1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Sağlık

Konu, 'Sağlık' kısmında Bünyamin34 tarafından paylaşıldı.

1. Bünyamin34

Bünyamin34 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Arkadaşlar sigara içiyor ve gerçekten bırakmak istiyorsanız her gün 1 adet mor soğan yiyin, inanın ondan sonra sigara istesenizde içemezsiniz, ama bırakmayı gerçekten istemek gerek, bugün bırak yarın başla hiçbir ilaç fayda etmez, sigaraya verilen paraları ezbere saymıyorum ama az bile içilse seneye vurulursa korkunç rakamlar ortaya çıkar , o paraların bir kısmına hayır yapın bir kısmını kendinize harcayın, tabii şeytan sigaraya değilde hayıra giden parayı çok gösterir.
  2. Pangea

Pangea Islam-TR Üyesi Kullanıcı

selamunaleykum ve rahmetullah. hala sigara içiyorsanız haram olduğunu hatırlayıp bırakın arkadaşlar bir mümine yakışmıyor dünya zevkine bağımlılık.
  3. Tevhid38

Tevhid38 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Haram derken kardeşim bu konuda net ve mutmain olabileceğimiz bir fetva varmi bildigin?
  4. Pangea

https://islamqa.info/tr/answers/37765/ramazanda-sigara-icmek

bu site aslen arapca, ben ingilizce halini kullaniyorum ancak yeni yeni türkçe çevirileri de yapıyorlar elhamdulillah. ingilizce biliyorsan su video da cok iyi aciklanmis

ingilizce bilmiyorsan özetle şöyle, mekruh fetvası osmanlıdan kalma bir fetvadır çünku o dönem sağlığa olan zararları keşfedilmemiştir tütünün. ancak 70li yıllardan beri yapılan araştırmalar sigaranın ölümcül sonuçlarını göstermiştir. güncel fetva haram olduğudur. mekruh fetvası ise sadece mescidlere gelirken soğan sarımsak yenilmesini yasaklayan peygamber efendimiz sallAllahu aleyhi ve sellemin hadisine kıyasla sigaranın kötü kokusundan ötürü verilmiştir.
  5. Tevhid38

İngilizce bilmiyorum maalesef.
    Ayrıca linkte haram olduğunda suphe yok demis baska birsey dememis. Sigara haram mi helal mi meselesi cok ihtilafli bir mesele tamam siz haram kabul eder icmezsiniz ama icenleri zan altında bırakmamak lazım cunku ihtilaf var sigara kadar zararli olan bircok yiyecek var eger kiyas ederek haram denilirse onlari da sigarayla kiyas eder onlara da haram derler. Sigarayi savunmaktan Allaha sığınırım lakin haram demek iceni zan anlatında bırakmak.
    Mesela icki icmek gibi mi haram diyor bu hoca yukarda?
  6. Pangea

ölümcül olduğu kesin ispat edilen şeyleri tüketmek haram zaten kardeşim. kendinizi öldürmeyiniz (Nisa 29) ayeti gereği intihar etmek yasak.

sağlığa zararlı olan herşey ölümcül değildir misal şeker çok zararlıdır zehir gibidir karaciğeri hormonları allak bullak eder ancak haram diyemeyiz çünkü ölümcül değil.

dersen ki ben içtim ölmedim, o zaman her kendini 4. kattan atıp intihar eden ölmüyor diye 4.kattan atlamak öldürmez anlamına gelmiyor.buna benzer bir örnek veriyordu dr. bilal videoda birkaç yıl önce izlemiştim.

cehalet dolayısıyla mazur görülebilir BELKI sigara içen müslümanlar ancak kutunun üzerinde bile yazıyor ölümcül olduğu, cehalet mi yüz çevirme mi bunu Allah bilir ayrıca sigaraya mekruh diyerek milletin sigarayı içmesine devam etmesini sağlayan hocaların durumunu da Allah bilir. en nihaytinde herşeyi Allah bilir.
  7. Tevhid38

Kırıcı olmak istemiyorum lakin mantığımizi kullanırsak böyle haram belirlemede cok tehlikeli bir ise kalkışırız.
    Ki bu senin benim üzerime vazife degil.
    Bu mesele uzarda uzar her sigara icenin sigaradan öldüğünü ispat edemeyiz mesela 95 yasinda 75 yil sigara icmis birinin de sigaraya bagli hastalığı olmayabiliyor.

Kiyas yaparak bu konuda böyle kesin konuşmak fayda degil zarardir. Mesele sigaranın kotu yada iyi birsey olmasi degil yada zararli faydali mesele kullananlar tıpkı icki icmis gibi haram mi işliyor eger böyleyse 80 kırbaç yemesi lazim islam devletinde omer ra. Icki icenlere 80 kırbaç vurdururdu.

Forum müctehidlerle doldu son gunlerde Allah icin sakinalim Allah adina konusmak gibidir burda helal haram demek.

Her konuya yazmayi sevmiyorum ama ilimsizce konuşuluyo ve saglam bir cevap getirilmiyo ki bizde yanlışımızdan dönelim.
  8. Tevhid38

Birde 4. Kattan atlayan insan ölmek icin atlar yani niyeti ölmektir sigara icin olmek için mi içiyor:) sacma bir örnek vermiş dr. Bilal bey
  9. Pangea

nefsimden heva hevesimden konuşmuyorum uluslararası mecrada tanınan iki hocanın fetvasını bildirdim. nefsime sorsan ohooo... ama sorulmuyor işte.

https://sorularlaislamiyet.com/sigara-icmek-haram-midir

burada da haram denilmiş. nezaketen tahrimen mekruh deniliyor denilmiş. içmek isteyen helal fetvasını da bulacaktır. kürtaj helaldir fetvası bile var internette. takva mı fetva mı herkes kendi bilecek. Mücahidler bilir zaten şeriat uygulanan yörelerde sigara satışının yasak olduğunu.
  10. Tevhid38

Haklsın fakat net birsey yok yine de.
    Bu hocalar ne kadar tanıyo bilmiyorum yeni duydum ben adini dr bilal in.
    Allah hayr etsin uzatmaya gerek yok kiyasi ve ihtilafli bir mesele
  11. Pangea

muhaysini ve nureddin yıldızı duymuşsunuzdur. Allah ıslah etsin yardımcımız olsun.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş