1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Şeyh Osman Fudi Ve Sokoto Halifeliği

Konu, 'İslam Tarihi' kısmında عبد الرحمن tarafından paylaşıldı.

 1. عبد الرحمن

  عبد الرحمن Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bu, Sahra Altı Afrika'daki Müslümanların önderi kabul edilen Şeyh Osman Fudi ve onun liderliğinde kurulmuş olan Sokoto Halifeliği hakkındadır. Alim ve davetçi Şeyh Osman Fudi'nin bölgede başlattığı cihad hareketi (Fulani Cihadları diye meşhurdur) vesilesiyle İslam Sahra Altı Afrika'da güneye doğru yayılmıştır ve ayrıca şeyhin davet ve irşad çalışmalarıyla bölgedeki bidat ve hurafeler Allah'ın izniyle gerilemiştir, ki bu bağlamda bölgede günümüzde halen büyük eksiklikler (büyü, tesettür, tevhid gibi konularda) vardır, Allah ıslah etsin. Sahralı Afrikalılar arasında, hangi kesimden olurlarsa olsunlar, büyük saygı duyan Şeyh Osman ibn Fudi çok önemli bir şahsiyettir. Nijerya'daki Boko Haram'dan ayrılarak kurulmuş olan Ensaru (tam adıyla Cema'atu Ensaru'l Muslimine fi biladi's sudan) cemaati de şeyhin izinde gittiklerini belirtmişlerdir. Allah Müslümanlara yardımcı olsun ve onların meselelerini rüşd ve selama bağlasın.

  Africa.png

  Bu Afrika'nın kültürel-coğrafi ayrımını gösteren çok güzel bir haritadır. Solda yeşil olarak gösterilen bölge Sahra Altı Afrika'ya işaret ediyor. Güneye indikçe Müslümanların sayısı azalmaktadır. Ayrıca kuzeydeki Arap nüfuzun aksine burası Fulani ve Hausa gibi etnik Afrikalı hüviyetini korumuştur.
  ob_c09121_1-sokoto-caliphate-c-18502.jpg
  Bu harita tarihi Sokoto Halifeliği'nin sınırlarını ve komşu ülkelerini gösterir.  Nigeria_political.png

  Son olarak, modern Nijerya devletini ve vilayetlerini gösteren bir harita. Müslümanlar Borno, Sokoto ve Kano gibi kuzey vilayetlerinde ekseriyeti oluşturmaktadırlar.


  Bu ön bilgilerden sonra şimdi size "Ar-Rahilun" programının Şeyh Osman Fudi hakkındaki bölümünü Türkçe çevirisiyle birlikte takdim ediyorum:

 2. Muvahhid Faruk

  Muvahhid Faruk * لا أمثل إلا نفسي * Kullanıcı

  Yüce Allah şeyhe rahmet etsin.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş