1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Oruç Hakkında Sorularınız Için..

Konu, 'Ramadan Ay'ı' kısmında IsLaM4eVeR tarafından paylaşıldı.

1. IsLaM4eVeR

IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Site Admin

es selamu aleykum Rabbim teala sizlere ve bize merhamet etsin.Bu bölümü ramazan boyunca canlı online soru cevap şeklinde açmaktayız.Lütfen soru olsun diye soru sormayalım ne siz yorulun nede biz yorularım.

Bu bölüme sadece ramazan hakkında sorulmuş sorulara yanıt verilecektir.

Ayrıca insanlık hallerinden dolayı erkek olsun kadın olsun bazı meselelerde kardeşlerimizin sormaya çekindikleri meseleye direk soru cevap verilmiş olarak kendim ekliyeceğim.inşALLAH hayr olur.

Ramazanda bizleride dualarınızda unutmassınız inşALLAH
  2. cigdem

cigdem Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Allah c.c razı olsun.
    Hepinize hayırlı ramazanlar dualarım sizinle... :dua
  3. Nazenin34

Nazenin34 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Ve aleykumusselam ve rahmatullah

Sorum şu; *ilaç kullanan bir bayan tedavisi bittikten sonra tutamadığı oruçlarını kaza eder kefaret gerekmez* Lakin hiç tutmaya gücü yetmeyen yaşlı kişiler kefaret öder öyle deģil mi?
  4. Nazenin34

Selamunaleykum bir sorum daha olacak.
    Uzun süre anaokullu ve ilk okul çocuklarina öğretmenlik yaptım. Bunun yanı sıra uzun yıllar mahalle sohbetleri yaptım. Bir süre sonra sesimde kısılmalar başladı. Hem nefesim hem sesim yetmiyor. Sohbetlerde de öyle sesli birsey okudugumda da... O sebeple kuran okurkende zorlanıyorum. Sessizde okusam üçüncü satırda nefesim kesiliyor. O sebeple bir kariden takip ederek hatimimi yapıyorum cogu zaman. Bu hatim yerine gecer mi? Yoksa sadece takip etme sevabı mı olur? Kuranimdan takip ederek dinliyorum. Doğal olarak icimden okumuş oluyorum.
  5. Firak

Firak İyi Bilinen Üye Kullanıcı

Selamun aleykum, bir arkadaşım burun ameliyati oldu ve burnuna şu an serum sıkılıyor. Olduğu gibi genzinden midesine iniyor. Bu halde oruç tutulabilir mi, diye soruyor. Acil bir konu
  6. eL_Muhacir

eL_Muhacir İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

7. Firak

Firak İyi Bilinen Üye Kullanıcı

8. Nazenin34

Sorularıma cevap gelmiyor :/ ama yine sorayım.
    Dul olan(eşi hapiste, ya da çok fakir) durumlarinda olan kız kardese fitre verilebilir mi?
  9. Abdulmuizz Fida

Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

Kız kardeşine bakmakla yükümlü olmadığınız için fitre verebilirsiniz.
  10. Abdulmuizz Fida

Aynen , hastalığı düzelmeyen veya iyileşme umudu olmayan keffaretini / fidye öderler. İyileşenler ise kaza eder.
  11. Abdulmuizz Fida

Âleykum selam we rahmetullah;

Evvela Rabbim şifanızı versin;

Hatim takib ederken takib ettiğiniz Kâri canlı bir kimse değil de banttan (pc, video, tv vb) ise bunu dinleyenin hatim ecri alacağı konusunda kesin bir hukum yoktur, hatim ecri olabileceği umit edilir. Fakat canlı okuyan bir hocanın kıraatini takib ederek Kuran-ı bitirmiş olsanız hatim ecri alınacaktır diye benimsenmiştir.
  12. Nazenin34

Selamunaleykum.
    1 yasında bebeģini emziren bayan oruç tutmak istiyor. Kendisine ve bebeģine sıkıntı olmayacaģını düşünüyor. Fakat eşinin rızası yok ve izin vermiyor. Bu bayan bu konuda bebeği emen olması hasebi ile yine de eşine itaat mi etmeli?
  13. Rakun

Rakun Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Kocaya itaati emreder. Dine ters şeylerde değil tabiki.Neyse şöyle bir hadis var.

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyuruyorlar ki:

“Şüphesiz ki Allah (Azze ve Celle) yolculuk halinde bulunan kimseden orucu ve namazın yarısını kaldırmıştır. Hamileden ve süt emziren kadından da orucu kaldırmıştır.”
    (Ebu Davud, Savm: 44, Tirmizi, Savm: 21; İbni Mâce Sıyam: 12)
  14. Nazenin34

Bu hadisi biliyorum ama şu var ki bebek 1 yaşiñda yani ek gıda alan bir bebek. Çok emmeye ihtiyacı olan bir bebek değil. Hakeza anne ısrarla tutmak istiyor ama eşi izin vermiyor.
  15. Rakun

Olsun. Allah icazet vermiş iş bitmiş. Hem Allah'ın istediği önemli kişi her ne kadar iyi niyetlede olsa Allah'ın istediğine ters hareket etmiş oluyor oruç tutacak olsa. Yani arzu ve hevalara uymak gibi bişey oluyor. Yani nasıl desemki sonuçta Allah icazet vermiş oruç tutarak nefsini tatmin edersin ancak. O Allah'ın isteğiyse öbürüde Allah'ın istediği nefsine zulmetmenin manası yok. Allah ne dediyse odur benim için gerisi kendini tatmin etmek gibi oluyor.

Hem eşine hem Allah a muhalefet etmiş olur. Nefsine ise yançıkmış olur. Açıkcası böyle oluyor. Ağır konuşmak istemiyorum ama öyle.
  16. Nazenin34

Hassasiyetini anlıyorum kardes. Ama şu da var bu sart degil hamile ve emzikli kadınlar tutabildikleri zaman zaten tutuyorlar. Hatta hamilelik boyunca (afedersin cekinerek söyluyorum) hayız olmadıklari icin ramadan ayına denk gelse de orucumuzu yemesek diye bekliyor bir çoğu. Normalde kocaya nafilelerde itaat vardir. Tutmaya gücü yeterse itaat yoktur. Sadece bebegin hem meme hem ekstra gıda takiyyesi alan bebek olması sebebi ile eşinin dedigini yapsa mı diye arada kalınıyor. Yoksa tutmama kesin emir vs değil. Güc yettirdikleri vakit tutsunlar diyor ayette zaten.
    Hamile ve emzikliden orucun kaldirilma sebebi de herkesin rahat gecmiyor zor gecirenle oldugu icin onlara ruhsat var.
    Ben de senin gibi derim ki; Allah ruhsat vermisse esimle aramı bozmaktansa ruhsatı kullanayim. (Ramadanin feyzinden uzak kalıp sonra tek tutmakta nefse zor tabi)
    En dogrusunu Allah bilir. Hatam varsa Rabbim düzeltsin.
  17. Rakun

Tamam da senin güç yetirmenin bir önemi yok ki.Allah ruhsat vermiş iş bitmiş. Ayrıca o hangi ayet ki? Bu konuyla; yani emzirme ilemi alakalı ki böyle diyorsun. Ayeti yazarmısın mümkünse,bulamadım.
  18. Abdulmuizz Fida

Âleykum selam we rahmetullah,
    Anne, Nafile oruç tutuyor olsa, koca da izin vermese kadın tutmaz.
    Fakat farz-ı ayn olan oruçta kadın tutmak istiyor koca da, bu uzun günlerde oruç tutuarak annenin ve bebeğinin sağlığını düşündüğünden tutmamasını istiyorsa haklılık payı olabilir. Fakat buna kadın da kendi durumunu bilerek karar vermelidir. Çocuğuna vereceği sütünde bir azalma veya çocuğa yetmeyecek düzeyde bir etkilenme olacak yahud süt emzirdiği için kendi sıhhatini tehlikeye atacak ise tutmaması gerekir. Eğer bu durumlar söz konusu değil ise tutmalıdır. Bildiğim kadarıyla yaklaşık 1 yaşındaki çocuğa anne sütünün yanında ilave besinlerle takviye yapılır. Eğer bu şekilde ilave besinlerle annenin sütüne takviye yaparak hem çocuğu hem kendisini riske etmeden tutabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu uygulamadır, olumsuzluk görülmesi halinde oruc kazaya bırakabilir.
  19. Nazenin34

Kardes benimle niye kavga eder tarzdasın anlamadim. Bu vakıa hadiste anıliyor lakin bu konuda şerh yapan alimler bakara 185in acilimina dahil ediyor konuyu. Yani hasta hükmüne. Abdulaziz b. Baz mecmuu fetava'da bu ayetteki hastanın hükmu gibidir diyor.
  20. Yusuf D.

Yusuf D. Islam-TR Üyesi Kullanıcı

"Emzirmeyi tamamlamak isteyen için analar çocuklarını tam iki yıl emzirirler. Onların normal ölçülerde yiyecek ve giyeceklerini sağlamak da çocuk kendisinden olanın (babanın) borcudur. Hiç kimse gücünü aşan bir şeyle yükümlü kılınamaz. Ne ana çocuğu yüzünden zarara uğratılsın ne de babası (çocuk kendinden olan erkek) çocuğundan dolayı zarar görsün. Kendisine miras kalan kimseye de benzer yükümlülük vardır. Ana baba karşılıklı danışarak ve anlaşarak çocuğu sütten kesmek isterlerse bundan dolayı onlar için bir sakınca yoktur. Çocuklarınızı sütannelere emzirtmek isterseniz münasip olan ücreti verdiğiniz takdirde sizin için bir günah yoktur. Allah’ın koyduğu kurallara aykırı davranmaktan sakının ve bilin ki Allah yaptıklarınızın tamamını görmektedir." Bakara 233

Ayette Allah(s.v.t.) tam emzirme süresinin iki yıl olduğunu buyurmuş. Bebeği en fazla emzirme süresi iki senedir. Doğumdan itibaren geçen iki sene içerisinde anne mazeret sahibi olur. En doğrusunu Allah bilir.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş