Üzülme

  “İnne maal usri yüsran / Her zorlukla birlikte kolaylık vardır.” Yani kolaylık zorluğun içinde saklıdır!.. Bir başka ifade ile; kolaylık; zorluk zannettiğimiz şeyin taa kendisidir!..

  La- Tahzen / Üzülme

  Arapların bir sözü vardır; “Gerilen ip kopar” yani sıkıntılar, üzüntüler üst üste geldikçe ferahlama, rahatlama kapı da demektir. Allah Teala buyuruyor ki “Kim ki Allah’tan gerçek manada ittika ederse Allah da ona bir çıkış, kurtuluş yolu lütfeder ve ona hiç beklemediği, hesap etmediği yerlerden rızık ihsan eder.”

  Ahiret inancı, insanlığa huzurlu bir dünya hayatını sağlama yolunda büyük bir güç kazandıran muhteşem bir inanç sistemidir. Bu dünyada malı gasp edilen, zulme uğrayan vs bir şekilde haksızlığa maruz kalan kimse ahirette adaletin yerine geleceği inancıyla kalbi bir sükunete kavuşur.

  O halde tüm bu adaletsizliği ortadan kaldıracak bir ikinci hayat mutlaka vardır.”


  Bu dünyada zahiren “musibet” gibi görünen haller, zenginlik/fakirlik, hastalık/sağlık, güçlülük/zayıflık gibi ölçülerin birer imtihan vesilesi olduğunu unutmayıp ona göre adımlarını atanlar kazançlı çıkacak olanlardır sakın unutma. Dolayısıyla içinde bulunduğun ortamdan dolayı üzülmeyi bir kenara bırak da imtihanı kazanmaya bak.

  “İnkâr edenler, kat’iyyen diriltilmeyeceklerini sandılar. De ki: “Hayır, Rabbim hakkı için mutlaka diriltileceksiniz, sonra yaptıklarınız size haber verilecektir. Bu, Allah’a göre kolaydır.” (Teğabun, 64/7, Nahl, 16/30-40).  İçebileceğin Suyun, Bir Parça Ekmeğin Varsa Üzülme !

  İçebileceğin temiz suyun, seni doyurabilecek kadar bir aşın, üstünü örtecek bir elbisen varsa üzülme! Uzunca bir müddet ıssız bir adada mahzur kalan bir denizciye yaşamış olduğu bu tecrübeden çıkardığı en önemli dersin ne olduğunu sormuşlar. O da şunları söylemiş;

  “İçebilecek temiz bir su, yetecek kadar aş olduğu sürece asla şikayetçi olunulmayacağını” öğrendim.  Öfkeyi Terk Et ve Affedici Ol

  Tıpkı Kur'an-ı Kerim'deki mümin tasvirinde olduğu gibi;

  "Onlar ki, bollukta da darlıkta da Allah yolunda harcarlar; kızdıklarında öfkelerini yutar, insanların kusurlarını affederler.”
 5. ibni kayyım

  ibni kayyım Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  İçebileceğin Suyun, Bir Parça Ekmeğin Varsa Üzülme !


  Allah razı olsun aqhi.
 6. hümeyra__

  hümeyra__ Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  selamun aleykum Allah razı olsun çok çok güzel tavsiyeler olmuş şu an tam benim ihtiyacım olan sözler sanki yüreğimi sakinleştirdiğiniz gibi Rabbimde sizin yüreğinizi sakinleştirsin
 7. Esra

  Esra Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Aleykum selam. amin inş ne mutlu bana bir kişiyede olsa faydası olduysa sol yanınız hiç dert görmesin.teşekkür ederim duanız için.
 8. ibnikayyim

  ibnikayyim Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Karşı karşıya kalabileceğin muhtemel bir musibet için en kötü ihtimal ne olabilir sorusunu kendine sor
  Sonra bu muhtemel sonuca kendini alıştır, ona tahammül etme konusunda kendine telkinde bulun "Allah bize yeter, O ne güzel vekildir" ayetini tedebbür ederek bu hali sakin bir şekilde iyimser bir tabloya dönüştürmeye bak

  La- Tahzen / Üzülme-

  Şunu unutma yaşadığın günün sınırları içinde yaşamazsan sıkıntı ve kaygıların artacak demektir Biraz daha açarsak; Sabaha çıktıktan sonra artık akşamı bekleme, akşama kavuşunca da sabahı bekleme Ne maziye takıl kal ne de gelecek kaygısı içinde ol Yani ânı yaşa

  La- Tahzen / Üzülme-

  İnne maal usri yüsran / Her zorlukla birlikte kolaylık vardırYani kolaylık zorluğun içinde saklıdır! Bir başka ifade ile; kolaylık; zorluk zannettiğimiz şeyin taa kendisidir!

  La- Tahzen / Üzülme-

  Arapların bir sözü vardır; Gerilen ip kopar yani sıkıntılar, üzüntüler üst üste geldikçe ferahlama, rahatlama kapı da demektir Allah Teala buyuruyor ki Kim ki Allahtan gerçek manada ittika ederse Allah da ona bir çıkış, kurtuluş yolu lütfeder ve ona hiç beklemediği, hesap etmediği yerlerden rızık ihsan eder-Ahiret inancı, insanlığa huzurlu bir dünya hayatını sağlama yolunda büyük bir güç kazandıran muhteşem bir inanç sistemidir Bu dünyada malı gasp edilen, zulme uğrayan vs bir şekilde haksızlığa maruz kalan kimse ahirette adaletin yerine geleceği inancıyla kalbi bir sükunete kavuşurÜnlü bir Alman filozofun şöyle söylediği rivayet edilirDünyadaki hayat oyununun bir ikinci perdesi olduğu muhakkak Çünkü bu ilk sahnede zalim ve mazlumu görüyor insafı göremiyoruz Galib ve mağlubu görüyor adaleti göremiyoruz O halde tüm bu adaletsizliği ortadan kaldıracak bir ikinci hayat mutlaka vardırKıyamet ve ahiretin varlığını zımni itiraf niteliğindeki Alman filozofun bu ifadeleri aklın yolunun bir olduğunu gösteriyor aslındaBu dünyada zahiren adaletsizlikmiş gibi görünen haller, zenginlik/fakirlik, hastalık/sağlık, güçlülük/zayıflık gibi ölçülerin birer imtihan vesilesi olduğunu unutmayıp ona göre adımlarını atanlar kazançlı çıkacak olanlardır sakın unutma Dolayısıyla içinde bulunduğun ortamdan dolayı üzülmeyi bir kenara bırak da imtihanı kazanmaya bakİnkâr edenler, katiyyen diriltilmeyeceklerini sandılar De ki: Hayır, Rabbim hakkı için mutlaka diriltileceksiniz, sonra yaptıklarınız size haber verilecektir Bu, Allaha göre kolaydır (Teğabun, 64/7, Nahl, 16/30-40)***İçebileceğin Suyun, Bir Parça Ekmeğin Varsa Üzülme !İçebileceğin temiz suyun, seni doyurabilecek kadar bir aşın, üstünü örtecek bir elbisen varsa üzülme! Uzunca bir müddet ıssız bir adada mahzur kalan bir denizciye yaşamış olduğu bu tecrübeden çıkardığı en önemli dersin ne olduğunu sormuşlar O da şunları söylemiş;İçebilecek temiz bir su, yetecek kadar aş olduğu sürece asla şikayetçi olunulmayacağını öğrendimÖfkeyi Terk Et ve Affedici Olİstatistiklere göre Çinlilerde strese bağlı kalp rahatsızları oranı oldukça düşükmüş Bunun en önemli nedenleri arasında Çinlilerin sakın yapılı olmaları gösterilmiştir Dolayısıyla sende mutlu ve huzurlu bir hayat için olaylara sükunetle yaklaş, her türlü kaygıyı, öfkeyi, şiddeti bir kenara bırakıp affedici olTıpkı Kur'an-ı Kerim'deki mümin tasvirinde olduğu gibi;"Onlar ki, bollukta da darlıkta da Allah yolunda harcarlar; kızdıklarında öfkelerini yutar, insanların kusurlarını affederler
  hoşuma giden bir yazıyı kardeşlerimle paylaşmak istedim es-selamualykum
 9. ibnikayyim

  ibnikayyim Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  La- Tahzen..
  sabaha çıktıktan sonra artık geçen geceye bakma. Çünkü şerri ve hayrı ile giden dünü değil bugünü yaşayacaksın. farzet ki ömrün sadece birgün, o da bugün...
  bugün doğdun ve bugün Rabbine kavuşacaksın.
  geçmişin kederi, geleceğin kaygısı ile ayağının sürçmesine müsaade etme. bütün dikkatini, ihtimamını, çalışmanı, bugüne teksif et.
  ömrünün bu son gününün namazlarını mutlak surette huşu içinde eda et! Kur'an'ı Kerim-i tedebbür ederek oku. Tesbihatını huzurda yapıyormuşçasına yap. ahlakına, muamelatına dikkat et. insanlara faydalı olacak işler konusunda son derece azimli ve gayretli olarak gününü geçir.
  bu son gününün saatlerini iyi kullan. dakikalarını senelere, saniyelerini aylara dönüştür.
  yüce Mevlayı çokça zikret. bugün tarlana hep hayır ek
  . günahlarından tövbe et. kinden, hasetten uzak ol. rızkına razı ol. eşini, çocuklarını mutlu et.
  kendin ol - İmmea olma
  hiçbir zaman başkası olmaya gayret etme.
  Çünkü bu gerçekten sonsuz bir sıkıntı sebebidir.
  Adem aleyhisselamdan bugüne insanoğlundan biri diğeriyle aynı surette yaratılmamıştır. sen özelsin.
  geçmişte hiç kimse senin suretinde yaratılmadı. bundan sonra da yaratılmayacak. sen Ahmet'ten Mahmut'tan farklısın.
  bu yüzden kendini başkasında diriltmeye kalkışma.
  hayata 'sen' olarak atıl. Yaratıldığın gibi yaşa. sesini, yürüyüşünü değiştirme.
  senin özel bir tadın, rengin var.
  seni bu tadınla, renginle tanıdık ve böyle görmek istiyoruz. Çünkü sen böyle yaratıldın.
  İbn Mes'ud (r.a.) bir gün arkadaşlarına: "Sakın herhangi biriniz "immea" olmasın!" dedi.
  Onların "Ey Eba Abdirrahman! İmmea da nedir?" diye sormaları üzerine de şunları söyledi:
  "İmmea "Ben halka bağlıyım. Onlar doğru yolda olurlarsa ben de doğru yolda olur; onlar dalalette (sapıklıkta) olursa ben de dalalette olurum" diyen kişidir.
  Allah'a yemin ederim ki halk tamamen kâfir olsa dahi siz kendinizi kâfir olmamak için zorlamak mecburiyetindesiniz." İnsanoğlu tabiatı itibariyle meyve ağaçları gibidir. Kimisi uzun kimisi kısa. Kimisi tatlı kimi ekşi.
  Muz gibiysen başka mevye olmaya gayret etme. Çünkü güzelliğin, değerin muz olmandadır. Renklerimizin, dillerimizin, güçlerimizin velhasıl tüm özelliklerimizin farklı oluşu Bari Teala'nın ayetlerinden bir ayettir.
  La-Tahzen / Üzülme Çünkü hüzün, düşmanı sevindirir, dostunu üzer, haset edenin diline düşürür.
  La-Tahzen / Üzülme Çünkü hüzün, kaybolanı geri getirmez, öleni diriltmez, kaderi değiştirmez, hiçbir fayda getirmez.
  La-Tahzen / Üzülme Çünkü hüzün sinirleri yıpratır, kalbini yorar, gecelerini mahveder.
  La-Tahzen / Üzülme eğer günah işlediysen tövbe et, istiğfarda bulun, yanlış yaptıysan düzelt, o'nun rahmeti sonsuz, kapısı hep açıktır.
  La-Tahzen / Üzülme kaybettiğin şey için üzülme çünkü daha pek çok nimetlere sahipsin. 'n sana bahşettiği diğer nimetleri düşün ve şükret.
  Teala, "'ın nimetlerini saymaya kalksanız buna güç yetiremezsiniz" buyurmuyor mu?
  La-Tahzen / Üzülme ehli batılın sözlerinden dolayı üzülme, onların tenkitlerine sabrettiğin sürece mükafatlandırılacağını unutma.
  La-Tahzen / Üzülme insanlara ihsanda bulunduğun sürece üzülme. Çünkü mutluluğun yolu insanlara ihsanda bulunmaktan geçer.
  La-Tahzen / Üzülme Çünkü iyiliğin mükafatı on mislinden yedi yüz misline, kötülüğün karşılığı ise sadece mislince......
  alintidir....
  Te'lîf.. by Dilşâd zaman: 00:17 Etiketler: La Tahzen, üzülme
 10. UMMU MERYEM

  UMMU MERYEM Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Allah razı olsun .
 11. wahup

  wahup Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Allah razı olsun.
 12. tugceclk

  tugceclk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Allah razı olsun cok güzel paylaşım..
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş