Rusya'nın Volvograd kentindeki tren garındaki patlamada ölenlerinin sayısının 35’e çıktı.
Rusya'nın güney şehirlerinden Volgograd'daki tren istasyonunda dün yerel saatle 12.45'te meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre en az 35 kişinin öldüğü açıklandı. Rus resmi haber ajansı İtar-Tass'ın bildirdiğine göre, patlama Volgograd tren istasyonunun birinci katında dış kapı ve giriş turnikesi arasında meydana geldi. Olayla ilgili geniş çaplı inceleme başlatılırken, patlamanın canlı bomba eylemi olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Rusya Ulusal Terörizmle Mücadele Komitesi'nin yaptığı açıklamaya göre Volgograd'daki patlamayı canlı bomba eylemcisi bir kadının gerçekleştirdiği düşünülüyor. Rusya İçişleri Bakanlığı da, saldırının istasyonun ikinci katında gerçekleştiğini belirtirken, güvenlik yetkilileri patlamanın zemin katta, metal dedektörlerin önünde yaşandığını bildirdi. Canlı bomba eyleminin, son üç yılda gerçekleşen en büyük eylem olduğu belirtildi. Volvograd kentinde 21 Ekim tarihinde de bir kadın canlı bomba eylemcisinin üzerindeki bombayı patlatması sonucu 7 kişi ölmüş, 30 kişi yaralanmıştı.

Çeçen lider Doku Umarov, Temmuz ayında yaptığı videolu açıklamada, Rusya'nın 2014 Kış Soçi Olimpiyatları'nı düzenlemesini engellemek için 'maksimum güç' kullanılmasını emretmişti. En son saldırı, gözleri yeniden Çeçen kadınlardan oluştuğu ileri sürülen ve Batı basınında 'Kara Dul' diye isimlendirilen yapılanmaya çevirdi. Rusya'nın Volgograd şehrindeki saldırıyı düzenleyenin de bir 'kara dul' olduğu ileri sürülüyor. LifeNews haber sitesi saldırganın kimliğini 'Oksana Aslanova' olarak açıkladı ancak bu bilgi yetkililerce doğrulanmadı. Failin ekim ayında benzer bir saldırı düzenleyen Naide Asilaylova'nın arkadaşı olduğu iddia ediliyor.30 Aralık 2013 / 08:46