1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Çözüldü Mezheplerin Farklı Fetvalarının Sebebleri?

Konu, 'Dinler - Mezhebler - Fırkalar ve Şahıslar' kısmında talebe_ tarafından paylaşıldı.

 1. talebe_

  talebe_ Üyeliği İptal Edildi Banned

    
  Selamun aleyküm

  Mezhepleri araştıtırken farkjettim ki bir konu hakkında 4 mezhep imamı farklı görüş beyan edebiliyorlar hatta iş öyle noktalara varıyorki biri helal derken diğerleri haran diyor. Ahiretde mezhep takipçileri bir konu hakkında mezheplerinin görüşü ile mi hesaba çekilecekler yok eğer herkes kurani nizama göre hesaba çekilecekse haram demilen görüşün peşinden gidenlermi mesul helal diyen görüşün peşinden gidenlermi.

  Somut : midye yemek hanefilerde haram şafiler helal. haram helel mevzu çocuk oyuncağımı ki mezhep imamalrının görüşlerine göre insanlar cennet yada cehenneme gidecekler ?

  İlmi cvp verirseniz sevinirim.
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Aleykum selam we rahmetullah ;

  Mezheb imamları, mezheb kurmak için gayret göstermemişlerdir. Bugün fıkhı günümüze ulaşmış 4 mezheb bulunmasına rağmen fıkhı bize ulaşmamış mezheblerde vardır. Mezheb muctehidleri, zamanlarının ve bölgelerinin muctehidleri olduğundan takibcileri de olmuş, kendilerinden sonra da bu görüşlerle amel eden takibcilerine, fetva sahiblerinin isimleriyle anılır olmuştur.
  Bütün muctehidler bir konuda hukum ararken , Kuran ve sunnetten bulmayı 1. plana almışlardır. Muctehidlerin farklı yorum ve düşüncelerle, ulaşabildiği delillerle, farklı ayet ve hadislere değinerek zaman zaman farklı sonuçlara varmış olabilmeleri bu ummet için bir Rahmettir!
  Sıkıntı ve zorluk durumlarında farklı muctehidlerin delillerini bilmenin, amel etmenin faydasını, sıkıntıya düşmeden anlamak zordur.

  Mukallidlerin , Kur'an ve sunnetten istinbat ederek farklı hukumler veren farklı muctehidlerin fetvalarının delillerini bilerek amel etmesinde bir sıkıntı görmüyorum.
  Midyenin hanefi mezhebince haram olması söz konusu değildir, mekruh görülür. Kısaca deniz ürünlerinde hiç bir mezheb muctehidince haram yoktur.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş