1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat
 3. Duyuruyu Kapat

Haber Taliban'dan Bayram Hediyesi: 780 Işgalci Öldürüldü

Konu, 'Kafkasya Haberleri' kısmında furkan tarafından paylaşıldı.

 1. furkan

  furkan Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Nangarhar ilinde 5 yaralı
  Salı günü, Nangarhar eyaletinin Achin ilçesindeki düşman üssüne Taliban mücahitleri saldırı düzenledi saldırı sonucu 5 Polis ağır yaralandı.

  Kamyonet IED saldırısı ile imha edildi: 9 ölü veya yaralı
  Kandahar ilinin Boldak ilçesindeki Toro Aobo bölgesindeki bir düşman kamyonetine yapılan IED saldırısı ile araç tamamen imha edildi. Operasyon sonucu 4 düşman askeri öldürüldü, 5 düşman askeri yaralandı. Aynı ilin Spina Tezha bölgesinde bir Polis memuru hatalarından
  tövbe ederek çarşamba günü mücahidlere katıldı.

  Sangin'de 2 karakol basıldı: bir APC imha edildi, 7 paralı asker öldürüldü
  Helmand ilinin Sangin ilçesinin Sarwan Kala bölgesinin Toghi alanında 3 kontrol noktasına mücahidler tarafından kordineli bir saldırı düzen lendi, bu kontrol noktalarından 2 tanesi mücahidler tarafından basıldı. Yardıma gelen ANA askerleri ve Polisleri pusuya düşürüldü. 7 düşman
  askeri öldürüldü, 3 düşman askeri yaralandı, bir APC roket saldırısı ile imha edildi. Operasyonda 3 mücahidin yaralandığı, 1 mücahidin şehid olduğu bildirildi.

  Charsada ilçesinde 10 düşman askeri öldürüldü, 6 araç ele geçirildi
  Taliban mücahidleri Ghor ilinin Charsada ilçesinde Hayber operasyonları kapsamında başarılı bir baskın düzenledi. Sabah saat 06:00'da başlayan operasyon öğlen saat 14:00'e kadar sürdü. Çatışmalarda 10 düşman askeri öldürüldü, düzinelerce düşman askeriyaralandı. 6 araç ve bol miktarda teçhizat ele geçirildi. Yetkililer bugünkü operasyonlarda bir mücahidin şehid olduğunu bildirdi.

  Bombalı saldırı sonucu 10 düşman askeri öldürüldü, 12 düşman askeri yaralandı
  Paktika ilinin Sarubi ilçesinde peşpeşe meydana gelen 3 patlamada en az 10 düşman askeri öldü.
  İlk iki patlamada 2 ranger tipi araç 8 düşman askeri ölürken diğer
  patlamada 2 düşman askeri öldü, 12 düşman askeri yaralandı.

  9 Afgan askeri mücahidlere katıldı
  Nangarhar ilinin Spin Ghar ilçesinde 9 ANA askeri mücahidlerle savaşmaktan vazgeçerek Taliban'a biat etti.

  Bombalı saldırıda 8 ölü
  Perşembe günü Nangarhar ilinin Behsoof ilçesinde düşman aracına el bombaları ile yapılan saldırıda en az 8 düşman askeri öldü veya yaralandı.

  Qalat ilçesinde mücahidlerin yaptığı sızma operasyonunda 7 düşman askeri öldürüldü
  Perşembe günü Zabul eyaletinin başkentindeki Kalat kentinde mücahidler başarılı bir sızma operasyonu yaptı. 2 mücahidin gece saat 9:00'da Jaldak bölgesininki bir kontrol noktasına yaptığı sızma operasyonunda 7 paralı asker öldürüldü 9 silah, bir makinesi tüfek, bir kamyonet mücahidler tarafından ele geçirildi.

  Kandahar'da eş zamanlı yapılan şehadet operasyonu yapıldı
  Perşembe günü, Taliban yetkililerinin verdiği habere göre, Kandahar kentinde Valilik binası ve Polis karargahına eş zamanlı 2 şehadet operasyonu yapıldı. Sabah 11:30'da şehadet arayan bir grup Taliban mücahidi Valilik binasını hedef alırken şehadet arayan bir diğer grup Durahi alanı yakınlarındaki Polis karargahına operasyon yaptı. İlk başta şehadet arayan bir mücahit Polis Karargahının kapısında üzerindeki bombayı patlattı, patlamanın ardından 10 mücahid ağır silahlar ve ekipmanla karargahın içine girdi. Düşman bölgeye takviye kuvvetler gönderdi. İki buçuk saat süren çatışmalarda, bir APC zırhlısı roketle imha edildi, 35 düşman askeri ve subayı öldürüldü, mücahidler ise son nefesine kadar düşmanla çarpıştı.
  Tam bu sıralarda şehadet arayan 7 mücahid valilik binasının kapısındaki nöbetçileri öldürüp makineli tüfekler ve el bombaları ile Valilik binasına girdi. Valilik binasına takviye olarak gelen düşman askerleri uzaktan kumandalı bomba yüklü bir araçla hedef alındı. Saldırıda çok sayıda düşman askeri öldü veya yaralandı. Öğleden sonra saat 02:00'ye kadar süren çatışmalarda 35 kadar düşman askeri öldü veya yaralandı.

  3 Karakol imha edildi, 5 köle öldürüldü, 15 köle yaralandı
  El-imarah’ın haberine göre Perşembe günü sahur vakti Nuristan ilinin Bargamtal ilçesindeki 3 karakola Taliban mücahidleri geniş çaplı saldırı düzenledi. Gün boyu süren çatışmalar sonucu 5 düşman askeri öldürüldü, 15 düşman askeri yaralandı. Operasyonda 2 mücahidin yaralandığı bildirildi.

  Bir Tank IED saldırısı ile imha edildi, 5 Polis öldü
  Helmand ilinin Nevzat ilçesinin Dana Tangi ve Surkano alanları arasında bir zırhlı personel taşıyıcı gece saat 08:00’de IED ile vuruldu, saldırı sonucu 5 Polis öldürüldü.

  Mayın patlaması sonucu 5 Polis öldü
  Perşembe günü, Parvan ilinin Kohi Safi ilçesindeki bir Polis aracı mayınla imha edildi. 5 Polis öldü, 2 Polis yaralandı.

  Afganistan’ın kuzeyinde 4 tank imha edildi, 4 Arbaki öldürüldü
  Badahşan ili Jaram ilçesinde düşmanın başlattığı saldırı sonucu gün boyu çatışmalar oldu Taliban mücahidleri, Arbaki köpekleri ve Komandolardan 16 kişiyi öldürdü, 9 tanesini yaraladı, 4 tank’ı imha etti.

  Charsada ilçesi hala mücahidlerin kontrolünde
  Ghor ilinin Charsada ilçesinin düşman kuvvetlerinin eline geçtiği iddiası tamamen asılsızdır.
  3 gündür düşman kuvvetlerinin yüzlerce paralı askerle, ağır silahlarla yaptığı saldırılar her defasında püskürtülmüş ve düşman Khapak Band alanında durdurulmuştur. Dünkü çatışmalarda 8 düşman askeri öldürülmüş, bir tank imha edilmiştir. Öldürülen 7 düşman askerinin cesedi hala bölgededir.
  Charsada ilçesi 7 Temmuz günü birkaç saat içinde özgürleştirilmiş çatışmalarda 6 kamyonet, bir Döşeka ağır makineli tüfek, bir havan topu, 32 Piyade tüfeği, 4 PKM ağır makineli tüfek, onlarca mühimmat sandığı, çok sayıda motosiklet, bol miktarda teçhizat ganimet olarak alınmıştır.

  Sangin bölgesinde düşman ağır kayıplar verdi, çatışmalar sürüyor
  Helmand ilinin Sangin ilçesinde düşmanın saldırılarının sürdüğü ve düşmanın ağır kayıplar verdiği açıklandı.
  Sangin ilçesindeki Polis karargahı gece yarısı saat 01:00’de 3 füze ile vuruldu. Sarwan Kala bölgesinin Kang Manda alanında gece saat 09:00’da 2 düşman askeri mayın saldırısı ile öldürüldü, düşman cesetleri bölgeden almaya çalıştığı öğrenildi.
  Bu sabah saat 11:00’de ANA ordusundan bir tank Kang Manda bölgesinde havaya uçuruldu. 3 düşman askeri öldürüldü, 3 düşman askeri yaralandı.
  Bölge valisinin kararıyla, yüzlerce komando, ANA askeri, Polisi ve Arbaki milisi Sarwan Kala bölgesinin Dabari ve Pazaki alanlarına girmesi sonucu şiddetli çatışmalar çıktı. Rahmani ve Veli Muhammed adındaki Arbaki komutanları da dahil 25 düşman askeri öldürüldü, bunlarda 16 tanesi bölgede bırakan düşman alandan geri çekildi, mücahidler çatışmalarda bol miktarda teçhizat ele geçirdi.
  Çatışmalarda düşmanın bölgede helikopterde kullandığı rapor edildi.

  Düşman Tank'ı IED ile hedef alındı: 6 ölü
  Cuma günü, Gazne ilinin Dayak ilçesinde düşman kuvvetlerinin zırhlı personel taşıyıcısı uzaktan kumandalı bomba ile havaya uçuruldu. Saldırıda 6 düşman askeri yaralandı.

  Düşman aracı IED ile hedef alındı, 7 düşman askeri öldürüldü
  Cumartesi sabahı Nangarhar eyaletinin Celalabad kentindeki bir zırhlı savaş aracı IED ile hedef alındı saldırı sonucu biri subay 7 düşman askeri öldürüldü.

  Lagman'daki devam eden savaşta 11 düşman askeri öldürüldü
  el-imarah'ın haberine göre Taliban mücahidleri Laghman ilinin Alingar ilçesindeki 2 karakola Cuma gecesi baskın yaptı. Biri memur olmak üzere 11 düşman askeri öldürüldü, Abdul Kadir adlı komutanda dahil 6 düşman askeri yaralandı. Şiddetli çatışmanın detayları daha sonra açıklanacaktır. Operasyonda 2 mücahid şehadeti kucakladı, 2 mücahid yaralandı.

  Karakol baskınında 12 düşman askeri öldürüldü
  Cuma günü, Kunar ilinin Shigal ilçesindeki bir kontrol noktasına Taliban mücahidleri baskın yaptı saldırıda 12 düşman askeri öldürüldü. Düşmanın açtığı karşı ateş sonucu 1 mücahid şehid oldu, 2 mücahid yaralandı.

  Düşman aracına yapılan bombalı saldırıda bir araç imha edildi, 7 düşman askeri öldürüldü
  Cuma günü, Gazne ilinin Dayak ilçesinde bir düşman aracına yapılan IED saldırısında 7 düşman askeri öldü veya yaralandı.

  Ghor'da düşman pozisyonuna yapılan baskında 9 ölü veya yaralı
  Cuma günü, Ghor ilinin Band Chapak alanındaki düşman pozisyonlarına baskın yapıldı. Öğlen saat 12:00'den saat 16:00'ya kadar süren çatışmalarda 4 düşman askeri öldürüldü, 5 düşman askeri yaralandı.

  Gazne'de 5 ABD teröristi öldürüldü, 4 işbirlikçi asker yaralandı
  Gazne eyaletinde düşman güçlerine yapılan saldırıda 4 Amerikan askeri öldürüldü. Bölgede savaş helikopteri destekli bir kara operasyonu icra etmek isteyen düşman, mücahidlerin şiddetli saldırısı nedeniyle geri çekilmek zorunda kaldı. Bir Amerikan zırhlısı IED saldırısı ile hedef alınırken en az 5 Amerikalı saldırgan öldürüldü, 4 işbirlikçi asker yaralandı. Bölgedeki ABD hava saldırısı sonucu 4 mücahid yaralandı.

  Paktika'da 2 araç imha edildi, 7 düşman askeri öldürüldü
  Cumartesi günü, mücahitlerin yaptığı bombalı saldırıda en az 7 düşman askeri öldürüldü, 6 düşman askeri yaralandı. Saldırıda 2 ranger tipi araç imha edildi.

  Şehadet operasyonuyla Amerikan askerleri ve işbirlikçileri öldürüldü
  [​IMG]


  Cumartesi akşamı, Nangarhar eyaletinin Celalabad ilçesindeki ABD terör güçlerinin konvoyuna, bir mücahid bomba yüklü araçla saldırı düzenledi. Operasyon sonucu en az 6 Amerikalı işgalci öldürüldü, çok sayıda Amerikalı işgalci yaralandı. Patlamada bir ABD zırhlı personel taşıyıcı paramparça olurken diğer araçlar ağır hasar gördü. ABD ve Yardakçıları ölü ve yaralılarını toplamak için toplandıklarında yakınlarında ikinci bir büyük patlama oldu. Bu patlamada da bir düzine Amerikalı terörist ve işbirlikçi asker öldü. Patlamadan hemen sonra ölü ve yaralıları toplamak için ambulansların geldiği görüldü. Bir tank ve çok sayıda araç patlamalarda yandı. Bölge düşman tarafından trafiğe kapatıldı.

  Gazne'de mücahidler 7 ABD teröristini ve 4 işbirlikçi askeri öldürdü
  Gazne ilinin Gilan ilçesinde Taliban mücahidleri düşman güçlerine yaptığı saldırıda 7 Amerikan askerini öldürdü. Cumartesi günü yerel saatlerle sabah saat 06:00'da bölgede savaş helikopterleri destekli operasyon yapmak isteyen düşman, mücahidlerin şiddetli saldırısı nedeniyle ağır kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldı. Bir Amerikan zırhlı personel taşıyıcısı IED ile paramparça edilirken, en az 7 Amerikalı işgalci terörist ve onların işbirlikçisi 4 asker öldürüldü. ayrıca 4 ABD'li işgalci yaralanırken, bir dizide işbirlikçi asker yaralandı. Amerikanın bölgeye yaptığı hava saldırısında bir mücahid şehadet'i kucaklarken, 5 sivil yaralandı.

  Vardak'ta 5 düşman askeri öldürüldü
  Pazar gecesi, Vardak ilinin Chak ilçesindeki düşman karargahına ve kontrol noktalarına Taliban mücahidleri şiddetli bir saldırı düzenledi. Saldırılar sonucu en az 5 düşman askeri öldürüldü, 6 düşman askeri yaralandı.

  Maivand'daki devam eden çatışmalarda 6 ölü veya yaralı
  Helmand ilinin Maiwand ilçesinin Band Taimoor bölgesinin Mekteb-i alanında Pazartesi günü sabahın erken saatlerinde işbirlikçi askerlere yapılan IED saldırılarında en az 6 paralı asker öldü. Bölgeye gelen APC'ler mücahitleri silahlı saldırısı ile meşgul edildi. Yardıma gelen yabancı askerler mücahidlerin saldırısına uğradı. Bu saldırıda ölen ve yaralanan askerler ambulans helikopterler tarafından bölgeden uzaklaştırıldı. İşgalcilerin yaptığı hava saldırısında 2 mücahid şehid oldu.

  Paktika'daki bombalı saldırıda 5 düşman askeri öldürüldü
  Pazartesi günü, Paktika eyaletinin başkentinde düşman askerlerini taşıyan araç bir mayın patlaması sonucu paramparça oldu, saldırıda en
  az 5 düşman askeri öldürüldü.

  Mizana'daki karakol baskınında 5 düşman askeri öldü
  Zabul ilinin Mizana ilçesindeki Selan isimli kontrol noktasına Taliban mücahidleri gece saat 09:00'da silahlı bir saldırı düzenledi. Saldırı sonucu 5 düşman askeri öldürüldü, karakola Taliban'ın beyaz sancağı dikildi, 1 PKM ağır makineli tüfek, 2 Piyade tüfeği ve bol miktarda teçhizat ele geçirdi.

  Düşman aracı IED saldırısı ile havaya uçuruldu, 6 düşman askeri öldürüldü
  Pazar sabahı, Nangarhar ilinin Bati Kot bölgesinde gezinen düşman aracı mayın saldırısıyla imha edildi, en az 6 düşman askeri öldü veya
  yaralandı.

  Sangindeki saldırı silsilesinde 6 APC imha edildi, 22'nin üzerinde düşman askeri öldürüldü
  Helmand ilinin Sangin ilçesindeki düşman askerlerine mücahidlerin yaptığı saldırılarda düşman ölümcül kayıplar verdi.
  Sarvan Kala alanının istasyon bölgesinde Pazar sabah saat 06:00'da ANA ordusuna ait 2 zırhlı personel taşıyıcı mayın saldırısıyla havaya uçuruldu. Saldırı sonucu en az 8 düşman askeri öldürüldü. Dabari alanının Sarvan Kala bölgesinde 3 ANA askeri Keskin nişancı mücahitler tarafından öldürüldü, olaydan bir saat sonrada 2 Arbaki milisi aynı bölgede sniper saldırısı ile öldürüldü. Kandahar ilinin Sangin ilçesinin çarşısı yakınlarında sabah saat 07:00'de IED saldırısıyla 4 Polis öldürüldü.
  Muzalla alanındaki düşmanın Kontrol noktasına Pazar sabahı 1 saat boyunca havan topu saldırısında düşman ağır kayıplar verdi. Bu arada Sarvan Kala bölgesinin Kang Manda alanında Pazartesi sabahı ANA ordusu askerlerinden ve Polislerden oluşan bir konvoya mücahidler Döşeka ağır makineli tüfeklerle ve IED patlayıcılarla saldırıdı saldırı sonucu 2 APC imha edildi, 5 düşman askeri öldürüldü, 3 düşman askeri yaralandı.

  Bagram havaalanı füze ile vuruldu
  Parvan ilindeki Bagram hava üssüne Pazartesi gecesi mücahidler füzelerle saldırı düzenledi saldırı sonucu düşmandaki toplamhasar henüz
  belirlenemedi.

  Kabilde 6 düşman askeri öldürüldü
  Kabil kentindeki bir kontrol noktasına Pazartesi günü bombalı saldırı düzenlendi, saldırı sonucu en az 6 düşman askeri öldürüldü, 4 düşman askeri yaralandı.

  Paktikadaki karakola yapılan saldırıda 4 düşman askeri öldürüldü
  Paktika ilinin Zurmat ilçesindeki bir kontrol noktasına Pazartesi günü yapılan saldırıda en az 4 düşman askeri öldü veya yaralandı.

  Karakol baskınında 6 ölü, 4 yaralı
  Kandahar ilinin Arghastan ilçesinin Shna Nari bölgesindeki bir kontrol noktasına Pazar sabahı mücahidler baskın düzenledi saldırıda 1 APC
  imha edildi, 6 Polis öldürüldü, 4 Polis yaralandı.

  Kontrol noktasına yapılan Operasyonda 5 Polis öldürüldü
  Helmand eyaletinin Gerishk ilçesinin Nahr Siraj bölgesinindeki bir kontrol noktasına mücahidlerin gece saat 02:00'de yaptığı baskın 1 buçuk saat sürdü, saldırı sonucu 5 Polis öldürüldü, 2 Polis yaralandı. Operasyonda 1 mücahidin şehid olduğunu, 1 PRG roket atar, 1 PKM makineli tüfek, 3 Piyade tüfeği, bir motosiklet ve teçhizat'ın mücahidler tarafından ganimet alındığı açıklandı.

  Karukh'da 10 düşman askeri öldü veya yaralandı
  Herat ilinin Karukh ilçesinin Mescidi Chobi bölgesinde Pazartesi sabah saat 08:00'de düşman askerleri pusuya düşürüldü saldırı sonucu
  10 düşman askeri öldü veya yaralandı düşmanın açtığı karşı ateş sonucu 1 mücahid şehadeti kavuştu.

  Yol kenarı mayınının patlaması sonucu 5 Polis öldü veya yaralandı
  Kandahar ilinin Shahwalikot ilçesinin Sra Sakhar alanında yol kenarına yerleştirilen bombanın öğleden sonra saat 03:00'de bir Polis Pikap'ı geçerken patlatılması sonucu 2 Polis öldü, 3 Polis yaralandı.

  Sangin bölgesinde IED, keskin nişancı ve roket saldırıları sonucu düşmanda ağır kayıplara neden oldu, 19 düşman askeri öldürüldü.
  Helmand eyaletinin Sangin ilçesinde bombalı saldırılar ve keskin nişancı atakları sonucu düşman ağır kayıplar verdiği rapor edildi. Sangin ilçesinin çarşısındaki Hamam kontrol noktasında çalışan bir güvenlik görevlisi yerel saatlerle 12:00'da bir keskin nişancı tarafından vurularak öldürüldü.
  Pazartesi günü, sabah saat 11:00'da Sarwan Kala ilçesinin Khanano alanında APC zırhlısının roketle imha edilmesi sonucu 4 ANA askeri öldürüldü, 3 ANA askeri yaralandı, Shakar Shela alanında bir APC öğleden sonra saat 04:00'da bombalı saldırı ile imha edildi, öğleden sonra saat 05:00'da Sarwan Kala bölgesinin Malakano alanında ANA ordusunun personel taşıyıcısı imha edildi 4 düşman askeri saldırıda öldü.
  Öğleden sonra Sarwan Kala bölgesinin Dabari,Pazaki,Mullazo bölgesinin komutanı İbrahim'de dahil 6 ANA ordusu mensubu öldürüldü, 2 düşman askeri yaralandı.
  Dabari alanında sabah saat 08:00'dan 11:00'a kadar yürütülen keskin nişancı operasyonunda 4 düşman askeri öldürüldü.

  Afganistan'ın kuzeyindeki karakol baskınında 8 düşman askeri öldürüldü
  Kunduz ilinin Dahti Archi bölgesindeki bir karakola salı günü sabahın erken saatlerinde mücahitler baskın yaptı saldırı sonucu 8 düşman askeri öldürüldü.

  Kunar ilinde 12 düşman askeri öldürüldü
  Kunar ilinin Manugi ilçesindeki düşman tesislerine mücahidler salı günü saldırı düzenledi, operasyon sonucu bir askeri üs ve bir kontrol noktasında ağır hasar oluştu, 12 düşman askeri öldürüldü.

  Mücahidler 12 düşman askerini öldürdü, 2 aracı imha etti
  Nangarhar ilinin Daybala bölgesindeki bir düşman konvoyu sabahın erken saatlerinde mücahitler tarafından pusuya düşürüldü çıkan çatışma sonucu 11 düşman askeri öldürüldü. Çatışma esnasında 2 düşman aracı mücahidler tarafından roketle imha edildi.

  Faryab ilinide 70'in üzerinde köy düşmandan temizlendi
  Faryab'ın kuzeyinde gelen habere göre Faryab'ın Bandar bölgesinde 80'den fazla köy Taliban tarafından düşmandan temizlendi. Bandar ilçesinde Pazartesi gecesi "Hayber" operasyonları kapsamında başlayan geniş çaplı taaruzun hala devam ettiği açıklandı.
  Yetkililer bölgenin yaklaşık %95'inin, köylerin 70'den fazlasının kurtarıldığını, bölgenin kilit komutanlarından Vahid'de dahil 5 komutanın yaralandığı açıkladı düşman kaynaklarıda bunu doğruladı. Arbaki milislerinin konsey üyesi ünlü arbaki komutanı Habibullah'da dahil tüm Arbaki milisleri, Ordu mensubları, Polisler bir Kaleye sığındı. mücahitler onları sıkı bir kuşatmaya aldı, sularını kesti. Operasyonda Allah'a hamd olsun hiç bir mücahid'in zarar gömediği öğrenildi, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

  Birisi Komutan 8 Arbaki Balchirag'da mücahidlere katıldı
  Faryab ilinin Balchirag ilçesinin Tash Qala bölgesinide 7 Arbaki milisi, komutanları ile birlikte tövbe ederek mücahidlere katıldı ayrıca yanlarında 5 piyade tüfeği, bir PKM makineli tüfek, bir motosiklet ve çok sayıda teçhizat getirdiler.

  11 Afgan askeri mücahidlere katıldı
  Çarşamba günü, Nangarhar eyaletinin Spin Ghar ilçesinde 4 ANA ordusu askeri mücahitlere katıldı. ayrıca Spin Ghar ilçesinde işbirlikçi ordudan en az 7 asker silahları ile birlikte mücahidlere teslim oldu.

  Konvoy'a yapılan pusuda 15 Afgan askeri öldürüldü
  Kunar ilinide sözde Afgan ulusal Ordusu(ANA)ndan 15 kadar asker öldürüldü. Kunar ilinin Ghazi Abad ilçesinde Salı günü gece geç saatlerde askeri konvoya kurulan pusuda 3 araç imha edildi, 15 asker vurularak öldürüldü.

  Marjah'daki kontrol noktalarına yapılan saldırıda 16 ölü ve yaralı
  Helmand ilinin Marjah ilçesinin Mezar Block bölgesindeki 2 kontrol noktasına gece saat 21:00'de mücahidler saldırı düzenledi saldırı 2 saat sürdü, operasyonda düşman ölümcül kayıplar verdi. başka bir saldırıda ağır ve hafif silahlarla 2 Arbaki kontrol noktası hedef alındı saldırı gece saat 11:00'dan 04:00'a kadar sürdü Arbakilere yardım amaçlı gelen Polisler pusuya düşürüldü operasyonda toplam 6 düşman askeri öldürüldü, 4 düşman askeri yaralandı, mücahidlerden ise 4 kişi yaralandı, 1 mücahid'de şehit oldu.
  sabah saat 05:00'da 3 Polis kontrol noktasına mücahidler koordineli bir saldırı düzenledi çatışma 2 saat sürdü, en az 5 Polis öldürüldü, kontrol noktası komutan'ı Abdul Malik'de dahil 2 Polis yaralandı.

  Afganistan'ın kuzeyindeki karakol baskınında 8 düşman askeri öldürüldü
  Kunduz ilinin Dahti Archi bölgesindeki bir karakola salı günü sabahın erken saatlerinde mücahitler baskın yaptı saldırı sonucu 8 düşman askeri öldürüldü.

  Kunar ilinde 12 düşman askeri öldürüldü
  Kunar ilinin Manugi ilçesindeki düşman tesislerine mücahidler salı günü saldırı düzenledi, operasyon sonucu bir askeri üs ve bir kontrol noktasında ağır hasar oluştu, 12 düşman askeri öldürüldü.

  Mücahidler 12 düşman askerini öldürdü, 2 aracı imha etti
  Nangarhar ilinin Daybala bölgesindeki bir düşman konvoyu sabahın erken saatlerinde mücahitler tarafından pusuya düşürüldü çıkan çatışma sonucu 11 düşman askeri öldürüldü. çatışma esnasında 2 düşman aracı mücahidler tarafından roketle imha edildi.

  Faryab ilinde 70'in üzerinde köy düşmandan temizlendi
  Faryab'ın kuzeyinde gelen habere göre Faryab'ın Bandar bölgesinde 80'den fazla köy Taliban tarafından düşmandan temizlendi. Bandar ilçesinde Pazartesi gecesi "Hayber" operasyonları kapsamında başlayan geniş çaplı taaruzun hala devam ettiği açıklandı. Yetkililer bölgenin yaklaşık %95'inin, köylerin 70'den fazlasının kurtarıldığını, bölgenin kilit komutanlarından Vahid'de dahil 5 komutanın yaralandığı açıklandı düşman kaynaklarıda bu haberi doğruladı. Arbaki milislerinin konsey üyesi ünlü Arbaki komutanı Habibullah'da dahil tüm Arbaki milisleri, Ordu mensubları, Polisler bir Kaleye sığındı. Mücahitler onları sıkı bir kuşatmaya aldı, sularını kesti. Operasyonda Allah'a hamd olsun hiç bir mücahid'in zarar gömediği öğrenildi, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

  Nevzat'ta 2 ZPT imha edildi, 10 düşman askeri öldü veya yaralandı
  Perşembe günü, Helmand ilinin Nevzat ilçesinin Shaghzo Karez alanındaki düşman konvoyu mücahitler tarafından mayınlarla hedef alındı.
  saat 18:00'da başlayıp bir saat süren saldırıda 2 ZPT imha edildi, 6 ANA ordusu askeri öldürüldü, 2 ANA askeri yaralandı. yine Perşembe günü, bir Polis kontrol noktasına ekmek taşıyan 2 Polis kurulan pusu sonucu öldürüldü, olay kontrol noktası imha edilmeden bir saat önce gerçekleşti.

  Chora'daki çatışmada 5 Polis yaralandı
  Uruzgan ilçesinin Chora ilçesinin Awrang alanında Çarşamba günü gerçekleşen çatışmada 5 Polis yaralandı.

  Karzai'nin Konvoyuna yapılan saldırıda 25 Özel Muhafız öldürüldü
  el-imarah'ın haberine göre, Paktika ilinin Zumrat ilçesinde Kabil yönetiminin başkanı Karzai'nin 25 Özel Koruması Taliban mücahidleri tarafından öldürüldü. Bahsedilen konvoy Pakitak ilinin Zurmat ilçesinde çeşitli noktalarda pusuya düşürüldü. Konvoydaki araçların bir kısmı vurularak imha edildi, 25'den fazla özel koruma öldürüldü, çok sayıda koruma yaralandı. görgü tanıkarı cesetlerin ve yaralıların 3 gün boyunca bölgede kaldığını daha sonra ölü ve yaralıların ambulan helikopterler ve araçlarla bölgeden taşındığını söylüyor.

  ANA ordusu tank'ı IED ile imha edildi 5 ölü veya yaralı
  Cuma günü, Helmand ilinin Musa Kale ilçesinin Loe Karez ilçesinde yerleştirilen mayın ANA ordusu Tank'ı geçerken patlatıldı Tank havaya uçtu. saldırı sonucu 5 düşman askeri yaralandı.

  APC imha edildi, 6 ANA ordusu askeri öldürüldü
  Helmand ilinin Sarwan Kala ilçesinde Kang Manda bölgsinde sabah saat 07:00'de ANA ordusunun APC sine yapılan 2 ayrı bombalı saldırıda 6 ANA ordusu askeri öldü, 2 ANA ordusu askeri yaralandı.

  Mücahidler, 5 Arbaki milisini öldürdü
  Perşembe günü, Paktika ilinin Sarubi ilçesinde mücahidlerin, Arbaki milisleri ile girdiği çatışma sonucu en az 5 Arbakiyi öldürüldü, silahları mücahidler tarafından ganimet olarak alındı.

  Bagram'da 4 Amerikalı işgalci öldürüldü
  Cuma günü Parvan ilinin Bagram bölgesinde ABD terör güçlerinin bulunduğu bir Tank, Taliban mücahidleri tarafından IED patlayıcı ile havaya uçuruldu, saldırıda 4 Amerikan askeri öldürüldü.

  Kontrol noktasına yapılan saldırıda 6 düşman askeri öldürüldü, 4 düşman askeri yaralandı
  Helmand ilinin Marjah ilçesinin Trekh Nawar bölgesindeki Qataar isimli kontrol noktasına mücahidler Cuma gecesi saat 11:00'de baskın yaptı, baskın sonucu 4 saatlik bir çatışma çıktı çatışmada 6 düşman askeri öldürüldü, 4 düşman askeri yaralandı, 1 mücahit ise operasyonda
  şehit düştü.

  Host'taki çatışmada 13 düşman askeri öldürüldü, 8 düşman askeri yaralandı
  el-imarah'ın haberine göre, Host ilinin Musa Kale bölgesindeki düşman güçlerinin 2 karakoluna Taliban mücahidleri baskın yaptı.
  2 mücahid'in şehit düştüğü operasyon Cuma gecesi yapıldı saldırıda 13 düşman askeri öldürüldü, 8 düşman askeri yaralandı. Operasyonda mücahidler; 3 Kalaşnikof, 3 Tabanca, 1 Telsiz Radyo ve önemli miktarda cephaneyi ganimet olarak aldılar.

  Bombalı saldırıda bir APC imha edildi, 7 işbirlikçi askeri öldürüldü
  Helmand ilinin Sangin ilçesinin Shakar Shela alanında kuşatma altındaki kontrol noktasına lojistik malzeme taşıyan ANA ordusu konvoyu Cuma 13:00'da pusuya düşürüldü. saat 16:00'a kadar süren şiddetli çatışmada mücahidler 3 bombalı saldırı yaptı, bir APC'yi imha etti, 7 işbirlikçi asker'i öldürdü, 3 işbirlikçi askeri yaraladı. Operasyonda hiç bir mücahid zarar görmedi.

  Sangin'deki Karakol bakınında 5 ölü veya yaralı
  Cuma sabah saat 10:00 civarında Helmand ilinin Sarwan Kala bölgesinin Pazaki alanındaki Arbaki karakoluna yapılan silahlı saldırıda 1 Arbaki öldürüldü.
  ayrıca aynı bölgedeki ana yol üzerinde ANA ordusunun zırhlı personel taşıyıcısı mayın saldırısı ile imha edildi operasyonda 3 işbirlikçi asker
  öldürüldü, çok sayıda işbirlikçi asker yaralandı.

  Bagram hava üssü Füzelerle vuruldu
  Parvan ilindeki Bagram hava üssü gece yarısı saat 02:00'de mücahidler tarafından 3 füze ile vuruldu füzeler hava üssündeki kışlaya isabet etti düşman saldırıda ağır kayıplar verdi lakin toplam hasar mücahidler tarafından belirlenemedi.

  Tank, IED ile vuruldu 4 Amerikan askeri öldü veya yaralandı
  Cumartesi gecesi saat 11:00'da Nangarhar ilinin Spin Ghar ilçesinin Hajm Kala alanında bir ABD Tank'ı mayınla havaya uçuruldu, Amerikan
  Tank'ı patlamanın etkisiyle Rana Ghandi dağından aşağı yuvarlandı. saldırıda 4 Amerikalı terörist öldü veya yaralandı.

  Maivand'da bir ABD-NATO Tank'ı imha edildi
  Cumartesi gecesi saat 09:00'da Kandahar ilinin Khak Chopan ve Durahi alanlarını arasındaki Herat yolunda Arbaki milisleri ile dolu bir kamyonet imha edildi, aracın içindeki tüm milisler öldürüldü. ayrıca Akhshabad alana yerleştirilmiş bir mayın sabah saat 08:00'de bir ABD-NATO tank'ı geçerken havaya uçuruldu saldırıda Tank havay uçtu. Tank'ın içindeki ölü ve yaralılar Ambulans Helikopterle bölgeden uzaklaştırıldı.

  Hisar ilçesindeki Karakol baskınında 7 ölü
  Faryab'ın kuzeyindeki Hisar ilçesinin Shakh alanında Taliban mücahidleri Pazar sabahın erken saatlerinde operasyon başlattığı ve operasyonun hala devam ettiği bildirildi.
  Düşman kontrol noktasına yapılan baskında 2'si komutan olmak üzere 7 düşman askeri öldürüldü, 6 Piyade tüfeği, bir PKM makineli tüfek ve 2 RPG roket atara mücahidler tarafından ele geçirildi.

  Aab Band'daki karakola yapılan baskında 6 düşman askeri öldü veya yaralandı
  Ghazni ilinin Aab Band ilçesinin Sarfaraz Qala bölgesindeki bir Arbaki kontrol noktasına gece yarısı bir kaç saatlik bir saldırı düzenlendi operasyon sonucu kontrol noktası hasara uğrarken, 6 Arbaki milisi öldü, yetkililer 3 mücahidin de operasyonda yaralandığını sözlerine ekledi.

  Marjah'ta düşman devriyesi pusuya düşürüldü 6 ölü veya yaralı
  Marjah ilçesinin Sistani bölgesinde ANA ordusunun ayaklı devriyesi mücahidler tarafından Pazartesi sabah saat 07:00'de pusuya düşürüldü
  pusu sonucu çıkan 1 saatlik çatışma sonucu 6 ANA ordusu askeri öldürüldü veya yaralandı.

  Hisar bölgesinde geniş bir alan özgürleştirildi, 26 düşman asker öldürüldü
  Kuzey Faryab eyaletinin Hisar ilçesinde 3 gündür süren şiddetli çatışma sonucu Shakh ve Ghora bölgelerinin düşmandan kurtarıldığı açıklandı.
  Shakh alanında çıkan çatışmadda 6'nın üzerinde düşman askeri öldürülürken, 1 tüfek ganimet olarak ele geçirildi,Ghori alanında bir tank IED
  saldırısı ile imha edildi, 6 düşman askeri vurularak öldürüldü, düşman Ghori bölgesindeki çatışmalardan rezil bir şekilde kaçtı. çatışmalarda 26 düşman askeri öldürülürken, düzinelerce düşman askeri yaralandı Taliban tarafından ise 10 mücahit yaralandı.

  Nevzat'ta 2 APC imha edildi, 6 düşman askeri öldürüldü
  Pazartesi günü, Helman ilinin Nevzat ilçesinin Shaghzo Karez alanında mücahitler Polis karakoluna havan topu saldırısı yaptı saldırı sonucu
  düşmanın verdiği toplam kayıp belirlenemedi. Shaghzo ve Alizo Karez bölgeleri arasındaki alandan gelen düşman askerlerine mayın saldırısı yapıldı saldırı sonucu 2 zırhlı personel taşıyıcı imha edildi, 6 düşman askeri öldürüldü, 2 düşman askeri yaralandı.
  düşman, bölgede mayın saldırısı olacak korkusu ile araçlarını hala bölgede hareket ettiremiyor.

  araca yapılan mayın saldırısında 6 düşman askeri öldü veya yaralandı
  Helmand ilinin Marjah ilçesinde Maulawi Abdul Salam Charahi alanında Pazartesi akşam saat 17:00'da Polis aracına yol kenarı bombası ile
  saldırı düzenlendi operasyon sonucu 4 Polis öldürüldü, 2 Polis yaralandı.

  Patlamalarda 2 Tank imha edildi, 8 düşman askeri ortadan kaldırırıldı
  Badahşan'ın Jurm ilçesinin Aab Raghak alanında operasyona giden düşman konvoyu sabah saat 11:00'da IED saldırısına uğradı saldırıda
  2 zırhlı personel taşıyıcı imha edildi 8 düşman askeri yaralandı.

  Lashkar Gah'daki şehadet operasyonunda 2 APC imha edildi, 9 düşman askeri öldü
  [​IMG]

  Helmand'da yeni atanan Polis şefi olan Genaral Jumma Gül Himmat'ın konvoyuna bir şehadet operasyonu ile hedef alındı. Helmand eyaletinden Rozi Muhammed isimli şehadet arayan bir mücahid Lashkar Gah'daki Shishak alanında Pazartesi günü saat 12:00'da düşman
  konvoyunu avladı şiddetli patlamada 2 düşman zırhlı aracı imha edildi, 9 Polis öldü, bir çok düşman askeride yaralandı.

  İşgalcinin istihbarat binasına yapılan şehadet operasyonunda 15 ölü ve yaralı
  [​IMG]

  Yetkililerin verdiği habere göre, Afganistan'ın başkenti Kabil'de yabancı güçlerin önemli bir istihbarat binasına şehadet operasyonu yapıldı.
  Patlayıcı yüklü motosiklete binip, bombalı yelek giyen, Şehadet arayan Kahraman Taliban mücahid'i Maulavi Abid Kandahari, Qasbi bölgesindeki tüm arama noktalarından geçerek sabah saat 06:30'da yabancı eğitmenlerin toplandığı yere geldi ve patlayıcılarını patlattı. saldı
  rı sonucu 25 yabancı eğitmen öldü. şiddetli patlama sonucu 15 yabancı işgalcininde yaralandığı açıklandı.

  Achin'deki Karakol baskınına 6 Arbaki öldürüldü
  Nangarhar ilinin Achin ilçesindeki bir Arbaki Kontrol noktasına Çarşamba günü sabah saatlerinde baskın düzenlendi kısa süren operasyon
  da 6 Arbaki milisi öldürüldü, 4 Arbaki milisi yaralandı. 2 PKM makineli tüfek, 2 Piyade tüfeği, bir RPG roketatar, 4 Radyo ve çok sayıda teçhizat ele geçirildi.

  Helmand'da 4 düşman askeri öldürüldü, 3 düşman askeri yaralandı
  Helmand ilinin Babaji ilçesininin Kofki alanında dün sabah saat 07:00'de ANA ordusunun ayaklı devriyesine yapılan bombalı pusuda 2 düşman askeri öldü, 2 düşman askeri yaralandı.
  Kandahar-Herat yolu yakılarındaki Spin Mescit alanı yakınlarındaki IED saldırısında ise 2 ANA ordusu askeri ölürken, 1 ANA ordusu askeri yaralandı.

  Khakrez'de 3 araç imha edildi, 20'nin üzerinde saldırgan öldü veya yaralandı
  Kandahar ilinin Khakrez ilçesinin Baghki alanında hava kuvvetleri destekli düşman ordusu Tanklar ve zırhlı araçlarla Salı sabahı bölgede operasyon yapmak istedi. Düşmanın hareketini bölgeden durduran mücahidler çatışmalar esnasında 3 düşman aracını IED ile imha ederken çatışmalar 20'nin üzerinde düşman askerinide öldürdüler.
  düşman'ın bölgeyi rastgele bombalaması sonucu 2 mücahid, 5 köylü şehit oldu.

  Sangin'de 2 APC imha edildi, 10 düşman askeri öldürüldü 5 düşman askeri yaralandı
  Helmand ilinin Sangin ilçesinin Hayderabad alanında ANA ordusu ve Polislerden oluşan düşman konvoyu Perşembe sabah saat 07:00'da pusuya düşürüldü, pusu sonucu çıkan çatışma sabah 07:00'dan öğlen 12:00'a kadar sürdü. çatışmalarda 2 düşman zırhlı aracı mayınla imha edildi, 10 düşman askeri öldürüldü, 5 düşman askeri yaralandı.

  Pusuda 2'si komutan 8 düşman askeri öldürüldü
  Lagman ilinin doğusundaki Alingar ilçesinde, içlerinde bir Arbaki, birde ANA ordusu komutanınında olduğu 8 düşman askeri kurulan pusu sonucu öldürüldü Taliban mücahitleri operasyonda tüfek ve çok miktarda teçhizat ele geçirdi.

  Deh Bala'da 5 Amerikan askeri öldü, 12 işbirlikçi asker ise öldü veya yaralandı
  Nangarhar ilinin Deh Bala ilçesinde Amerikan güçleri ve işbirlikçi askerlerden oluşan Helikopter destekli düşman grubu ile mücahitler yakın mesafeden çatışmaya girdi bir kaç saat süren çatışma sonucu 5 işgalci öldürüldü, 12 işbirlikçi asker öldü veya yaralandı. yetkiliker, çatışma esnasında yapılan hava saldırısında 3 mücahid'in yaralandığını, 2 mücahid'in şehit olduğunu açıkladı.

  Şehadet operasyonunda 1'isi Arbaki komutanı olmak üzere 7 düşman askeri öldü
  Nangarhar ilinin Khogani ilçesinde bir acımasız Arbaki komutanınında bulunduğu kontrol noktası şehadet operasyonu ile vuruldu.
  Vezir bölgesindeki kontrol noktasında toplanmış olan Malik Navab ve Malik Navab'ın yardımcısı Muhammed Amin'inde bulunduğu 7 kişiyi şehadet arayan Ahmed Zubeyir Nangarhari patlayıcı yeleğini patlatarak öldürdü. Malik Navab, Vezir bölgesindeki mücahitlerden kaçmış ancak düşman onu bölgeye geri göndermişti.
  görgü tanıkları 10 düşman askerininde bombalamada ciddi şekilde yaralandığını söylüyor.

  11 Karakola operasyon yapıldı
  Yetkililer, Kandahar ilinin Zhiri ilçesindeki düşman varlığını ortadan kaldırmak için Taliban mücahidlerinin büyük çapta operasyon başlattığını açıkladı. Operasyon sabahın erken saatlerinde başladı Nada alanında 4 karakola baskın yapıldı, Nahr Karez alanında 2 karakola baskın yapıldı, Char Shakhi alanında 1 karakola baskın yapıldı, Babaghdi alanında 1 karakola baskın yapıldı yapılan saldırılar sonucu 20 nin üzerinde düşman askeri öldürüldü cesetler hala çatışmaların olduğu bölgelerdedir.
  mücahidler, ayrıca düşmanın 3 APC sini imha ederken büyük miktarda ganimet elde ettiler. çatışmaların Sanzari ve Siyah Chohi alanlarında hala devam ettiği öğrenildi haber geldiğinde aktarmaya devam edeceğiz.

  Sangin'de 20 düşman askeri ve 2 APC etkisiz hale getirildi
  Helmand ilinin yardakçı Polis şefi Cuma Gül Himmet 4 gün önce Helmand'ın Barjano, Cholawa, Mullazo, Khonano alanlarında operasyanlar başlattı mücahidler ise bu operasyonlara şiddetli bir direnişle karşılık verdiler.
  ağır ve hafif silahların kullanıldığı çatışmalarda bir APC roketle imha edildi, bir APC ise mayınla havaya uçuruldu, 13 Polis, 7 ANA askeri öldürüldü, 1 düzine düşman askeride yaralandı.
  Yetkililer düşmanın ilerlemesini engellerken 2 mücahid'in yaralandığını, 2 mücahid'in ise şehit olduğunu söyledi.

  İmam Sahib'de 2'si komutan 8 düşman askeri öldürüldü
  Kunduz ilinin İmam Sahip ilçesindeki karakol Cumartesi sabahın erken saatlerinde baskın yapıldı, ayrıca karakola yardıma gelen düşman askerleri pusuya düşürüldü saldırılar sonucu Komutan Charda ve Komutan Rasul'un de aralarında bulunduğu 8 düşman askeri öldürüldü.

  Khogyani'de 3 saldırıda 11 düşman askeri öldürüldü
  Nangarhar ilinin Khogyani ilçesinde yapılan 3 kordineli saldırıda toplam 11 Polis, ANA askeri ve milis öldürülürken, 9 düşman askeri yaralandı buna karşılık mücahidlerden 4 kişi yaralandı onlarında durumunun iyi olduğu öğrenildi.

  Sangin'de 22 düşman askeri öldü veya yaralandı, 4 APC'de imha edildi
  Cuma günü Helmand ilinin Sahibzada Khelo ve Abdul Ghani Aka alanlarında ANA ordusu ve Polisleri, mücahidlere operasyon yaptı ve şiddetli çatışmalar çıktı bu çatışmalar sabahtan öğleye kadar sürdü. 4 düşman APC'si ve 1 Lojistik traktor roketle vurularak imha edilirken, 11 düşman askeri öldürüldü, 4 düşman askeri yaralandı, yetkililer 2 mücahidin yaralandığını, bir mücahidin ise şehit düştüğünü açıkladı.

  Dehrawod'da 5 düşman askeri öldürülürken, 2 silah'a el konuldu
  habere göre, Cuma günü Uruzgan ilçesinin Dehrawod ilçesinde 2 düşman askerini mücahidler pusuya düşürüp öldürdü ve silahlarına el koydu. Perşembe günü sabah 11:00'da yapılan bir başka pusuda ise 3 düşman askeri öldürüldü.

  Khanabad'da 5 Polis öldürüldü
  Kunduz ilinin Hanabad bölgesinde bir Polis devriyesini mücahidler pusuya düşürdü çıkan uzun süreli çatışma sonucu 5 düşman askeri öldürüldü.

  Karakola yapılan baskında 12 Polis öldü
  Kunar ilinin Angam ilçesindeki Polislerin bir sınır karakoluna mücahidler saldırı düzenledi, 1 saatlik çatışma çıktı ve çatışmada 12 Polis öldürüldü, 4 Polis yaraladı.

  Bir Kamyonet imha edildi, 5 ANA askeri öldü veya yaralandı
  Nangarhar ilinin Deh Bala ilçesinde mücahidlerin kurduğı pusuda en az 3 ANA askeri öldü, 2 ANA askeri yaralandı, 1 Kamyonet imha edildi.

  Küresel Haber
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Mayıs 2017
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş