1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Çözüldü Selefilikle Ilgili Birkaç Soruma Cevab?

Konu, 'Dinler - Mezhebler - Fırkalar ve Şahıslar' kısmında Hilafet Sancağı tarafından paylaşıldı.

 1. Hilafet Sancağı

  Hilafet Sancağı Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  selamun aleyküm.Ben bundan birkaç yıl önceye kadar Amelde hanefi,itikadda maturidi mezhebindendim.Daha sonra Selefilik yolunu tercih ettim.Fakat tahmin edersiniz bilgim sınırlıdır.Öğrenmeye çalışıyorum.Ve kafama takılan bazı şeyler var.Selefilikte büyük günah işleyenlerin hükmü nedir?Selefiliği seçtim diye sürekli bana harici-tekfirciymişim gibi davranıyorlar.İnsanların böyle düşünmesinin sebebi ne olabilir?Selefilikle hariciliğin benzer yönü mü var ki?Ve son olarak İslamın selefilik görüşlerini anlatan kaynak kitaplar önerebilirmisiniz?bunları ayrıntılı cevaplayıp anlatırsanız çok iyi olur.Öğrenmem gerekiyor.Benim için çok önemli.
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Aleykum selam we rahmetullah ;

  Selefilik, selef-i salihin inandığı gibi inanmaktır. Bu sebeble günah küçükte olsa, büyükte olsa sahibini gunahkar yapar. Ancak tevbe etmesi ve Allahın dilemesiyle bundan kurtulabilir.

  Selefi düşüncesindeki muslumanlara, harici veya tekfirci gibi önyargıyla bakılması, evvela kendisini selefi olarak tanıtan kişilerin, dini meselelerde bazı şahsi hataları ve onlara harici, tekfirci diyen kişilerin dini konusunda cahilliklerindendir. Çünkü bu kimseler tabii'ini de görse (tabiin olduğunu bilmese) harici, tekfirci derlerdi.

  Selefilik ile haricilik arasında en büyük fark, büyük günah işleyenin hükmü konusundadır. Selefi anlayışına göre büyük günah işleyen kafir olmaz iken, Harici anlayışına göre büyük günah işleyen kafir olur. Diğer ameli meselelerde benzerlikler mevcuttur.

  Türkçe olarak Seyyid Sabık'ın Fıkhu's Sunne;
  Arabca olarak Lalkai'nin Şerhu Usuli İtikadi Ehli's sunne, İbn Batta'nın el-İbane, Acurri'nin eş-Şeria, Ebu Osman es-sabuni'ninAkidetus Selefi Ashabil hadis, mervezi'nin es-Sunne, İbn Ebi Asım'ın es-Sunne, Hallal'ın es-Sunne, İbn Mende'nin el-İman ve et-Tevhid kitabları, Buhari'nin türkçeye de terceme edilmiş olan Halku Ef'alil İbad, Suyuti'nin el-Emru bi'l-İttiba ve'n-Nehyu Ani'l-İbtida, Haris el-Muhasibi'nin el-Aklu vel Fehmu'l Kur'an gibi selefin akidesini aktaran kitaplarını kitabını önerebilirim.
  Bunun haricinde guraba yayınevin kitablarını da inceleyebilirsiniz.


  İlgili Konular :

  Selefilik ve Sufilik !

  https://www.islam-tr.net/konu/selefilik-ve-sufilik.21667/
 3. Hilafet Sancağı

  Hilafet Sancağı Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Allah razı olsun abi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş