1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat
 3. Duyuruyu Kapat

Haber Taliban: Amerika Işid'i Destekliyor

Konu, 'Kafkasya Haberleri' kısmında furkan tarafından paylaşıldı.

 1. furkan

  furkan Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Taliban: Amerika IŞİD'i destekliyor
  Afganistan İslam Emirliği enformasyon yetkilisi Ahmet Vezir, IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi'ye ve IŞİD üyelerine karşı sert ifadeler kullandı.

  Afganistan'da bağımsız islami bir devlet kurmak için hükümet ve Nato güçleri ile savaşan Taliban hareketi, IŞİD grubunun Amerika'nın projesi olduğunu ve Bağdadi'nin Allah'ın düşmanı olduğunu söyledi.

  Afganistan İslam Emirliği'nin enformasyon yetkilisi Ahmet Vezir, resmi twitter adresinde "islam devleti olarak isimlendirilen yapı, Amerika'nın projesidir" diye yazarken aynı zamanda IŞİD lideri Bağdadi'yi Allah'ın düşmanı olarak niteledi. IŞİD yapılanmasının Amerika tarafından destek gördüğünü iddia eden enformasyon yetkilisi Ahmet Vezir, "onlardan uzak durun, sakının" gibi tavsiyelerde bulundu. IŞİD cemaatinin, her nerede mücahitler varsa onları hedef aldıklarını ve onlara karşı düşmanlık beslediklerini belirtti.

  Ahmet Vezir, IŞİD cemaatinin açık bir şekilde ABD'den destek gördüğünü belirterek şunları söyledi: "ABD, Allah'ın düşmanı Bağdadi'ye tabi olanlara, Nencerhar bölgesinde havadan destek verdi. Ayrıca lojistik sağladı ve istihbarat yönüyle onları destekledi."

  Ahmet Vezir resmi twitter hesabında şunları ekledi: "Düşman Amerika'nın neşrettiği dökümanlar onların projesine karşı zahiren uyduruk bir düşmanlık sergilerken gizli olarak onlara olan açık desteğinin üstünü örtmektedir."

  Yakın zamanda Taliban hareketinin vekillerinden Molla Muhammed Mansur, IŞİD lideri Bağdadi'ye uygun bir dille nasihat içerikli bir mektup göndermişti. Molla Muhammed Mansur, IŞİD lideri Bağdadi'ye ve IŞİD üylerine bir çok açıdan nasihatlerde bulunduktan sonra aksi davranıldığı takdirde gereken cevabı veririz diye uyarıda bulunmuştu. Sözkonusu mektubu okumak için: Afganistan İslam Emirliği'nden IŞİD'e mektup: Gereken cevabı veririz

  IŞİD üyelerinin Taliban'a ait makarlara yaklaşık bir aydan beri saldırılar gerçekleştirdiği ve Taliban üylerine suikast girişimlerinde bulundukları gelen bilgiler arasında
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Mayıs 2017
 2. halidvelid

  halidvelid Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Taliban gereken cevabı vermeye başladı, Taliban mücahidlerinin ilerleyişini içerdeki bağiyler bile engelleyemeyecek Allah (swt) izni ile..

  İşid Horasan'dan def edilmeden önce çekilsen senin için daha hayırlı olacak. Horasanın arslanlarını pyd, burkan fırat'ın militanlarıyla kıyaslama sakın..
 3. furkan

  furkan Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  http://justpaste.it/Taliban_ISIS

  Afganistan İslam Devleti

  Harici Sahvelerden Nangarhar'da 6 bölge temizlendi,40 militan esir alındı,çok sayıda öldürüldü,ganimetler alındı.
 4. Ahlu Tawheed

  Ahlu Tawheed Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bağilerle savaşılır ama onlardan ganimet almak haramdır. Ganimet için ancak karşı grubu tekfir etmek gerekir. Demek ki 'harici' dedikleri karşı grubu kendileri de tekfir etmişler.

  "Ey İbn Ummi Abd! Bu ümmetin bağilerine nasıl davranılacağı konusunda Allah'ın emirlerinin neler olduğunu biliyor musun?" diye sorduğunda, O, "Allah ve Rasulü daha iyi bilir" diye cevap verir. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.) şöyle buyurmuştur: "Onların yaralılarına dokunulmaz, esirleri öldürülmez, kaçanları takip edilmez, malları ganimet olarak paylaştırılmaz." (Hakim, Bezzar, Cassas.) Bu konuda fukahanın dayandığı bu kaidenin ikinci kaynağı, Hz. Ali'nin sözleri ve tatbikatıdır. Hz. Ali, Cemel vakıasında zafer kazandıktan sonra, askerlerine şöyle emir vermiştir: "Kaçanları takip etmeyin, yaralılara dokunmayın, esirleri öldürmeyin, silahları teslim edenlere eman verin, halkın evine girmeyin, sizlere sövseler bile kadınlara birşey yapmayın." Ancak askerlerden bazılarının muhaliflerinin çocuk ve kadınlarının köle olarak paylaştırılması talebinde bulunmaları üzerine, Hz. Ali öfke ile şöyle buyurur: "İçinizden, ümmü'l-mü'minin Aişe'yi kendine kim alacak?"
 5. furkan

  furkan Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Taliban mücahidleri haricilerin Nangarhar emirini öldürdüğnü duyurdu
 6. عبد الرحمن

  عبد الرحمن Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Burada ganimet alındığı yazmıyor, sadece ''ele geçirildi'' yazıyor. Zaten orjinal bir bildiri metni değil, farsçadan (?) ingilizceye bir haber çevirisi, özeti.

  "In these battles the Taliban and local people seized a large amount of weapons"
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş