1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Tebliğ Metodunuz Nedir?

Konu, 'Tebliğ ve Usulu' kısmında Yusuf D. tarafından paylaşıldı.

1. Yusuf D.

Yusuf D. Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Selamun aleykum ve rahmetullah kardeslerim

Tebliğde yeni metodlar geliştirmek amacıyla sizin çevrenizdeki insanlara nasıl tebliğ ettiğinizi,hangi yöntemleri denediğinizi ve yaptığınız örneklendirmeleri öğrenmek istiyorum .Rabbim ayaklarımızı dini üzere sabit kılsın bize hidayet versin ve bizi hidayet vesilesi kılsın.
  2. Nazenin34

Nazenin34 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Aleykumselam ve rahmatullah ve barakatuh
    Kisisine gore davraniyorum.
    Delil sunup kabul ettirmeye calismiyorum.
    Devamli soru sormasini istedigim konuya kapi acip soru sormasini sagliyorum.
    Belli örneklerle kendisinin kıyas yapmasını sağliyorum.

Geniş bir cevrem var geneli öģretmen ya da baska meslekte bayanlar. Onlarla iletisimim kolay oluyor. Hem konumumdan itibaren hem de onlara uzak biri olmadigim icin sözümü daha iyi dinliyorlar. Felsefeci arkadasimla gerek tas tahta gerekse etten kemikten putlarin varligindaki mantıksızlıgı sorgularken, öģretmen arkadaşımla peygamberin kendi toplumu egitmesi ile bize kadar egitiminin devam ettigi üzerine muhabbet aciyorum.
    Cok fazla nakil sunmaktansa mantıksal yaklasimlar daha cok sunuyorum. Nakilleri ilmi olmadigi icin sorguluyor lakin mantigina yatani pek sorgulamiyor.
    Misal darunnedveden bahsedip bırakıyorum. Kendisi "sence simdi ki mecliste ayni degil mi? Bence hic fark yok ki?" Diyebiliyor. Boylelikle ben onun dedgini kabul etmis oluyorum. Ve o coktan kabul etmis sayiliyor.
    Hemen itikatdan girmiyorum konulara. Önce kendimi her konuda kabul ettirmeye calisiyorum ki sözum onun yaninda supheye yer vermesin.
    Ve bence davette uslub, ahlak, gorsellik, giyim, adabi muaseret gibi erdemler cok önemli...
  3. Yusuf D.

Yusuf D. Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Allah sizden razı olsun. Tebliğde kişisine göre metod geliştirmeye calisiyorum .Herkesin anlayışı farklı oluyor .Hal tebliğinin daha önemli olduğunu düşünüyorum
  4. MUTEFEKKİR

MUTEFEKKİR Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Eskiden izlediğim yol şuydu:
    Kişiden dinini anlatmasını istiyorum. Dinledikten sonra dinindeki yanlışlarını söyleyip, dinini çürütmeye çalışıyorum. En son İslamı anlatıyorum.

Bunun yanlış olduğunu öğrendim en iyisi ilk İslam anlatmak.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş