1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Çözüldü Mezheblerin Ve Taklidin Hak Oluşu ?

Konu, 'Dinler - Mezhebler - Fırkalar ve Şahıslar' kısmında Ümmü Yasir tarafından paylaşıldı.

 1. Ümmü Yasir

  Ümmü Yasir İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım... Kullanıcı

    
  Hocam dört mezheb de haktır cümlesi yanlış mıdır? Çünkü bazıları " haktır" denilmez, çünkü mezheb imamları da insan hataları vardır o yüzden bu kelimeyi kullanmak yanlış diyor??
  Ikinci sorum dört mezhebi de terkedenin durumu nedir?? Bazıları Kuran ve Sünnet varken mezhebe gerek yok görüşünü savunuyor, ne dersiniz???
  Mezheb ile ilgili linkleri okudum ama aradığım cevaplar yoktu.
  Son olarak birde kadın- erkek ile ilgili bazı hadislerin sıhhatini sormuştum cevabınızı bekliyorum hocam. Allah cc ilminizi artırsın inşaAllah.
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Mezhebler (dört) haktır derken, hatadan munezzeh, Allah'ın vahyi gibi korunmuş demek kastedilmemektedir. Eğer böyle kasteden var ise tâbi ki bâtıl olub söylenemez. Fakat mezhebler için haktır denirken, ehl-i sunnet dâiresi içerisindedir ve hangisini taklid edersen sahihtir, kınanmazsın, meşrûdur kastedilmektedir. Bu mânada olunca câizdir.

  Mezhebler, Kur'an ve sunnet varken çıkmıştır. Kur'an ve sunnetten hüküm istinbat etmek herkesin yapacağı bir iş olmadığından, yeri geldiğinde mezhebleri taklid etmek veya mezheblerden istifâde etmek elzem olur. Ayrıca hâzır deliller çıkarılmış, yeniden bir mesele hakkında ictihadda bulunmak veya bir konunun hükmünü bulabilmek için Kur'an ve sunnetteki o konuyla ilgili tüm delilleri toparlayıb değerlendirdikten sonra konu hakkında karar vermeye çalışmak kolay ve kısa sureli bir mesele olmadığından, mukallidin mezhebin konuyla ilgili görüşlerini delillerini de bilerek amel etmesi câizdir. Aksi taktirde körü körüne taklid, mezheb imamlarınca dahi yerilmiş ve men edilmiştir.
  Ez cumle mezheb taklidi câiz, mezhebcilik (taasubu) bâtıldır.  Kadın erkek ile ilgili sormuş olduğun hadislerin konusunun linki verir misin (soruyu günceller misin)?
 3. Ümmü Yasir

  Ümmü Yasir İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım... Kullanıcı

  Allah svt razı olsun hocam. Allah cc ilminizi artırsın. Diğer sorumu güncelledim.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş