1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Sık Kullanılan Arapça Kelime/cümleler

Konu, 'Arapça Eğitimi' kısmında Esad tarafından paylaşıldı.

1. Esad

Esad Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Esselamu Aleykum kardeşlerim.

Aramızda arapçayı hiç bilmeyen ya da benim gibi yeni yeni öğrenen arkadaşların olduğunu düşünerek genel hayatta ve forumda islami olarak sık kullanılan ifadeleri bir liste gibi paylaşırsak başta benim olmak üzere birçok arkadaşımıza arapça ve sünnete uygun tepki/yanıt verme imkanı sağlanmış olur diye düşünerek bu konuyu açmış bulunuyorum.
    En basit ifadelerden tutun (esselamu aleykum gibi her zaman kullandığımız ama belki de hiç anlamını bilmediğimiz) da 5-10 kelimeden oluşan cümlelere kadar olan her şeyi türkçe arapça ve anlam olarak yazarsak çok faydası olur diye düşünüyorum.

Rabbim hepimizden razı olsun, bizleri hidayet yolunda sebat gösterenlerden eylesin inşeAllah. Amin

ÖRNEK:

Arapça Yazılışı

• جَزاَكَ اللهُ خَيْراً

Türkçe Okunuşu

• Cezakallahu Hayran

Anlamı:

• Allah seni hayırla mukafatlandırsın.
  2. Firak

Firak İyi Bilinen Üye Kullanıcı

لو سمحت

(Lew semehte)

Afedersiniz/ Lütfen.

إلى اللقاء

(İlel'lika)

Görüşmek üzere/ görüşürüz.

مع السلامة

(Me'es-Selame)

Selametle
  3. Firak

Firak İyi Bilinen Üye Kullanıcı

Bu kısmı atlamışım kusura bakmayın, konu dışına çıkmış oldum. Hakkınızı helal edin.
  4. Esad

Esad Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Ne kusuru kardeşim. Allah razı olsun, her arapça bilgi bir fayda sağlar. Amacımız zaten bu tarz temenni, selamlama ve bir çok duanın arapçasını öğrenmek. Konunun dışına çıkmış değilsin, aksine her alanda kelimeleri öğrenmek faydalı olur inşeAllah.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş