1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Çözüldü Mesbuk Kişiye Sonradan Gelen Uyarak Namaz Kılabilir Mi ?

Konu, 'Fıkıh ve Fıkıh Usulu' kısmında EsedullahEsed tarafından paylaşıldı.

 1. EsedullahEsed

  EsedullahEsed Yeni Üye Üye

  Esselamualeykum kardeşler
  İmam selam verdikten sonra gelenler, mesbuk olan kişiye uyabilir mi? Mesbuk olan kişiye namazda tabi olmak caiz midir? Ve mesbuk kişiye uyan kişiye mesbukun namazı bittiğinde gelen kişi mesbuk kişiye uyabilir mi
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Âleykum selam we rahmetullah;
  Hanefi mezhebine göre mesbuk, munferid olub imamın selamından sonra eksik rekatlarını tamamlayan mesbuka tâbi olarak namaz kılınmasını, (mesbukun imameti) câiz değildir.

  Mesbuk; kendisi imama tâbi olmuş, imamlığa niyet etmemiştir. Hanefi ve Hanbeli mezheblerine göre imamın imamlığa niyeti farzdır. Şâfi ve Mâliki mezhebinde imamın imamlığa niyet etmesi farz değil sunnettir.

  Hanefi mezhebine göre; mesbukun kaza edeceği rekâtlarda başkasına uyması ve başkasının da bu halde mesbuka uyması câiz değildir. Mesbuk burada yalnız başına sayılmaz. Çünkü mesbuk aslen imama tâbi olan ve eksik namazları tamamlayan muktedidir, daha namazın en başından itibaren tek başına namaza başlayan gibi imam değildir.
  Fakat bir mesbuk ne kadar rekât kaza edeceğini unutub da kendisi ile beraber mesbuk bulunan kimsenin ne kadar rekât kaza edeceğini yalnız göz önünde bulundursa, bununla namazı bozulmaz.

  Mesbuk, namazını yeniden kılmak niyeti ile tekbir alacak olsa önceki tekbiri ile başlamış olduğu namazı bozulmuş olur. Tek başına namaz kılan kimse böyle değildir; başka bir namaz kılmaya niyet etmedikçe, aynı namaza yeniden başlamak niyeti ile alacağı tekbir bu namazı bozmaz. Çünkü her iki namaz, tek başına namaz kılan için birbirinin aynıdır. Mesbuk ise, bir yönden tek başına namaz kılan gibidir, bir yönden de imama uyduğundan onun için aynı namaz değildir.
  Mesbuk, İmam Azam’a göre Kurban Bayramı’nda teşrîk tekbirlerini imamla beraber alır, sonra ayağa kalkıb geri kalan rekâtları tamamlar. Halbuki İmam Azam’a göre, tek başına namaz kılan kimse bu tekbirleri getirmek zorunda değildir. Bunun için mesbuk, burada tek başına namaz kılan gibi değil, muktedi (imama uyan) yerindedir.

  Namazın evvelinden itibaren (Mesbuk olmadan) Tek başına (farz) namaza başlamış bir insanın arkasında, bir erkeğin gidib cemaat olarak durması câizdir, makbuldur. Cemaat olduğunu imama da (dokunarak) hissettirmesi lâzım ki, imam gereken yerleri (tekbirleri veya kıraati) sesli okusun. Ancak bir kadın, gidib bir imamın arkasında cemaate durursa, imam da kadınlara imamlık yapmaya niyet (Hanefi mezhebinde imamın kadınlara imamlığa niyet etmesi şarttır) etmemişse, kadının namazı câiz olmaz. (Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi, C. 2, Sf: 319, 321)

  İlgili konu:

  Mesbuk, Kaçırmış Olduğu Rekâtları Tek Başına Kılarken;
  Kılacağı Rekatler İlk Rekatlar mı Yoksa Son Rekatler Gibi mi Kılar?
  https://www.islam-tr.net/konu/mesbu...k-rekatlar-mi-yoksa-son-rekatler-midir.44595/


  Mesbuk Kimse, Yanılma Secdesinde İmama Uyar mı?
  Zamm-ı Sure Unutulursa Ne Yapılır?

  https://www.islam-tr.net/konu/mesbu...r-mi-zamm-i-sure-unutulursa-ne-yapilir.25345/
 3. EsedullahEsed

  EsedullahEsed Yeni Üye Üye

  ALLAH razı olsun
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş