Pakistan'da El Kaide bağlantılı Ensaru'ş Şeria yapılanması kuruldu.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden oluşumunu ilan eden grup, "Ensaru'ş Şeria Kuruluş Beyanı" başlıklı bir açıklama yayınladı. Açıklamaya göre, oluşumu bölgedeki IŞİD yapılanmasınından ayrılan kişiler oluşturuyor.

"Pakistan Ensaru'ş Şeria Cemaati"

Grup, Pakistan'daki kuruluşunu ilan ederken "Karaçi, Puncab ve aşiret bölgelerinden çok sayıda Mücahid IŞİD saflarını terk etmekte ve halifelik yerine ihtilafları, vahdet yerine nifakı yayan "İslam Devleti"nden ayrılıklarını ilan etmektedir. Şimdi, Pakistan Cihadı'nın başlangıcından beri faal olan diğer Cihadi grupların Mücahidleri ile birliktelik içerisinde bizler "Pakistan Ensaru'ş Şeria Cemaati"ni resmen duyuruyoruz" ifadelerini kullandı.

"Usame Bin Ladin'in fikirlerini benimsiyoruz"

Grup açıklamasında, Usame Bin Ladin'in fikirlerini benimsediklerini belirtip, El Kaide'nin herhangi bir koluyla bağlantılı olmadıklarını ifade ederken, "tüm siyasetimiz ve operasyonlarımız Kaidetu'l Cihad (El Kaide) liderliğinin eylemleri ve sözleri doğrultusunda olacaktır"ifadelerini de kullanıyor.

"Yönetimde IŞİD'e katılmış kimse yok"

Açıklamanın devamında, grubun savaşçı kadrosunun içinde daha önceden IŞİD'e katılmış olanların olduğu belirtilirken, yönetim kadrosunda grubun sözcüsü hariç kimsenin daha önce IŞİD ile bir bağlantısının olmadığıifade ediliyor. Ayrıca açıklamada yönetim kadrosundaki kişilerden, "farklı cihadi sahalarda kıdemli ve tecrübeli liderlerin yanında büyük tecrübeler kazanmış kişiler" olarak bahsediliyor.

Ensaru'ş Şeria ismi

Ensaru'ş Şeria ismini daha çok Yemen'deki El Kaide yapılanmasının kullandığı biliniyor. Pakistan'da ilan edilen Ensaru'ş Şeria yapılanmasının da Yemen'deki yapılanmayla aynı çizgide olduğu düşünülüyor. Grubun 10 Haziran'da kuruluşunu ilan etmesinin ardından, "Ensaru'ş Şeria" isminin kullanılması ile ilgili El Kaide yapılanmasından henüz bir açıklama yapılmadı. Bölgede El Kaide'nin bir kolu olan Hint Altkıtası El Kaideside faaliyet göstermekte.

Kaynak: Mepa News