1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat
 3. Duyuruyu Kapat

SEÇİMLERDE OY KULLANMAK

Konu, 'İslami Kitaplar - Online Kitap Oku' kısmında ABDULHAK tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. tewhid-el-hak

  tewhid-el-hak Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  oy vermek musrikliktir bir insan allah'in hukumleriyle hukm etmeyecekse egerki sen niyetin ister melmeketin duzelmesi için olsun ister noyetin olmasin sen ordaki oy vermeyle o insana orda basa gelmesi için yardim ediyorsun taghuta musrige yardim ediyorsun
 2. leylinur

  leylinur Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Seçmece Bunlar!
  ahmet kalkan

  “Kar-buz” mevsiminin tadına varamadan “karpuz” mevsimi yaklaştı. “Seçmece bunlar!” diye bağıran karpuz satıcısı, tezgâhındaki içi ne renk belli olmasa da dışı yeşil karpuzlar arasında tercih yapmada vatandaşı serbest bırakıyor. Seçildikten sonra servise sunulunca belli olur; hangisinin içi kırmızı, hangisinin ak-kırmızı karışımı, hangisinin renksiz olduğu…

  Gardiyanınız çatık kaşlı mı olsun, yere bakan yürek yakan cinsten mi? Boş verin zindandan çıkış yolu aramayı; siz gardiyanlarınızı seçin.

  Tepsin diye kırk katır mı istersiniz, kessin diye kırk satır mı? En iyisi, ölümü görün, sıtmaya râzı olun. Düşünmeyin! Düşünmek sizin işiniz değil, acele karar verin, daha doğrusu sizin adınıza karar verenlere uyun, uyuyun. Sürüye katılın, seçime katılın.

  AIDS mi olmak istersiniz, yoksa kanseri mi tercih edersiniz? İsterseniz değişik hastalık sebebi farklı mikropları da tercih edebilirsiniz. Düzen bataklığı ne güne duruyor? Size mikrop üreterek hizmet etmeyecek de ne yapacak? Mikrobu çok düzenin, sizden mi esirgeyecek, seç beğen al, kullan. Beğenmez ve hayatta kalırsan, bir dahaki seçime başkasını denersin.

  Aynı delikten üç kez, beş kez mi ısırıldın, yetmez! Ölünceye dek seni ısıran sandığın deliğine uzat elini. Parmağına kan mı bulaştı? Yok canım, kan değil boyadır o. “Sıbğatullah” olmazsa olmasın o boya. Bakma sen “sıbğatuşşeytan” diyenlere. At oyunu, seçimini yap.

  Halka hükmeden zihniyet, mânen idamına hüküm verdiği ve bu ölüm fermanının değiştirilmesi teklif bile edilemez kabul edildiği için mânevî yönden ölüme mahkûm olduğunu kabullenen insana cellâdını seçme hakkı lutfetmiş. Gözünü sevdiğim demokrasi, sen ne nimetler sunuyorsun! Cellâtlardan birini seçebilirsin. Daha haşin ve gaddar olanı veya sana biraz benzeyeni. Seç birini.

  Sürü haline getirdikleri ve ilâhlarına adayıp rejimin büyük tâğutu adına kurban etmeye hazırlandıkları zavallıların, oy adına oynanan oyunun figüranı koyun haline getirilenlerin boyunlarını kesecek bıçakları seçme günü var. Koş sandığa; istediğin bıçağı seç; bıçağını ve kasabını.

  Minareyi çalanlar gibi, cinayeti planlayanlar da kılıfı hazırlamış: Cinayete intihar süsü verecekler. Ama rollerini çok kibarca oynuyorlar: Zehirlerden zehir beğenmesi için halka seçim hakkı veriyorlar. Katıksız acı olan zehir var, içine birkaç damla bal şerbeti damlatılanı var. İstediğini seç.

  Kırbaç altında ölümü mü tercih edersin, yoksa altın vuruşla öldürücü dozda uyuşturucu almayı mı? Seçme hakkı senin. Aman ha birini seç, berikini seç, yoksa ötekisi gelecek.

  Allah’a isyan edeceksiniz, tamam da; baskı ile mi isyanı tercih edersiniz, iknâ edilip râzı edilerek mi; seçim sizin.

  Sen Ata’nın ve atalarının yolundan vazgeçme. Ne demiş ataların: “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın!” Sen de onların yoluna uy: “Bana, benim cemaatime, çalışmama, faaliyetime, derneğime, radyoma, televizyonuma… karışmayan yılan bin yaşasın!” de. Yoksa, sana hemen dokunacak yılan gelecek. Öteki yılanı tercih et. “Beriki de neslini zehirliyor, çocuğunun boynuna dolanıyor” diyenleri boş ver; ama oyunu boş verme, seç birini.

  Tahterevallinin ister sağındaki ister solundakini seç. İster aşağıdakini kaldır, ister havadakini yere indir. Sana bu yetkiyi Demokrasi dini veriyor. Uy ona: “Güç sende! Sensin egemen olan.” Tahterevalliye oturtulanlar arasında bir tercih yaptığını unut; seçtirenlere itaat et. Ne diyor seçtiren derin güçler: “Sen, bizim seçtiklerimizden birini seçeceksin, seç!”

  Kim diyor: “Egemenlik aslında kayıtsız şartsız yattığı yerden Atatürk’ündür, silahlı kuvvetlerindir, TÜSİAD’ın ve para babalarınındır, Ergenekon türü derin güçlerindir, Amerika’nındır. Seçtikleriniz sadece sekreter görevindedir” diye? Hele kimmiş onlar: “Egemenlik kayıtsız şartsız Allah’ın” diyen, “Allah’ın indirdiğiyle hükmetmeyenin kâfir, zâlim ve fâsık olduğunu” söyleyen? Hâlâ kaldı mı bunları dillendiren? Bırak onları. Onlar demokrasi düşmanları. Sen boş ver onları da görev ver oy dilencilerinin birine; Tâğut rızâsı için şu fakir(leştiren)e bir oy! Boş geçme ne olur!

  Yönetimi değil, yöneticileri; tokmağı vuranı değil, davul taşıyanları; yönetmeni değil, senaryosu belli filmin oyuncularını, iyi rol yapanları, derin güçlerin onaylayıp “görülmüştür, seçebilirsin”, hatta “seçmelisin!” dediklerinden birini seçecekmişsin; olsun! Seçiyorsun ya bu sana yeter. Seç, demokrasiye alternatifi düşünme, hemen seç!

  Yönetime, düzenin tâğutî olmasına bakma sen; yöneticinin diktatör tipli biri mi, yoksa demokrat, liberal ve kısmen özgürlükçü biri mi olması gerektiğine bak. İkinci özellikte olanı seç ki, rejimin zulüm düzeni olduğunu unutasın, unutturasın; göreceli rahatlıkla dünyevîleşesin. Bilinçsiz de olsa düzeni zaafa uğratanla, bilinçsiz de olsa düzeni güçlendiren arasında ikinciden yana tercihini yap. Buna rağmen “ehven-i şer” de seçtiğine; nasıl olsa kimse kavramları da düzeni de seni de sorgulamaz.

  Unutma ha! Bak, düzen, seçmeyenleri seçim curcunasına katılmayan, alnına (pardon, parmağına) leke sürmeyenleri suçluyor, para cezasına çarptırıyor. Kork devletin azâbından! “Öte dünyadaki azap” mı diyorlar? Onlar hâlâ oralarda mı? Geç arkadaşım onları. Aş bu eski radikal düşünceleri, yumuşa biraz, değiş; çağa, konjonktüre uy! “Koyverme, oy ver”; Seç, seç!

  Her maç gibi bu maç da şikeli bile olsa; kazanan, seçimden önce bilinse de, önemseme; sen seçmene bak! Sana figüranlık mı düşüyor? Olsun! Sana seçtirir gibi yapıyorlar ya, bundan yararlan. Sen rolünü oynamana bak. Oyuna bak sen, oynatanlara sakın bakma! Kuklalardan hangisini istersen özgürce seç.

  Ölümlerden ölüm, azaplardan azap, helâklerden helâk beğen. Semud kavminin yolunu mu, Lut kavminin yolunu mu istersin? Yoksa Şuayb kavmi ile Âd kavmi gibi olma arasında bir seçime ne dersin? Ya da modern halefleri Avrupa Birliği ve Amerika ile, Rusya arasında tercihin? Firavun’u mu istersin, Nemrud’u mu? (Biraz ağır mı kaçtı? Olur, hafifletelim:) Ebû Cehil’i mi seçersin, Ebû Tâlib’i mi? Ebû Tâlib’i seçmezsen iyi düşün, Ebû Cehil gelecek, unutma!

  Demokratlık sadece eski Yunan’da bir zamanlar uygulanıp tarih çöplüğüne atılan ilkel bir yönetim tarzı değildi. Aynı zamanda Peygamber öncesi Mekke’de de uygulanan bir inanç biçimiydi. Ebû Cehiller de Mekke’deki vatandaşlarını serbest bırakıyorlardı; Mekkeliler özgürdü. Kâbe çevresindeki 360 puttan (put adayından) dilediğini seçebilir, istediği puta özgürce tapabilirdi. Demokrattı Mekke yöneticileri. Öyleyse sen de onlar gibi seç önüne konulan 360-560’tan birini.

  O da ne demek oluyor? “Peygamberlerin yolu, Peygamber’in usûlü, Rabbânî metod, Sünnetullah…” Kafanı mı karıştırıyorlar? “Allah’ın hükmüyle hükmedecekse isterse ‘öteki’ gelsin; yok, O Kitab’ın hükmüyle hükmetmeyecekse ‘beriki’ de, hiçbiri de gelmesin!” Böyle mi diyorlar? Boş ver bu rahatsız eden sözleri. Hayır, asla! O gelmesin, bu gelsin! “Bay çok kötü” gelirse, bakarsın yine esnaf sokağa dökülür, halk düzene tavır alır, rejimi protesto edenler çoğalır; neme lâzım, rahatımız kaçar. “Halkı yücelt ki ‘devlet’ yücelsin” diyenleri yücelt. Sen kötüyü seçmezsen bak daha kötü gelecek, daha kötü gelecek, daha kötü… Bin defa söylesem az, öcü gelecek öcü! Seç, öcüyü değil, kötüyü seç. “Teğdü, teğmedü…” Sen teğmemüş diye seç. “Du bakalii n’olicek!?” de, seç ve bekle; bak bakalım daha neler olacak?

  Hakka giden yol zor; dâvet/tebliğ istiyor, cihad istiyor, koşturma gerekiyor, çile ve bedel gerekiyor. Sen kolay olanı tercih et. Beş yılda bir sandığa git, vazifeni yap, vatandaşlık görevini ibadet düşüncesiyle îfâ et. Budur esas hizmet; ne demek “kulluk, ibâdet şuuru, İslâmî devlet?” Şerlerden birini seç; şerre râzı ol, ama büyük şerri seçme, “ehven”iyle avun. Açıkça bâtıl olana değil, bâtılın hak maskesi takanına takıl. Senin seçeceğin kötü, az kötüdür. Ne yani, Ebû Tâlib dururken Ebû Cehil’i seçecek değilsin ya… Dâru’n-Nedve’ye de Ebû Bekir aday olacak değil tabii… Hem, bu kadar insan bilmiyor da tek sen mi bileceksin, sen mi bulacaksın hakkı? Gel, sen de kalabalığa katıl, sandığı boykot etme seçimlere katıl.

  “Gazap edilmişlerin ve sapıtmışların yolu” mu diyorlar? Kulak asma onlara. Bak, büyüklerimiz “dost ve müttefiklerimizin yolu” diyor. Sen, büyüklere uy. “Uydum kalabalığa, demokrasi ekber!” de, oyunla bey’atini tazele. Ankara’daki imama uy. Ama, mutlaka önce oy!

  Oy vermezsen, daha büyük tâğut başa geçecek. Sen tâğutun ehvenini seç. Mutlaka seçime katıl. Katıl ki demokratik itaati, demokrasiye kulluğunu, vatandaşlık ibâdetini yerine getiresin. (Varsa) tâğutların cennetine eresin, azabından ve cezasından korunasın. Unutma, koş sandığa, sürüden ayrılma, seç seni güdecek çobanını. Yoksa “öteki” kurt kapar seni.

  Ne!? Siz böyle bir seçimden yana değil misiniz? Vay geri kafalı radikaller vay! Siz demek ki kulluğu, tevhidi, Rabbânî metodu, İlâhî rızâyı, Kitab’ın hükmünü, dâveti, vahdeti, ümmeti, cihadı, inkılâbı, İslâmî devleti istiyorsunuz ha!... Vay düzen düşmanları, sizi Atatürk çarpsın e mi?

  Halkı kim daha çok oyalıyor, o daha çok oy alıyor. Ver oyunu, gör oyunu!

  Sözün özü: Beşer olduğuna bakmadan kendisinin (veya kendisi gibilerin) kanun koyup hükmedecek olanlar, hevâsını putlaştıran ilâh taslakları kendilerine suç ortakları arıyor. Veballerine, isyanlarına, tuğyanlarına ortak olacağın tâğutlardan tâğut beğen. Ama dikkat et, öteki tâğutu değil, beriki tâğutu, kendi tâğutunu seç. Zindanlardan zindan, cehennem tabakalarından bir cehennem, zâlimlerden bir zâlim seç. Sen de kalabalığa uy, oy, oyun… “Seçmece bunlar! Kan kırmızı… Seç beğen al. İyi çıkmazsa bir dahaki seçimde değiştirirsin, değiştirsin, değişirsin!”

  maaşallah çok güzel paylaşımlar var hepsine bakamasamda emek çok harcanmış içinde varmı bilmiyorum ama seçimle ilgili ahmet kalkanın hafif mizah katark yazdığı bu yazıdan sonra hala hüccet bulanlara pesss doğrusu diyorum :) :) :) saygılarımla....
 3. hila

  hila Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Ölümlerden ölüm, azaplardan azap, helâklerden helâk beğen. Semud kavminin yolunu mu, Lut kavminin yolunu mu istersin? Yoksa Şuayb kavmi ile Âd kavmi gibi olma arasında bir seçime ne dersin? Ya da modern halefleri Avrupa Birliği ve Amerika ile, Rusya arasında tercihin? Firavun’u mu istersin, Nemrud’u mu? (Biraz ağır mı kaçtı? Olur, hafifletelim:) Ebû Cehil’i mi seçersin, Ebû Tâlib’i mi? Ebû Tâlib’i seçmezsen iyi düşün, Ebû Cehil gelecek, unutma!
  :muhaha:muhaha:muhaha

  süper yaa! inanın karnımı tutuyorum şu an..
  Allah razı olsun...
  fi-emanillah
 4. leylinur

  leylinur Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  sizden de allah razı olsun,bencede süper,seçim zamanı bunu çekim yapıp her türlü basın organında dağıtalım diye düşünüyorum,belki akledenler olur :)
 5. hila

  hila Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  bence süper olur yaa...
  basması benden sizde dağıtırsınız ok?
  fi-emanillah
 6. tewhid-el-hak

  tewhid-el-hak Islam-TR Üyesi Kullanıcı

 7. celcelet

  celcelet Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Sözü çok uzatmaya gerek yok. "Hala oy vermek küfür diyenler var mı" diyene el cevap: ya hu sahiden, hala "oy vermek küfür değildir/ demokrasi küfür değildir" diyenler var mı?

  Akletmekle ilgili ayetler:
  Ey kavmim, buna karşılık sizden bir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak beni yaratana aittir. Akletmez misiniz?) [Hud 51]
  İbrahim: “Allahı bırakıp da, size hiç bir fayda ve zarar veremeyen putlara niçin taparsınız? Size de, taptıklarınıza da yazıklar olsun! Akletmiyor musunuz?” dedi. [Enbiya 66-7]
  Size verilen şeyler, dünya hayatının geçim vasıtası ve süsüdür. Allah katında olanlar ise, daha iyi ve devamlıdır. Akletmez misiniz?) [Hâlâ buna aklınız ermeyecek mi?] {Kasas 60}
  Akledesiniz diye Kur’anı arapça okunan bir Kitap kıldık.) [Zuhruf 2-3]

  Şimdi ALLAH SUBHANEHU VE TEALA'nın bizden istediğini yapıp akledelim inşaALLAH;

  Demokrasi tabirinin kökeni latince 2 kelimeden gelmektedir.
  Demos: halk
  Kratos: egemenlik

  Sonuç: "Halkın egemenliği." Egemenlik kayıtsız şartsız kimindir...elbette ALLAH azze ve celle'nin. Peki bu latince olan iki kelime ne iddia ediyor...? Bu apaçık İlahlık iddiasıdır ve küfürdür. Bunu bilmeyerek desteklemek kişiyi şirke, bilerek desteklemek küfre götürür.

  not:
  Yanlışım var ise lütfen düzeltiniz...
 8. leylinur

  leylinur Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  :) :) radyolarda yayınlansın diye uğraşcam inş,tanıdıklarım var ;) daha ziyade okuyan kesimin eline geçsin bilhassa ılımlı islamcıların yazardan izin aldım :)
 9. nohchi

  nohchi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  bence oy verme konusuda burda cok kısı yanlıs yapıyor ben oy kullanmaktan yanayım cunku haklı nedenlerım var oy kullanmamak oy kullanmaktan daha vehım bır durumdur bence oy kullanmamakla musluman hataya dusuyor
 10. leylinur

  leylinur Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  kardeş hatayı o bence kelimesinde yapıyorsunuz!!! bize düşen allahın emrettiğine uymaktır bencelere değil,ne kadar aklımıza ters düşsede allahın emrine teslim olmalıyız !!!bilmem anlatabiliyormuyum....
 11. nohchi

  nohchi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  kardesim ben sana bisi soracam sen oy kulanmadıgın vakit senın oyun sayılmıyor mu kı sen oy kullanmayacaksın!!!ıkıncısı aklıla Allah c.c. emrettıklerı asla ters dusmez!!!
 12. Haci mehmet

  Haci mehmet Üyeliği İptal Edildi Banned

  ey kardesim sen müslümansin sen ne hristiyan ne de herhangi bir kefereye benziyemezsin bagli bulundugun din islam dinidir basli baslina bir nizamdir varmi Allahin nizaminda oy kulanmak nereden cikti bu oylama Kimliginizi tanimak icin Allahin nizamina bas vurun bunun sunun uydurduklariylan yolun baslangicinda kalirsiniz islam nizamina faydaniz olmaz sandiklar onlarin yani müsrik olanlara kalsin BIZ ELHEMDULILAH MÜSLÜMANIZ
 13. Haci mehmet

  Haci mehmet Üyeliği İptal Edildi Banned

  kardes elerine saglik cok güzel paylasim Allah sena sehid ve sahadedi nasip etsin kardesim seni allah icin coooook sevdim
 14. mutmain

  mutmain Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bakara(*) Sûresinin 216 . Ayetinde
  Savaş, hoşunuza gitmediği halde, size farz kılındı. Olur ki, bir şey sizin için hayırlı iken, siz onu hoş görmezsiniz. Yine olur ki, bir şey sizin için kötü iken, siz onu seversiniz. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

  Âl-i İmrân(*) Sûresinin 66 . Ayetinde
  İşte siz böyle kimselersiniz! Diyelim ki biraz bilginiz olan şey hakkında tartıştınız. Ya hiç bilginiz olmayan şey hakkında niçin tartışıyorsunuz? Allah bilir, siz bilmezsiniz.

  Nûr(*) Sûresinin 19 . Ayetinde
  İnananlar arasında hayasızlığın yayılmasını arzu eden kimseler var ya; onlar için dünya ve ahirette elem dolu bir azap vardır. Allah bilir, siz bilmezsiniz.
  muslimanlar müslimanları destekler islamı bırakıp demokrat olmayı seçenler yaptıklarını islama yamamasınlar
  muslimanın müslimanı desteklemesi içlerinden bir alimi emir secip cemaatce kenetlenmekle olur iktidar edeceksen şeriat için canını ortaya koyanları seçin
  meclisin içindeki hepsi birbirinin aynı put perestleri musliman zannedip oyunuzu vermeyin
  onların yaptıklarından sorumlu olursunuz
 15. Haci mehmet

  Haci mehmet Üyeliği İptal Edildi Banned

  ALAHU EKBER ALLAHÜ EKBER ALLAHÜ EKBER
  icimden tekbir sesleri geldi kardeslerim
  "Fanilere degil rabbülalemine kul olup sonsuzluga dogru pervazeden bir nesil"
 16. derveze

  derveze Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  allah kuranı kerımde bırcok yerde kim teşri yaparsa kım kanun koyarsa kım yasama yaparsa kafırdır dıyor ama birileri hala muslumanın maslahatıdır chp mı gelsın gibi sözlerle allahın ayetlerını rafa kaldırararak kendi sığ aklını ilah ediniyor. şasıyorum insana kı kendine vahiy teblığ edildiği zaman dırek olarak teslim olmuyo da yok efendım dur su hükmü bir kere aklıma şeyhime hocama danışayım diyor.. bakınız ahzab suresınde Allah azze ve celle : Allah ve rasulu bir işte hüküm verdiği zaman mümin erkek ve kadınlara yorum yapma hakkı kalmamıstır demiyormu .. bunca tehdıde uyarıya ıkaza ragmen bu kimseler allahın kanunlarına zıt yasamaların yapıldığı meclislere öyle ya da böyle destek verilmenin doğru oldugunun zannındadırlar.. Allah cc bize niye chp yı basa getirdin demeyecek ama niye benım kanunlarıma emirlerime uymadın dıyecek.. anlayın artık nefsı ve aklı ılah edınmeyı bırakıp RAB olarak allaha delil olarak vahye uyun
 17. esedullah1230

  esedullah1230 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Gördün mü hevâsını ilah edineni? Onun üzerine sen mi vekil olacaksın (el-Furkan, 25/43) Mevdudi "Tefhimu'l-Kur'ân" adlı eserinde, bu ayetin tefsirinde şöyle demektedir: "Hevâsını ilah edinen, arzu ve tutkularının kölesi olandır. İlahına ibadet eden biri gibi o da tutkularına ibadet etmektedir."

  Hz. Ebu Hûreyre'den rivayet olunan bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuşlardır: "Allah'tan başka kendilerine ibadet olunan sahte ilahların, Allah yanında en kötüsü, kişinin hevâsıdır."

  Kur'an diğer bir yerde de şöyle buyurmaktadır: "Gördün mü hevasını ilah edinip Allah'ın bir ilim üzerinde saptırdığı ve kulağı ve kalbi üzerine mühür koyup görme gücünün üzerine de perde çektiği kimseyi? Artık, Allah'tan sonra onu kim hürriyete erdirir? Düşünüp hatırlamaz mısınız?" (el-Casiye: 45/23).

  Bu ayetten de anlaşılacağı gibi kişi arzularını, nefsinin tutku ve eğilimlerini, yani hevasını tanrılaştırdığı zaman "zan" dan kaynaklanan bir bilgi üzerinde sapıtmakta, kulağı ve kalbi mühürlenip gerçek görme gücünü yitirmektedir. Böyle bir kişinin artık doğru yola gelmesi mümkün değildir. Kur'an çoğul olarak bu kişilerden söz ederken, heva kelimesinin de çoğul şekli olan "ehva" kelimesini kullanır. Bu, hevasına uyan her kimsenin hevasının diğerinden ayrı ve farklı olduğunu gösterir.

  NEFİSİNİZİ İLAH EDİNMEYİN EY DEMOKRASİ KÜFRÜNÜN HAVARİLERİ ...
 18. tewhid-el-hak

  tewhid-el-hak Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  aminn allah ummeti muhammed için sehadeti nasib etsin allah sizlere firdews cennetini nasib etsin peygamber efendimiz muhammed mustafa salallahu aleyhi we selemin komsusu yapsin diger peygamberlerein ve sehidlerin komsusu yapsin AMINN
 19. nohchi

  nohchi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  kardesım sen veya baska bırısı bana neden oy kullanmanın yanlıs oldugunu ızah edecek bır kac delık gosterın bakın sakın yanlıs anlmayın ben sonuna kadar cşhadı desteklıyorum ve fethullacılar karsı olarak ta dıyaloga hayır dıyorum ama neden oy kullanmayayım
 20. nohchi

  nohchi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  haide ben bıigisizim ben cahilim bu konuda benı aydınlatmanızı beklıyorum dın kardeslerımden
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş