1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat
 3. Duyuruyu Kapat

Çözüldü Şii'ler, Hz. Ömer Ve Aişe'yi Neden Sevmezler? Aleviler Neden Namaz Kılmaz?

Konu, 'Dinler - Mezhebler - Fırkalar ve Şahıslar' kısmında sadobaba tarafından paylaşıldı.

 1. sadobaba

  sadobaba Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Şii ler Hz. Ömeri(r.a.)neden sevmiyorlar niçin küfrediyorlar Hz.Aişe(r.a.) anamıza niye iftira atıyorlar..
  Alevilerin namaz kılmamalarındaki sebep ne olabilir?

  Bizim o kişilere nasıl bir cevap vermemiz gerekir.

  Aslında bu sorduğum soruları internette 2-3 gündür araştırıyorum ama kafam çok karıştı neden müslümanlar içlerinde böle ayrılığa düştü,Niçin Hz.Aişe(r.a.) ile Hz.Ali(r.a.) arasında küslük oldu,ve bunun gibi bir çok soru niçin böle oldu diye kendime soruyorum ve içinden bi türlü çıkamıyorum.

  Lütfen Beni Bilgilendirin Dinimi Tam Anlamıyla Bilememem Beni Çok Üzüyor.
 2. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Şii'lerin sevmediği sahabeler Ömer (r.anhum) ve Aişe (r.anha) ile sınırlı değildir. Ebubekir (r.anhum), Osman (r.anhum) ve Yine Rasulullah (s.a.v.)'in hanımı ve mu'minlerin annesi olan Ömer'in (r.anhum)'un kızı Hafsa (r.anha) başta olmak üzere ehli beytten olmayan sahabeleri de sevmezlerdi.
  Bunda en büyük sebeblerden biri, Rasulullah (s.a.v.)in vefatından sonra Hilafete Ali (r.anhum)'u geçirilmemiş görmeleri, sözde Ali'nin Rasulullahın defni ile meşgul iken, alâlacele Ebubekir (r.anhum)un halife seçilmiş olması, daha sonrada kendisine ancak Osman (r.anhum)un şehid edilmesi ile ancak Hilafete getirilmiş, ve bu sebeble hakkı yenmiş, zulmedilmiştir. Zulmeden halifeler de zalim kabul edilmiştir.
  Tâbi kendileri için daha pek çok sebebler daha mevcuttur. Ali (r.anhum) ile Sıffin'de savaşan ve Hakem meselesinde taraf olan Muaviye (r.anhum)un Osman (r.anh)'ın akrabası olması, Osman (r.anhum)un akrabalarına bazı görev ve yetiler vermesi ;
  Aişe (r.anha)nın Osman (r.anhum)'un şehid edilmesinden sonra isyancılar tarafından zorla Hilafete getirilen Ali (r.anhum)dan Osman'ı şehid eden katillerin bulunup cezalandırılmasını şart koşmasına rağmen, bu karışıklık döneminde Ali (r.anhum)un hem suçluları bulup cezalandıramamış olması, hem bu olayın bir topluluk tarafından işlenmiş olması, ayrıca fitne ve karışıklıklardan dolayı bir türlü otoriteyi sağlayamadığından rahat bir duruma kavuşamayan Halife Ali (r.anhum)'a, Aişe (r.anha) biad etmeyip bazı sahabelerle şehri terk etmesi üzerine, Ali (r.anhum) tarafından Cemel denen mevkide iki tarafın askerleri tarafından kısa süreli de olsa çatışma yaşanması ve Aişe (r.anha)'nın mecburen geri dönerek biad etmesi gibi sebeblerden dolayı, Şia'nın kini ve nefreti bulunmaktadır.


  Alevi'ler, Şia'nın sapkın, kafir kollarının (Nusayri, Gulat-ı Şia, Rafızi) Türkiye uzantısı sayılabilir. Alevilerin namaz kılmamalarının haricinde, farz olan Ramadan Orucu da tutmazlar. Kendi hevalarından kaynaklanan çarpıtılmış bazı inançaları bulunabilir. Tâbi ki şeriatla alakaları yoktur.

  Ferden bazı alevilerin (çok çok nadiren de olsa) islam'ı benimseyerek namaz kılmaya, tevhid akidesine sahib oldukları görülmüştür. Bunlar bizim kardeşimizdir. Fakat İslam inancına sahib olmasıyla, yakınları tarafından kendilerine bir nevi amborga uygulanır ve dışlanır.
  Zamanımızdaki genç kuşak alevilerin pek çoğu komunizme, ateizme kaydıkları tesbit edilmektedir.


  İtiraf : Şii'ler , Ömer (r.anhuma)'yı Neden sevmez?

  Şii'lerin Mu'minlerin Annesi Aişe (r.anha)'ya İftirası!

  İlgili Konu :

  Sunni ile Şia Arasındaki Husumet Nedendir?
  https://www.islam-tr.net/konu/sunni-ile-sia-arasindaki-husumet-nedendir.29445/

  Şiiler Kâfir midir?
  https://www.islam-tr.net/konu/siiler-kafir-midir.21823/
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş