22:09, 19 Ocak 2014 Pazar

talibanin-yeni-lideri-mullah-fazlullah13838378710-h1092734.jpg
Taliban: Öcümüzü aldık, şimdi görüşebiliriz
Pakistan Talibanı sözcüsü Şahidullah Şahid, örgütün hükümet ile barış görüşmelerine hazır olduğunu söyledi.


Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Şahid, Bannu kentinde askeri konvoya düzenlenen ve 20 askerin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan saldırının ardından müzakarelere hazır olduklarını ifade etti.

Saldırıyı, öldürülen liderleri Hakimullah Mehsud'un intikamını almak için düzenlendiklerini belirten Şahid, "Hükümet, gücünü ve samimiyetini ispat ederse büyük kayıplarımıza rağmen görüşmeler için hazırız" dedi.

Görüşmelere başlanması için ateşkes ilan edilmesi olasılığının hükümetin tavrına bağlı olduğunu kaydeden Şahid, "Hükümet, Amerika Birleşik Devletleri'nin isteği üzerine aşiret bölgelerine asker gönderdi. Oysaki hükümet güven arttırıcı önlemler almalıydı. Şimdi bu görüşmeler için bir elverişli bir ortam yaratılmalı. Eğer bu ortam olursa biz de kendimizi gözden geçiririz" ifadesini kullandı.
Pakistan Talibanı, yeni liderleri Molla Fazlullah'ın önderliğinde, geçen kasım ayında insansız hava aracı saldırısında öldürülen eski liderleri Hakimullah Mehsud'un intikamının askeri ve polis hedeflerine yapılacak saldırılar ile alınacağını ilan etmişti. Geçen hafta Karaçi'de gerçekleştirilen bombalı saldırı ile kentte Pakistan Talibanı'na karşı yaptığı etkili operasyonlar ile tanınan Chaudhry Aslam hayatını kaybetmiş, saldırıyı Pakistan Talibanı üstlenmişti.

Bu sabah da Pakistan Talibanı'nın kümelendiği bölge olan Kuzey Veziristan yakınlarındaki Bannu kentinde, askeri konvoyun geçişi sırasında gerçekleştirilen bombalı saldırıda 20 asker hayatını kaybetmişti . Saldırı sonrası Başbakan Navaz Şerif'in resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, orduya karşı yapılan bu eylemin Pakistan'a karşı savaş ilanı olduğu belirtilmiş ve mutlaka karşılık verileceği belirtilmişti.

Öte yandan Başbakan Şerif'in, İsviçre ziyaretinin iptal edildiği duyuruldu. Pakistan resmi haber ajansı APP'de yer alan habere göre, Şerif, gelecek hafta Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak için gitmeyi planladığı İsviçre seyahatini, Bannu'da yaşanan saldırı nedeniyle iptal etti.

Kaynak: AA
PresmedyaGüncelleme: 01:00, 20 Ocak 2014 Pazartesi

talibandan-abdye-red-afganistan-abd-amerika-birlesik-devletleri-kabil-newyork-obama-molla-omer.jpg
Taliban'dan ABD'ye Red
Kabil'de çok sayıda yabancının öldürüldüğü saldırının ardından Amerika'nın gündeme getirdiği müzakere teklifini Taliban reddetti. Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, "Ülkemizi işgal tehdidinden temizleyene kadar, halkın istekleri doğrultusunda bir İslami hükümet kurana kadar, iki büyük cihadımızdaki şehitlerimizin isteklerini yerine getirene kadar silahlarımızı bırakmamızı beklemeyin." dedi.

incanews / Haber Merkezi

Taliban, yabancılar dahil 21 kişinin öldürüldüğü Kabil'deki son büyük saldırıdan sonra ABD'nin gündeme getirdiği müzakere teklifini reddetti. ABD Taliban'a silah bırakması ve barış görüşmelerine başlaması çağrısını yapmıştı.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, örgütün resmi sitesinde yayınlanan açıklamasında "Amerika'nın isteğini reddediyoruz" dedi.

Mücahid, savaşı sürdürmelerinin nedeninin Amerikan istilası ve ortaya çıkan barbarlıkları olduğunu vurguladı.

Mücahid'in açıklamasında özetle şu ifadeler yer aldı:

"Afganistan'da işgalcilere karşı düzenlenen son saldırılardan sonra Amerika, İslam Emirliği'ne silahları bırakması ve Kabil rejimiyle barış görüşmeleri için masaya oturmasını teklif etmek zorunda kaldı. Amerikalı işgalcilerin Afganistan'a daha iyi bir gelecek için çalıştığını söylediler?!?!?! Siyah Gerd bölgesindeki son katliamlarından bahsetmeyi ise beceremediler.

Kuvvetli sözlerle Amerika'nın isteğini reddediyoruz. Baskı gören ulusumuzu kışkırtan en büyük faktör son 12 yıllık Amerikan istilası ve onun sonucunda ortaya çıkan barbarlıktır. Amerika topraklarımızın ve dinimizin düşmanları olan ve işgale hizmet eden vatandaşlarını ülkemizin dostları ve yeniden inşaa edicileri olarak göstermeye çalışıyor.

Eğer Amerika gerçekten barış ve Afganistan'ın istikrarını istiyorsa en kısa zamanda bütün askerleriyle toprağımızı terketmeli ve Afganları kendi istekleri ve arzularıyla bırakmalıdır.

Eğer Amerika savaş ve istila konusunda sertse daha fazla ölümcül saldırı beklemelidir. İslam Emirliği'nin Allah'a, insanlara ve ülkesine karşı bir sorumluluğu var ve bu sorumluluğu yerine getirirken, ne türde olursa olsun feda etmekten geri kalmayacaktır.

Ülkemizi işgal tehdidinden temizleyene kadar, ülkemizde halkın istekleri doğrultusunda bir İslami hükümet kurana kadar, iki büyük cihadımızdaki şehitlerimizin isteklerini yerine getirene kadar silahlarımızı bırakmamızı beklemeyin. Bunun yerine yanlış politikalarınızın akışını ve emperyalist hedeflerinizi değiştirmek için çalışın"

TALİBAN SALDIRISI

Taliban'ın Kabil'de bir restorana düzenlediği saldırıda çoğu yabancı 21 kişi ölmüştü. Hedef, yabancıların, diplomatların ve zengin Afganların sıkça ziyaret ettiği şehir merkezindeki bir Lübnan lokantasıydı.

Yaklaşık 2 saat süren silahlı çatışmada ölenler arasında üç Amerikalı, iki İngiliz, iki Kanadalı ve bir IMF çalışanı Lübnan vatandaşının da bulunduğu bildirildi. Ölenlerden dördü Birleşmiş Milletler çalışanı... Amerikan NPR radyosu, BM çalışanlarından en az birinin Amerikalı olduğunu bildirdi.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, bu lokantanın “işgalcilerin içki içtiği mekan” olmasından dolayı hedef olarak seçildiğini bildirdi. Eylemin, geçtiğimiz günlerde Amerikan hava kuvvetleri tarafından Pervan'da yapılan ve 7'si çocuk 15 sivilin hayatına mal olan hava saldırısına cevap olarak gerçekleştirildiğini açıkladı.