1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Muay Thai

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında Muslim tarafından paylaşıldı.

 1. Muslim

  Muslim Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  selamun aleykum. yüze vurmak haramdır, bunu biliyorum. boks antrenörlüğü hakkında kuytulun videosunu izledim, hadisteki yasak 'tahkir' amaçlı vurmak diyor. boks eğer yapanların 'çoğunlugunda' sağlık hasarı oluşmaya sebep değilse düşünülebilir tarzı şeyler söylüyor. şimdi eksik ve tam söyleyememişte olabilirim. video youtube da var. benimse boks değil de, daha sert olan muay thai gibi şeylere ilgim var bu aralar. ama malum yüze vurma meselesi var, avret meselesi bi de. ben avretimi kapatırım yaparken, ama bu sefer yüze vurma meselesi var yine..gerek muay thai, gerek boks, kuytulun dediği gibi, tahkirden ziyade rakibi yenme, kendini geliştirme eksenli. özgüven vs de tabii. şahsen ben eğer gidersem, daha kuvvetli, dirençli olmak, kim olursa olsun kolay lokma görünmemek, kendimi ezdirmemek vb şeyler için giderim. güçlenmek, daha sağlam görünmek için. bu sporlarla uğraşmış bi kardeş var mı forumda? amacım dediğim gibi daha sağlam, kuvvetli ve özgüvenli olmak. yüze zaten tahkir amaçlı vurmayacağım. avretimi de kapatacagimdan, fetvası nedir acaba? bildiğiniz gibi peygamber aleyhisselam in hadislerinde de kuvvetli, sağlam mümin zayıfa göre daha hayırlıdır. ( bu tarz bi hadis vardı, laf farklı olabilir).

  toparlamak gerekirse, kardeşler, yüze 'tahkir' amaçlı vurulmayan, yapanların 'çoğunda' sağlık hasarı meydana gelmesine sebep olmayan, avret yerlerinin kapalı olduğu, ve de en önemlilerinden niyetimizin özgüveni arttırmak, daha güçlenmek, sağlam, kuvvetli olmak adına bu tarz dövüşlere yönelmenin fetvası nedir? ALLAH en iyi bilendir. selamun aleykum.
 2. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

 3. Muslim

  Muslim Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  müsabaka katılmam da, idman da mesela. yine vuracaksın çalışırken?
 4. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Elinin agirligi sana aittir vurmayacaksin yada vurur gibi yapacaksin karsindakine zarar vermeyeceksin kum torbasi guzel bir arac mesela
 5. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Ayrica belirttigim konudaki mesajlari dikkatli oku spor salonlarinda bu is olmuyor yada hocaya rica edip tek calisacaksin
 6. Muslim

  Muslim Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  aynen usta. zaten muay thai sert bir şey. idmanda falan girişme yoktur birbirine. gerçi bilmiyorum o mu olur, başka bi şeye mi giderim..selamun aleykum.
 7. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Aleykum selam akhi
 8. Muslim

  Muslim Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  bi de şu var, idman da vs kask takılsa, kasklı yüz ile kasksız yüze vurmanın fetvası aynı mı acaba? yani sonuçta kask eğer hasar alınacaksa onu da en aza indirgemeye sebep olan şey.
 9. Omer Faruk

  Omer Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Kask da olsa eldivende taksan kafaya ufacik bir darbe ne olursa olsun beyindeki hucrelere zarar verir akhi

  :)

  Yuz onemli goz burun agiz dis cene ve insanin degesini saglayan kulak bunlardan birinin zarar gormesi karsindaki kisinin hayatini olumsuz yonde etkileyecek olan seylerdir.

  Kendini dusun durduk yere birseyler ogrenecegim diye yuzune bir darbe alip disin kirilsa yerine yenisi cikarmi ?
 10. ebu omer el-talasi

  ebu omer el-talasi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Muay thai yaptim bir süre aşırı efor gerekiyor sporcu bir geçmişin olmasi lazim çogu kişi birakip gitti zamanla devam edersen çok faydasini görürsün

Sayfayı Paylaş