1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat
 3. Duyuruyu Kapat

Haber Pakistan Taliban Hareketi’nden Esir Takası Açıklaması

Konu, 'Kafkasya Haberleri' kısmında furkan tarafından paylaşıldı.

 1. furkan

  furkan Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Pakistan Taliban Hareketinin 3 kıdemli kardeşine mûkâbil Peşaver İslam Üniversitesi dekanı (Ajmal Khan) serbest bırakılmıştır.
  Peşaver İslam Üniversitesi’nde doktor olan Ajmal Khan 4 yıl süresince Pakistan Taliban Hareketi mücahidlerinin elinde esir tutulmaktaydı. Ve kuşkusuz sıhhâti ve yaşı dikkate alınarak mevcut vesileler adedince ilâç, gıda, uygun elbiselerin eksikliğiyle karşılaşmayıp her türlü rahatlığı sağlanmıştır. Çünkü Pakistan Taliban Hareketi dinin ferâizi olması hasebiyle esir hukukunu eda etmeye itibar etmektedir. Şüphesiz Pakistan Taliban Hareketi, Pakistan hükümetinde esir bulunan 5 kardeşinin serbest bırakılmaları için talepte bulunmuştur.

  Ancak Ulusal Avami Partisi (hizb-ul avami ve el-vatani) ailevi ilişkileri sebebi ile dekan yardımcısının serbest bırakılmasına yönelik önem göstermeyerek hiçbir sebep tanımaksızın problemleri askıya almıştı. Bunlarla yetinmeyip esir olan 2 kardeşimiz hakkında idâm kararı alarak merkez istihbâratının elinde bulunan listede “ümitsizler” diye geçirerek bir açıdan dekanın hayatına kasıtlı olarak kıyma girişiminde bulunmuşlardır.

  Bu esnada; Ajmal Khan’ın ailesi ve hükümetin dışında bazı insanlar, abartılacak dev miktarlarla Ajmal Khan’ın serbest bırakılması için bizlerden talepte bulundular. Ancak bizler bunu kesin bir dille reddettik. Çünkü Pakistan Taliban Hareketi Ajmal Khan’ın problemini yalnızca nizâmın ve hükümetin bir problemi olarak görmekteydi. Bu tür problemlere kişinin aile ve akrabalarını dâhil etmek ahlâk anlayışının hiçbir yerinde mevcut olmamaktadır.

  Uzun bir dönemden bu yana hâli hazırdaki hükümet ile olan müzâkereler devam etmekteydi. Bizler isteklerimizi ilettik ki bu isteklerin en önemlisi “3 kardeşimizin serbest bırakılmasıydı.”

  Bir sene süresince, aşamalar üzerine hükümetten önce istekler yerine getirilerek tamamlanmıştır. Ve ne zaman 3 kardeşimiz serbest bırakıldıysa, Pakistan Taliban Hareketi (en güzel biçimde ortaya çıkarak) Ajmal Khan’ın serbest bırakılması âhdine uyarak gerekeni yapmıştır.

  “Allah emrinde mutlâk galip olandır, fakat insanların ekserisi bilmezler.”

  Pakistan Taliban Hareketi Resmi Sözcüsü
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Mayıs 2017
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş