Astana anlaşmasından sızan harita

[​IMG]

Önce Halep şimdi de İdlib

Güney İdlib ve Kuzey Hama'da Esed rejimi, Rus hava desteği ve Şii militanlarının kara desteği ile muhaliflere karşı ilerliyor. Esed rejimi Sincar ve Rahcan köylerini kontrol altına alarak stratejik bir hamle gerçekleştirdi.

Rejimin asıl hedefi ise İdlib'in güneydoğusunda bulunan Ebu Duhur askeri hava üssünü ele geçirmek. Bu hedefine ulaşabilmek için Esed rejiminin ilk adımı, Ebulkemal ve Deyr ezzur'da kuşatma altına aldıkları IŞİD unsurlarını Hama'nın kuzeyine kendi araçları ile ulaştırmaları oldu. Sonrasında bu bölgede IŞİD örgütünü silahlandırdı ve muhaliflere karşı savaştırdı. Muhalifler IŞID'in saldırılarına karşı koyarken rejim ve müttefikleri zayıf cephe hatlarından muhaliflere saldırdı ve bazı köyleri ele geçirmeyi başardı.

Bu bölgeri ziyaret edip coğrafi özelliklerine haiz olan herkes bilir ki bu bölgede saldıran taraf kazanır savunmada olan taraf ise zorunlu olarak geri çekilir. Bu yüzden köylerin el değiştirmesi askeri anlamda çok büyük bir zayıflık veya güç ifade etmez.

Gelelim makalenin asıl konusuna "Önce Halep şimdide İdlib". Herkesin bildiği gibi İran, Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünü üstlendiği bir Astana anlaşması var. Bu anlaşmalar yapılırken bu üç ülke arasında Ebu Duhur hava üssünün Esed rejimi veya müttefiki olan Rusya ve İran'a teslim edilmesi konusu gündeme gelmişti zaten. Türkiye'nin bu anlaşmaya onay vermesinin nedeni ise büyük ihtimal ile Rusya ve İran'ın TSK'nın olası Afrin operasyonuna yeşil ışık yakmaları karşılığında olmuştu.

Halep'i hatırlarsanız bu senaryoya benzer bir senaryo olmuştu. Rusya ve İran'ın Türkiye'ye el-Bab ve Cerablus'a operasyon izni vermelerinin karşılığında Türkiye'nin Halep'te olanlara karşı sessiz kalması istenmişti. Muhalifler Halep'in düşmemesi için operasyon hazırlığındayken TSK'nın bazı ÖSO gruplarının askerlerini Fırat Kalkanı operasyonuna çekmesi bu hazırlığa büyük bir darbe vurmuştu. Halep halkı ise anlaşmalar yolu ile yeşil otobüsler ile İdlib'e tahliye edilmeye mahkum edilmişti.

Evet, Suriye savaşı hâliyle dış ülkelerin dış siyaseti tarafından etkileniyor. İran Ebu Duhur askeri hava üssünü Ortadoğu'da sahip olacağı en büyük askeri üs haline getirmeyi hedefliyor. Rusya ise Ortadoğu'daki tek olan askeri üssünü Lazkiye Humeymim'de kurmuş durumda.
Türkiye ise sınırlarını korumak için bu tür adımlar atıyor. Yalnız ülkenin geleceği için ne kadar doğru ne kadar yanlış bilinmiyor. Muhalifler ise 7 senedir verdikleri mücadeleye tüm güçleri ile devam edeceklerini kararlılıkla dile getiriyorlar.

Abdussamed Dagül