unnamed.jpg

Nasıl oluyor da dünyanın en çok dua eden ümmetiyken, aynı zamanda en çok zulüm gören ümmeti oluyoruz. O kadar dua, milyonlarca Fetih suresi nereye gidiyor? Neden kardeşlerimizi kurtarmıyor? Kurtulmayı geçtim neden acıları her geçen gün daha da artıyor? Neden hiç dua etmeyen hatta inanmayan kafirler bu dünyanın en refah içinde yaşayanları ve neden hiç bir kafir toprağında göz yaşı yok??
Çünkü onlardan biri zulüm gördüğünde dua ile yetinmezler, incilden ayet okumazlar; birleşip, silahlanıp kardeşlerini kurtarırlar. Biz ise birkaç video ve resim paylaşır, ilgili video ve resimleri gördükçe de dua ederiz. Bir de Fetih suresi zinciri yaptık mı değme keyfimize. Müminlik görevimiz tamamdır artık.
Aslında biz neyiz biliyor musun müslüman? İnandığımızı idda ettiğimiz Yaradan'ın ne istediğinden bile bi haber, zincir yaptığımız milyonlarca Fetih suresinde bir kez olsun "Allah bize ne diyor diye merak etmeyen" ve dolayısıyla birinden bile hakkıyla nasiplenemeyen, Allah'ın bize verdiği görevi geri O'na yüklemeye çalışan üçkağıtçı, kolaycı, nemelazımcı, uyuşuk, zavallı bir ümmetiz...
Oysa binlerce kez okuyup üfledigimiz kuran,da Allah diyor ki;
" Allah dileseydi, meleklerden ordular gönderip zalimleri helak edebilirdi. Fakat bu şerefli görevi mü'minlere verdi ve yeryüzünde adaleti egemen kılmak için mücadele etmelerini emretti..."
Biz ise "Hayır Allah'ım, vallaha olmaz, Sen yap!!" diyoruz..
Rabbimiz ; isra 13'te "Biz, her bir insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık." diyor,
Biz ise ; "hayır Allah'ım, bak biz zincir yaptık, lütfen rica ediyoruz, bizi yorma şimdi" diyoruz. Hz Ömer (ra) kabrinden kalksa hepimizin yüzüne tükürürdü heralde. Zira onlar mazlumlar için hiç bir zaman Fetih suresi okumakla yetinmediler, güçleri yetiyor ise ve ortada bir zulüm var ise gidip kafirin canına okudular.
Çünkü onlar Tevbe 14'teki Allah'ın sözünü milyon kez evirip çevirip okumadılar, yol gösterici bir rehber bilip adam gibi bir kez uyguladılar ;
TEVBE-14: Onlarla savaşın ki, Allah onları sizin elinizle cezalandırsın, rezil etsin onları, yardımıyla sizi onlara karşı zafere erdirsin, mü'min bir topluluğun yüreklerine su serpsin,)
Müslümanlar, birey, toplum, ülke ve ümmet olarak fiili düzlemde yapabileceklerini Allah'a havale ettikçe bizler bu acıları yaşamaya devam edeceğiz. Zira zulmün adı dün Halepçe'ydi, bugün Halep, arakan. Yarın...

Cihan Eren