[​IMG]NATO liderleri Irak’a yeniden askeri eğitmenler gönderilmesi konusunda uzlaşı sağladı. Stoltenberg, bir ekibin en kısa zamanda Bağdat’a hareket edeceğini söyledi.

NATO liderleri, Varşova’da Irak’a yeniden askeri eğitmen gönderme konusunda anlaştı. NATO, 2004-2011 yılları arasında Irak’ta görev almıştı. NATO Genel SekreteriJens Stoltenberg, hazırlıkları başlatmak üzere bir ekibin en kısa zamanda Bağdat’a hareket edeceğini söyledi. NATO’nun açıklaması eğitim adı altında olsa da, Afganistan’da olduğu gibi eğitim adı altında aktif savaşa katılmaları bekleniyor.

Öte yandan, NATO, Afganistan’daki işgali sürdürmeye devam etme kararı aldı.

Varşova’daki NATO Zirvesi sırasında alınan karar uyarınca, NATO “eğitim” misyonunun 2016 yılı boyunca sürmesi ve Afgan güvenlik güçlerinin 2020 yılı sonuna kadar maddi açıdan desteklenmesi öngörülüyor.

NATO Genel Sekreteri, ABD dışındaki NATO üyelerinin Afgan güçlerine destek amacıyla yılda 1 milyar dolar yardım taahhüdünde bulunduğunu kaydetti.

Stoltenberg, Türkiye, Almanya ve İtalya’nın Afganistan misyonuna güçlü bir şekilde bağlı olduğunu kaydetti ve “Kalmaya hazırız” dedi.

NATO’nun eğitim adı altında savaş misyonu 2015 yılında Uluslararası Afganistan Güvenlik Destek Kuvveti ISAF’ın yerini almıştı. Almanya, bu yeni misyona 40’ı danışman olmak üzere toplam 980 kişiyle destek veriyor. 2017’de de sürmesi planlanan misyon kapsamında toplam 12 bin ABD ve NATO askeri görev yapıyor.

ABD ve Almanya da dâhil pek çok NATO üyesi 2016 yılında aslında Hindikuş’taki askerlerini çekmeyi planlamıştı. Ancak Taliban hareketinin güçlenmesi ve Kunduz’u ele geçirmesi bu planların yeniden gözden geçirilmesine yol açtı. Stoltenberg, gelecek yıl NATO Zirvesi‘nin Brüksel‘deki NATO merkezinde yapılacağını açıkladı.

Küresel Analiz / Haber Merkezi