1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Ramazan Ayı Hilali Göründü Mü? 2016 Ramazan Hilali

Konu, 'Genel Duyurular' kısmında İbn Muhammed tarafından paylaşıldı.

1. İbn Muhammed

İbn Muhammed الله اكبر و العزة الله Kullanıcı

Esselamu aleykum ve rahmetullah,

Bir yıl çabucak geçti ve elhamdülillah Ramazan ayı yaklaştı. Ramazan ayı hilalini takip etmek için bu başlığı açmak istedim. Bizzat kendisi veya çevresinde hilali gözlemleyen - veya gözlememeye niyeti olan- kardeşler bilgi paylaşımında bulunursa hayırlı olur inşallah.
  2. İbn Muhammed

FK Hilal Y.png

Hocayı takip etmeyen varsa takip etsin inşallah.
  3. Cundullah el-Kürdî

Cundullah el-Kürdî BAWERMEND Kullanıcı

Akhi ben facebook kullanmıyorum. Sonuctan bizi bihaber bırakma
  4. IsLaM4eVeR

IsLaM4eVeR لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah Site Admin

Konu sabitlenmistir.
  5. Ebu Hayseme

Ebu Hayseme Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Allah seni ve Fikrettin hocayı dünya'da salihlerden eylesin, kabir azabından korusun.
  6. Ebu Selman et-Turkî

Ebu Selman et-Turkî Islam-TR Üyesi Kullanıcı

[​IMG] [​IMG]
  7. Muhammedusame

Muhammedusame Islam-TR Üyesi Kullanıcı

:) Bu iyi haber, çünkü tağut diyanete güvenilmez..
  8. Ebu Hayseme

Ahi anlayamadım. Yani Ramazan'ın biri Pazartesi günü mü?
  9. İbn Muhammed

Allahu alem ahi. Farklı yerlerden haber gelirse paylaşırız inşallah.
  10. Ebu Hayseme

Şimdi ben yemek yiyebilirim yani?
  11. İbn Muhammed

ISLAH HABER / HABER MERKEZİ

Dünyanın her yerinde müslümanların heyecan ve özlemle beklediği Ramazan ayı için geri sayım başladı. Merakla beklenen "Ramazan ayı ne zaman başlıyor?" Hilal gözüktü mü? Bu sorulara yönelik cevaplar yakında sitemizde yer alacaktır.

Ramazan Hilali İle Alakalı Ayet ve Hadisler

Ramazan ayı ki, o ayda Kur'an, insanlara yol gösterici, doğru yola iletici, eğri ile doğruyu birbirinden ayırt edici olarak indirildi. İçinizden kim bu aya yetişirse onu oruçla geçirsin. Kim hasta ya da yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca sonraki günlerde oruç tutsun. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bu sayılı günleri tamamlamanızı ve size doğru yolu gösterdi diye kendisini tekbir etmenizi (ululuğunu dile getirmenizi) ister, ola ki, O'na şükredersiniz. Bakara 185

1) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
    “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Ramazan hilalini gördüğünüz vakit oruca başlayın, Şevval hilalini gördüğünüz vakit de iftar edip bayram edin. Eğer size hava bulutlu olup kapalı kalırsa Ramazan hilalini otuza takdir edin’ buyurdu.”

Buhari 1773, Müslim 1080/8, Nesei 2119, İbni Mace 1654, İbni Hibban 3441, İbni Huzeyme 1905, Darekutni 2/161, Begavi 1713, Beyhaki 3/204, Tayalisi 1810, Ahmed 2/145, Albânî İrva 4/10

2) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
    “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Hilali gördüğünüz vakit, oruç tutunuz; hilali gördüğünüz vakit, iftar ediniz. Eğer hilal, hava kapalılığı sebebiyle gizlenirse, Şaban ayının sayısını otuza ikmal ediniz’ buyurdu.”

Buhari 1779, Müslim 1081/19, Nesei 2118, Darimi 2/3, Darekutni 2/160, Beyhaki 4/205, 206, Tayalisi 3481, Tabarani 1/60, İbnu’l-Carud 376, Ahmed 2/415, 430, Albânî İrva 902
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Haziran 2016
  12. y0lcu34 HARİCİSİ

y0lcu34 HARİCİSİ Üyeliği İptal Edildi Banned

Sadede gelin kardeşler, önümüzdeki sabah sahur yapıyor muyuz yapmıyor muyuz? Benim gibi avamların kafasını yormayın fazla neticeyi söyleyin :)
  13. İbn Muhammed

Akşama daha net bir şey söylenir inşallah. Fikrettin abi görüp görmediği ile ilgili soruya cevap vermedi daha. Bir çok yerden haber gelecek inşallah.
  14. Ebu Hayseme

Yaw ben yemek yoyim mi şimdi. Açım sizi bekliyom yardım edin.:D
  15. Ebu Hayseme

Kardeşler yardım edin. Cidden açım yav.
  16. Ebu Mervah

Ebu Mervah الله اكبر والعزة لله Kullanıcı

Ahi sen yemeğini yeee. Hilal bu akşam görünürse pazartesi ilk oruç tutulacak. Bugün oruçlu olmak için dün akşamdan hilalin görünmesi gerekirdi, dün akşam hilal görünmediğine göre bugün oruç tutmaya gerek yok, fazla kasmaya gerek yok ahi.
  17. Omer Faruk

Omer Faruk Ayın Üyesi Kullanıcı Ayın Üyesi

Oruc tutuyorsan aksam vakti iftar et insaallah jezakalalhu hayr :) hazirlikli muslumanlar ne guzeldir
  18. İbn Muhammed

Daha net bir şey yok akhiler. Büyük ihtimal bugün şabanin son gunuymus. Akşam inşallah kesin bilgi gelir. Sabredin :)
  19. cendeller

cendeller Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Mısırda goruldu diye bir haber verdi kardes
  20. İbn Muhammed

Şaban hilalinin sonunu görmüş olabilirler Allahu alem. Hicaz dan takip edenler de -yani şaban ayının ayını takip edenler- aynı şeyi söylüyor.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş