1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
  2. Duyuruyu Kapat

Sevgi

Konu, 'Kalb Amelleri' kısmında Ümmü Yasir tarafından paylaşıldı.

1. Ümmü Yasir

Ümmü Yasir İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım... Kullanıcı

Sevgi anlatılmaz...Sevgi sevmekten daha açık bir şeyle de tarif edilmez. Manası lafzından anlaşılandan çok daha fazladır. En iyi ifade şekli “sevgi” kelimesidir.

Sevgi sevenin dilinden değil, halinden, hareketlerinden anlaşılır. Bunun gerçeğini de ancak sevilen anlar. Çünkü sırlar kalplerde çözülür...

Sevgi ne kadar gizli olursa o kadar büyük olur, kalbin içine de o kadar hızlı sirayet eder ve yerleşir. Nitekim şöyle denmiştir:

Sevginin en ölümsüzü gizli olanıdır. Seven bunu açığa vurur, gösterir ve anlatırsa etkisi azalır ve yok olmakla karşı karşıya kalır...

Sevgi hazinelerden bir hazinedir. Bilakis sevgi, kulun içine ve kalbine yerleştirilmiş en büyük hazinedir. Oyüzden hırsızlar ona yol bulamaz. Kişi bunu söylerse o zaman hırsızlara ve eşkiyalara yerini söylemiş olur. Böylece ondan çalınmasına sebep olur.

Allah’ı sevenin kıskançlığı, Allah’ın hudutlarının çiğnenmesini kaldıramamaktadır...Allah için kıskanır...Allah’ı kıskanmaz...

“Muhakkak Allah kıskanır, muhakkak ki mü’min de kıskanır. Allah’ın kıskanması ise kulunun haram kıldığı şeyleri işlemesidir”
    Böylece sevenin kıskançlığı sevdiğinin kıskançlığına muvafakat etmektedir.

Gerçek sevgi, azaları, konuşmaları, hal ve hareketleri, her şeyi sevdiğini göstermeli ve bunu hiçbir şekilde inkar etmeyecek derecede olmalıdır...

Sevgiyi bilmek ayrı, varlığını kalpde hissetmek ayrıdır. Muhakkak ki hiçbir delil olmadan sana “seni seviyorum” diyen ile bütün hal ve hareketleri seni sevdiğini gösterdiği halde susup bunu söylemeyen arasında büyük fark vardır.

Özetle sevginin şahidi yalanlamayacak delili hal ve hareketlerdir. Sözlere gelince bu yalan da olur doğru da olur...

İbni Kayyım rh “İki Hicret Yolu” kitabından bir kesit.
  2. Night Blue

Night Blue Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Sanki sevdiğinize sevdiğinizi söyleyin diye hadis vardı
  3. Night Blue

Night Blue Islam-TR Üyesi Kullanıcı

SubhanAllah, Allah bizi alimleri "put" edinmekten korusun!

Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) 'ın yanında bir adam vardı. Derken oradan birisi geçti. (Aleyhissalâtu vesselâm'ın yanındaki):

"Ey Allah'ın Resulü! Ben şu geçeni seviyorum." dedi.

"Pekiyi kendisine haber verdin mi?" diye Aleyhissalâtu vesselâm sordu.

"Hayır!" deyince,

"Ona haber ver!" dedi. Adam kalkıp, gidene yetişti ve:

"Seni Allah için seviyorum!" dedi. Adam da:

"Kendisi adına beni sevdiğin Zât da seni sevsin!" diye mukabelede bulundu." [Ebû Dâvud, Edeb 122, (5125).]

Biriniz kardeşini (Allah için) seviyorsa, ona sevdiğini söylesin." [Ebû Dâvud, Edeb 122, (5124); Tirmizî, Zühd 54, (2393
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş