1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Haber Sapik Işid Tarafından Irak'ta Ve Suriye'de Yeni Operasyonlar

Konu, 'Irak Haberleri' kısmında Hilafet Sancağı tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Hilafet Sancağı

  Hilafet Sancağı Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Irak'ta bağdat'ın kuzeyindeki samarra şehrinin yarısı ve en önemli noktaları ışid'in eline geçti.Ağır silahlarla saldıran ışid birlikleri şii'ler tarafından büyük önem verilen ve kutsal sayılan hasan el askeri türbesini bombalıyor ve nöbetçilerini de öldürdü.Bu türbede yatan kişi ehli beyt imamlarının 11.'si olarak kabul ediliyor.Işid ele geçirdiği binalara siyah bayrağını dikti ve ele geçirdiği samarra'nın en büyük camisinden halka hoparlörle cihad çağrısı yapıyor.

  tevhidigundem.com'dan alıntıdır
 2. Hattab Amedi

  Hattab Amedi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Sanki fellucede bir ara ele geçirilmişti,acaba son durum ne?bilgisi olan varmı?
 3. Hilafet Sancağı

  Hilafet Sancağı Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  bildiğim kadarıyla felluce'nin tamamı,ramadi ve anbar'ın da büyük çoğunluğu ışid'in denetiminde.Irak'ın her bölgesine yayılmışlar.Umarım suriye'de ışid tekfirci söylem ve davranışlarından vazgeçer de böylece bu tip güzel cihad haberleri gelir.Şia köpeklerine güzel bir darbe oldu bu.

  şuanda rafizi nuri el maliki rejimi yetkilileri üst seviye alarm durumuna geçtiler ve korkuyu iliklerine kadar hissediyorlar kafir rafiziler.
 4. EBU HANİFE

  EBU HANİFE Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bu zihniyetle yikilmalari yakindir.Insallah
 5. Hilafet Sancağı

  Hilafet Sancağı Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Musul havaalanı ve musul'daki pekçok kritik nokta ışid savaşçıları tarafından ele geçirildi.Bu arada Anbar üniversitesinin kontrolünü de ışid savaşçıları ele geçirdiler.
 6. farkındayız

  farkındayız Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  rak Şam İslam Devleti (IŞİD), İskenderun Limanı'ndan Musul'un Geyara Termik Santrali'ne mazot taşıyan 28 Türk TIR şoförünü rehin aldığı söyleniyor

  IŞİD, Musul Cezaevi'ndeki 1100 mahkumu serbest bıraktı.

  İşid Suriyeden Irağa mı kaydı?
  son günlerde ıraktan ciddi haberler gelmeye başladı


  2014.06.10 11:46:02 | ajanslar | Musul IŞİD’in Kontrolünde
  Irak'ta Musul kentinin IŞİD’in kontrolüne geçtiği iddia edildi.
  Köklüdeğişim/Haber Merkezi

  Irak'ta Musul kentinin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının kontrolüne geçtiği iddia edildi.

  Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, IŞİD militanları, daha önce bazı noktalarında kontrolü ele geçirdikleri Musul'da sabahın erken saatlerinde de güneydeki polis merkezi ve askeri operasyonla binasına girdi.

  Güvenlik güçlerinin çekilmek zorunda kaldığı kentte, IŞİD mensuplarının kontrolü tamamen ele geçirdiği öne sürüldü.

  Irak'ta ordu birlikleriyle çatışan IŞİD militanlarının gece Musul havaalanı, valilik ve polis müdürlüğü binasının da aralarında bulunduğu bazı bölgelerde kontrolü ele geçirdiği belirtilmişti.

  3 bin mahkum firar etti

  Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, IŞİD militanları, Musul'un batısındaki Baduş ilçesindeki Baduş Cezaevi'ne saldırı düzenleyerek bölgede kontrolü ele geçirdi. Olayda IŞİD ve El-Kaide Örgütü yöneticilerinin de aralarında bulunduğu cezaevindeki 3 bin tutuklu ve mahkumun firar ettiği belirtildi.

  Bazı televizyon kanalarının yayını durdu

  Öte yandan, Musul'un IŞİD'in kontrolüne geçen bölgesinde yayın yapan Sema ve Nineva el-Gad televizyon kanallarının yayını durdu.

  IŞİD militanları cumartesi günü Enbar Üniversitesi'ne saldırarak, bazı güvenlik görevlilerini öldürmüş, aralarında öğretim üyeleri ile öğrencilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi rehin almıştı. Örgüt üyelerinin bir süre sonra rehin tuttuğu bin 300 öğrenciyi serbest bıraktığı duyurulmuştu
 7. Hilafet Sancağı

  Hilafet Sancağı Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  alınan haberlere göre sadece ırak'ta değil suriye'de de ilerliyor.Fakat ben isterdim ki esed'e daha çok saldırsın.Yanlış yere saldırıyor yani nusra'ya.Dera zor şehrinin büyük çoğunluğu ve harta petrol rafinerisi ışid tarafından ele geçirildi.Çatışmalar hala sürüyor dera zor'da.Işid bu tekfirci tutumundan vazgeçse ne güzel olur.Nusra'ya saldırmamalı.Esed'in devrilmesi gerekiyor.
 8. farkındayız

  farkındayız Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  IŞİD'in saldırılarda helikopterlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda silaha el koyduğu bildiriliyor. Büyük askeri depoları ele geçirmiş.

  Irak Meclis başkanı ve Musul Vali'sinin akrabasıı Usame Nuceyfi: Musul'daki güvenlik güçleri ve komutanlar silahlarını bırakarak kaçtı

  Irak'ın Tafsirat hapishanesinde 625, Badouş hapishanesinde 1400 mahkum serbest bırakıldı. Bunların çoğu cihad suçlamasıyla tutuluyordu.

  Irak'ta Musul'un IŞİD eline geçmesi ve diğer bölgelerde ilerleyişi Suriye ve Irak'a yeni Batı müdahalesine neden olabilir.

  Abdulkadir Şen ‏@Abdulkadir_Sen

  İşid yapıyor diye bunlara sevinemiyorum :acpsnr:

  İŞİD'in Selahaddin ve Musuldaki havalimanlarını kontrolu altına aldı
 9. Hilafet Sancağı

  Hilafet Sancağı Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  suriye'deki mücahid grupları tekfir etmese ve öldürmese sevinebilirdik.Çünkü harici sayılmaz.Hariciliğin en önemli özelliği büyük günah(haramlar) işleyenleri tekfir etmek ve başka özellikleri de var haricilerin.Fakat harici olmasalar da tekfirde aşırıya kaçıyorlar ve haksız yere kan akıtıyorlar.Bu sebeplerden dolayı arka çıkmıyorum artık.Ama yinede harici değildir yani ve tekfir de etmedim onları.

  musul havaalanında inanılmaz derecede ganimet alınmış;ganimet alınan pek çok uçak ve yüzlerce helikopterden söz ediliyor.ayrıca 400 adet humwee zırhlısı,tırlar ve araçların bazıları ganimet alınmış bazıları da yakılmış.

  musul merkez bankası ve bazı bankalar ışid tarafından ele geçirilmiş

  ışid el şarkat kentini ele geçirdi ve buradaki tüm rafizi rejim askerleri ışid'e teslim oldu
 10. farkındayız

  farkındayız Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bi yerde okudum ABD nin epey askeri teçhizat ve aracı varmış musulda.
  Irak askerinin çatılmadan işide izin verdikleri, hatta bir kısmının da işide geçtiği haberleri dolaşıyor
 11. Hilafet Sancağı

  Hilafet Sancağı Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  sünni askerler mi?yoksa şii askerler mi?acaba neden olabilir?korktukları için mi?
 12. hebbit kerrih

  hebbit kerrih İyi Bilinen Üye Site Emektarı Kullanıcı

  ahh be ışid tekfirden vazgeçsen yanında olcaz da işte.
 13. farkındayız

  farkındayız Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Net bilgi değil yüzden. şii sünni bilgisini görmedim.
  bu dediklerim twiterdan alıntıydı. Birsürü dedikodu var twiterda. Kimi diyorki maliki bilerek işidi buraya soktu. kimi diyor petrol anlaşması vs işid ondan musula girdi.


  PYD ( veya ypg. farkları ne onu da bilmiyorum da) güney kürt bölgesine yardıma hazırız demiş

  dediğin olsa bayramdı bugün. Ama sevinemiyoruz bile
 14. Hilafet Sancağı

  Hilafet Sancağı Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  bence bilerek sokması çok saçma olur çünkü ciddi bir tehlike doğdu rafiziler için rejim çöküyor

  baduş hapishanesinde 6000'den fazla sünni mahkum kurtarılmış ayrıca yüzlerce ışid üyesinin serbest kaldığı söyleniyor internette.
 15. farkındayız

  farkındayız Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Irak'ın Musul kentinde, Irak-Şam İslam Devleti kentin batısını ele geçirdi. Kentin batı bölümündeki KDP, KYB ve hükümet binaları tahliye edildi.

  Güncelleme 16:07

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Musul'da IŞİD tarafından ele geçirilen termik santral ve buradaki Türk tır şoförlerinin durumuna ilişkin, "Arkadaşlar sağlıklı bilgileri aldıktan sonra değerlendirmesini yapacağız" dedi.

  Güncelleme 15:55

  El Cezire Türk'e konuşan Dışişleri kaynakları, Irak'taki Musul Başkonsolosluğu'nun çatışmaların ortasında kaldığını, ancak henüz henüz başkonsolosluk binasına yönelik bir atış veya saldırı olmadığını duyurdu.

  Bakanlık kaynaklarına göre, başkonsoloslukta güvenlik önlemleri artırıldı ve her ihtimale karşı tahliye hazrılıkları yapılıyor. Bakanlık açıklaması şu şekilde devam etti:

  “Musul’da faaliyet gösteren Türk firmalarıyla ve Türk vatandaşlarıyla sürekli temas halindeyiz. Bize gelen bilgiler ışığında şimdilik Türklerle ve Türk firmalarıyla ilgili hiçbir sıkıntı yok. Henüz tahliye de yok.”

  Güncelleme 15:33

  IŞİD sözcüsü, kaçırılan Türk şoförlere şeriat kurallarına göre davranılacağını söyledi.

  Güncelleme 15:27

  Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde çalışan bir soL okurunun verdiği bilgiye göre, Erbil-Duhak yolu IŞİD tehdidi nedeniyle kapatıldı.

  Güncelleme 15:22

  IŞİD sözcüsü: Musul'daki sivilleri ve Türk konsolosluğunu koruyacağız. Kürdistan'a saldırı planımız yok.

  Güncelleme 15:17

  Musul'dan görüntüler:


  Güncelleme 15:00

  IŞİD militanları Tikrit yakınlarına kadar ilerledi. Kürt bölgesi de tehdit altında.

  Güncelleme 14:48

  Irak Başbakanı Nuri Maliki, meclisten olağanüstü hal ilan etmesini talep etti. Maliki, halkın aşiretlerle birlikte savunma için silahlanmasını istedi.

  Güncelleme 14:39

  IŞİD, PKK'ye yakın YPG'nin elinde bulunan Yarubiye sınır kapısını ele geçirdi. YPG milisleri, çatışmaların ardından bölgeden çekildi.

  Güncelleme 13:22

  El Cezire'nin haberine göre Irak Parlanmentosu Başkanı Usame Nuceyfi, IŞİD'in Musul'u tamamen ele geçirdiğini ve Selahaddin kentine doğru ilerlediğini söyledi.

  Nuceyfi, Washington yönetiminin büyükelçisinden ABD'nin müdahale etmesini talep ettiğini kaydetti.

  Nuceyfi'ye göre, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani peşmergelerin Musul'a müdahaleye hazır olduğunu, ancak öncesinde Bağdat yönetimiyle görüşülüp düzenlemeler yapılması gerektiğii söyledi.

  Nuceyfi, "Kürdistan da tehdit altında. Çünkü, IŞİD artık Kürdistan Bölgesi sınırına gelmiş bulunuyor. Aralarında hiçbir engel yok şu an. Doğal olarak büyük ölçüde etkilenecektir. Bana göre sadece Kürt Özerk Bölgesi değil uluslararası bir müdahale gereklidir. Musul büyük bir kent. Eğer IŞİD’in elinde kalmaya devam ederse bölgenin haritalarının değişmesine sebep olur." dedi.

  Güncelleme 13:01

  Musul'daki ana polis merkezini ele geçiren IŞİD, burayı ateşe verdi.

  Güncelleme 12:04

  IŞİD'in ele geçirdiği Musul Havaalanı'nda ABD'ye ait çok sayıda askeri helikopter bulunuyor.

  Güncelleme 11:48

  IŞİD, Musul Cezaevi'ndeki 1100 mahkumu serbest bıraktı.

  (soL - Dış Haberler) Irak'ın Musul kentine cumartesi gününden beri saldırılarını yoğunlaştıran Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), kentin batısında kontrolü ele geçirdi.

  Yüzlerce militanla kente saldıran IŞİD'in, kentin güneyindeki ordu üssüne, askeri havaalanına ve yüksek güvenlikli bir cezaevine doğru yöneldikleri belirtiliyor.

  Irak ordu güçlerinin, IŞİD ilerleyişi karşısında demoralize olduğu ve mevzilerini terk ettiği söyleniyor. Militanlar, vilayet yönetim binasını da ele geçirdi.

  IŞİD'in batı bölgesinde kontrolü ele geçirmesinin ardından, bölgedeki KDP ve KYB bürolarının da tahliye edildiği gelen bilgiler arasında.

  DHA'nın haberine göre, IŞİD İskenderun Limanı'ndan Musul'ın Geyara Termik Santrali'ne mazot taşıyan 28 Türk TIR şoförünü rehin aldı.

  sol  ------------------------------
  twiter
  IŞİD MUSULDA Kİ BANKALARDA 500 MİLYAR DİNARI ELE GECİRDİ.

  bu doğru ise işid vergi rekortmeni olacak :)
 16. Hilafet Sancağı

  Hilafet Sancağı Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  ne güzel haberler geliyor yav ama buruk sevinç
 17. İBNUZZEKİ

  İBNUZZEKİ Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Selamun Aleykum Kardeşlerim;

  Eğer karşımızda seçilmesi gereken iki durum varsa (Zorluk-Kolaylık bakımından) bizler bunlardan kolay olanı seçeriz... Ve yine
  Karşımızda tarafını tutmamız gereken iki durum varsa (Kötülük-İyilik bakımından) bizler bize en yakın ve faydalı olabilecek olanını seçeriz..

  IŞID' ın yaptığı bu girişimlerden dolayı sevinemiyoruz(TEKFİR MESELESİNDE AŞIRIYA KAÇTIKLARINDAN DOLAYI)
  IŞID eğer bu girişimlerde bulunmasaydı o bölgeler İslam düşmanlarının yönetimi altında kalacak.(BÖYLE OLMASIDA BİZLERİ SEVİNDİRMİYOR..)

  Bu durumda bizler iki durumda da sevinemiyoruz... Peki bu iki durumdan hangisi Müslümanların tercih edeceği taraf olacaktır. Yada Müslümanlar bu iki durum arasında taraf olması gerekir mi?
  Ben cahil birisiyim... İlim ehli arkadaşlarımız varsa bu konudaki tahlilini alabilir miyiz???

  Rabbim kalbinde hastalık olanlara olması gerektiği gibi bir anlayış versin...
  Rabbim kalbimizi İslam dini üzere sabit kılsın...
  Kendisinden razı olduğu kullardan eylesin inşallah....AMİN
 18. Hilafet Sancağı

  Hilafet Sancağı Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  aleyküm selam,tekfirci yönünü kesinlikle sevmemekle birlikte ışid'in bu durumda tercih edilmesi gerekiyor.Sonuçta müslümandırlar.rafizilerin yok edilmesi için dua edilmesi daha uygundur.
 19. EBU HANİFE

  EBU HANİFE Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bir hariciye gore sen murted olmussan,bir kafirden once imha edilmen gereklidir...
 20. Hilafet Sancağı

  Hilafet Sancağı Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  musul kent merkezini ele geçiren ışid,selahaddin kentine doğru ilerliyor
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş