1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Tağut'un Hükmüne Boyun Eğmemek!

Konu, 'Tağut' kısmında tawh1d tarafından paylaşıldı.

 1. tawh1d

  tawh1d Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Tağut'un Hükmüne Boyun Eğmemek!

  [​IMG]


  Çok şey bilen bir cahil olmaktansa; az şey bilen bir müslüman olmayı tercih ederim.

  Yazıya böyle başlamak istedim zira etrafımızda hemen hemen her konuda o kadar çok bilgi sahibi insan var ki; bazen kendimi onların arasında bilgi yoksunu, bir şey bilmeyen biriymiş gibi hissediyorum. Böyle durumlarda aklıma hep Yasir ailesi gelir. Hz. Ammar’ın annesi ve babası Hz. Sümeyye ve Hz. Yasir, evet onlar belki bizim gibi İslam’ın bir çok fıkhi yönünü bilmiyorlardı ve yaşamamışlardı. Ama bildikleri tek gerçek olan Tevhid akidesini canları pahasına savundular ve İslam’ın ilk şehidleri oldular.

  Onlar zamanlarının bütün Tağutlarını reddedip yalnızca Allah’a kul olmayı şiar edindi ve bu uğurda canlarını feda ettiler. Oysa günümüze baktığımızda; içinde yaşadığımız topluma kanaat önderi diye tanıtılan; peşinden binlerce, onbinlerce, hatta belki de milyonlarca kişiyi sürükleyen çok bilmiş üstadlar, abiler, hocalar, fıkhi konularda kılı kırk yararak nice fetvalar verenler. İtikadi konular söz konusu olunca ya sus pus olup köşelerine çekiliyorlar. Veya Tağutların hükümlerine boyun eğerek kulluk vazifesini bu tağutlara yapıyor ve peşindeki insanlara da yaptırıyorlar. Bu eylemlerini ne ve kim adına yaparlarsa yapsınlar, niyetleri ne olursa olsun, bu davranış daha doğru bir kelimeyle bu yaşayışları tamamen İslam olmayan bir yaşayış şeklidir.

  Son zamanların gündemini oluşturan referandum sandıklarına müslümanların bakışı tamamen akidevi boyuttan olmalı ve imanlarını koruma adına buralara yaklaşmamaları gerekir. Zira durum Tağutlardan tağut beğenme durumudur. Oysa yukarıda bahsettiğimiz kanaat önderleri konuyla hiç de alakası olmayan birçok tevilli delillerle; konuya yaklaşmakta ve tağut beğenme ve beğendirme yarışına girmektedirler. Oysa Tağut: Allah’ın kanunlarına muhalif kanunlar icad eden her şeyin adıdır. İslam’a da bu tağutlar (sahte ilahlar) reddedilerek girilir. Allah Resulü’nün Mekke’ye müşrik birisinin himayesiyle girmesi veya Hudeybiye andlaşmasında Allah’ın Resulü sözünü sildirmesi bu konunun delili değildir. Ne Peygamberimiz, ne diğer sahabeler, ne Mekke’de ve ne de Medine’de bir tağutun hükmüne boyun eğmemiş şiddetle onları reddetmişlerdir.

  “Kendilerine kitaptan bir pay verilenleri görmedin mi? Onlar, tağuta ve cibt'e inanıyorlar ve diğer inkâr edenler için: ‘Bunlar, iman edenlerden daha doğru bir yoldadır’ diyorlar” (4/51)

  “Sana indirilene ve senden önce indirilene gerçekten inandıklarını öne sürenleri görmedin mi? Bunlar, tağut'un önünde muhakeme olmayı istemektedirler; oysa onlar onu reddetmekle emrolunmuşlardır. Şeytan da onları uzak bir sapıklıkla sapıtmak ister” (4/60)

  “İman edenler Allah yolunda savaşırlar; inkar edenler ise tağut yolunda savaşırlar öyleyse şeytanın dostlarıyla savaşın. Hiç şüphesiz, şeytanın hileli-düzeni pek zayıftır” (4/76)

  “De ki: Allah katında, 'kesinleşmiş bir ceza olarak' bundan daha kötüsünü haber vereyim mi? Allah'ın kendisine lanet ettiği, ona karşı gazablandığı ve onlardan maymunlar ve domuzlar kıldığı ile tağuta tapanlar; işte bunlar, yerleri daha kötü ve dümdüz yoldan daha çok sapmışlardır” (5/60)

  “Andolsun, biz her ümmete: ‘Allah'a kulluk edin ve tağuttan kaçının’ (diye tebliğ etmesi için) bir elçi gönderdik. Böylelikle, onlardan kimine Allah hidayet verdi, onlardan kiminin üzerine sapıklık hak oldu Artık, yeryüzünde dolaşın da yalanlayanların uğradıkları sonucu görün.” (16/36)

  “Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir. Artık her kim tağutu inkar edip, Allah'a inanırsa, sağlam bir kulpa yapışmıştır ki, o hiçbir zaman kopmaz. Allah, her şeyi işitir ve bilir.” (2/256)

  “Allah, iman edenlerin velisidir. Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkâr edenlerin velileri de tağuttur, onları aydınlıktan karanlıklara çıkarırlar. İşte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî olarak kalırlar.” (2/257)

  “Tağut'a kulluk etmekten kaçınan ve Allah'a içten yönelenler ise; onlar için bir müjde vardır, öyleyse kullarıma müjde ver” (39/17)

  Nitekim Mekke’de ve Medine’de müslümanların çocuklarına slogan olarak ilk öğrettikleri cümle ‘Tağutları reddettim. Allah’a iman ettim’ cümlesiydi. Bu referandumda oy vermeye çağıran bu abilere, üstadlara hocalara ve şeyhlere şimdi soruyoruz: Sizin ne yaptığınızdan haberiniz var mı? İnsanları nereye çağırdığınız hiç aklınıza gelmiyor mu? Lütfen herhangi bir Kur’an mealini açıp yüzlerce hüküm ayetlerini inceleyiniz. Hatta dilinizden düşürmediğiniz İslam alimlerinin bu konulardaki görüşlerine bakınız ve o kutlu alimlerimiz bu konularda neler söylemişler gözünüzü dört açıp yeniden okuyunuz. Ve artık eğer biraz vicdan sahibi kimselerseniz, laf ebeliğini bırakıp dilinizi eğip bükmeden, ve yalnızca Allah’tan korkarak insanlara gerçekleri söyleyiniz. Son söz olarak namazlarınızda günde kırk kere tekrar ettiğiniz Fatiha suresini ve tefsirini yeniden okuyunuz. Hatta bir çoğunuz kendi kitaplarınızda tefsir ettiniz, isterseniz bu tefsirlerinizi yeniden gözden geçiriniz.

  Tüm insanların çağdaş tağut’lardan uzaklaşıp Allah’a kul olması temennisiyle. Allah yar ve yardımcınız olsun.  Hüsamettin KERİMOĞLU
 2. USULU'D DİN

  USULU'D DİN Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  ''...onlar size eziyet etmekten başka zarar veremezler.eğer sizlerle savaşırlarsa arkalarına bakmadan kaçıp giderler...''
 3. tawh1d

  tawh1d Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  güncel, ...
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş