1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Çözüldü Selefi Birisi, Namazda Hanefi Mezhebinden Bir Imama Uyabilir Mi?

Konu, 'Dinler - Mezhebler - Fırkalar ve Şahıslar' kısmında islam savaşçısı tarafından paylaşıldı.

1. islam savaşçısı

islam savaşçısı Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Es selamu aleykum arkadaşlar,

Sorum şu, ben öğrenciyim ve öğrenci olduğum şehirde selefi cemaat tanımıyorum. Bu durumda selef akidesine göre cemaatle namaz kılmak şartı olduğundan dolayı ve ayrıca tağutun imamının arkasında namazın sahih olmayacağından korkarak şu anda da uyduğum hanefi mezhebine uymaya devam etmem caiz midir? Biliyorsunuz hanefi mezhebinde tek başına kılınan namaz sahihtir.

ALLAH(s.v.t.) tüm Müslümanlardan razı olsun.
  2. Abdulmuizz Fida

Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

Aleykum selam we rahmetullah ;

"Selef akidesine göre, tek başına kılınan namaz sahih değildir" sözünü delillendirir misin?
  3. islam savaşçısı

ALLAH'tan af dilerim. Yanlış bir tabir olmuş. Bu siteden indirdiğim ilmihalde tek başına namaz kılmak sahihtir ama cemaatle kılınması gerekir. Tek başına namaz kılan haram işlemiştir ama namazı geçerli olur yazıyordu. Şimdi hatırladım. Ben aslında soruda bu haram işleme meselesine değinmek istemiştim.
  4. Abdulmuizz Fida

Kardeşim, namaz için cemaat mevcut iken sebebsiz yere cemaati terk etmek tüm muctehidlerce (mezheblerce) haram olmakla beraber namaz sahihtir.
    Tağutun imamının arkasında namazın sıhhati, imamın mezhebine göre değil, aksine tağutu övmesi (akidesine) göre değerlendirlir.
  5. islam savaşçısı

Peki bu durumda ne yapmamı önerirsiniz?
  6. Abdulmuizz Fida

Kardeşim ; akidesine güvendiğin imam ister selefi ister mezheb mukallidi olsun varsa cemaate katıl, yoksa ne olursan ol (tek başına da) kıl
  7. islam savaşçısı

ALLAH razı olsun.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş