1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Soru Tevbe 71'de Kadın Erkek Ilişkisi

Konu, 'Üyeler Arası Soru - Cevab' kısmında MUTEFEKKİR tarafından paylaşıldı.

 1. MUTEFEKKİR

  MUTEFEKKİR Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Allah Kuran'da Tevbe suresi 71. ayette şöyle buyuruyor

  Mümin erkeklerle Mümin kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. iyilik ve güzelliği belirlenene özendirirler, kötülük ve çirkinliği belirlenenden sakındırırlar. Namazı kılarlar, zekâtı verirler. Allah'a ve resulüne itaat ederler. Allah bunlara rahmet edecektir. Allah azîz'dir, hakîm'dir.

  Biz namahremden olabildiğince uzak durmaya çalışıyoruz fakat bu ayetten kadın ve erkeğin dost olduğunu güzel şeyleri beraber yapıp çirkin şeyleri sakındırmaları gerektiği anlamı çıkmıyor mu ?
 2. Turab el kurdi

  Turab el kurdi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar birbirlerinin velîleridirler. Ma'rûfu emreder, münkerden nehyederler. Namaz kılarlar, zekât verirler, Allah'a ve Rasûlüne itaat ederler. İşte Allah bunlara rahmet edecektir. Muhakkak ki Allah, Azîz'dir, Hakîm'dir.

  İbn kesir bu ayet hakkında şöyle diyor:

  Mü'min Erkekler ve Kadınlar

  Allah Teâlâ münafıkların yerilmiş sıfatlarını zikrettiğinde hemen peşinden inananların övülmüş sıfatlarını zikredip: «Onlar birbirlerinin velîleridir. (Onlar birbiriyle yardımlaşırlar, birbirlerine arka çıkarlar.)» buyuruyor. Nitekim sahîh bir hadîste Allah Rasûlü: "Mü'min, mü'min için; biri diğerini kuvvetle tutan yapı gibidir" buyurmuş ve parmaklarını birbirine kenetlemiştir. Yine sahîh bir hadîste şöyle buyurulur: "Birbirlerini sevmede ve birbirlerine merhamet etmede mü'minlerin misâli bir cesed gibidir. Ondan bir organ şikâyet ettiğinde (hastalandığında) cesedin diğer organları ateş ve uykusuzlukla ona katılırlar."

  «Ma'-rûfu emreder, münkerden nehyederler.»

  Başka bir âyette Allah Teâlâ şöyle buyurur: «İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip, kötülükten alıkoyan bir topluluk bulunsun. İşte onlar, kurtuluşa erenlerdir.» (Âl-i îmrân,104).

  Namaz kılarlar, Allah'a itaat ederler. Zekât verirler, Allah'ın yaratıklarına iyilik ederler. Emrettiklerinde ve yasakladıklarım terketmede Allah ve Rasûlüne itaat ederler. İşte Allah bunlara; bu sıfatlarla nitelenmiş olanlara rahmet edecektir. Muhakkak ki Allah, Azîz'dir. Kendisine itaat edeni azız kılar. Muhakkak ki izzet Allah'ın, Rasûlünün ve mü'minlerindir. Bu sıfatları bunlar arasında bölüştürmesinde ve daha önce geçen münafıklara âit sıfatlan onlara tahsisinde hikmet sahibi olup Allah Teâlâ bütün yaptıklarında mutlak hikmet sahibidir.
 3. Turab el kurdi

  Turab el kurdi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Bu ayette dost olmaktan kasıt budur. Allahu alem.
 4. MUTEFEKKİR

  MUTEFEKKİR Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Allah razı olsun. Bir hadis inkarcısının yazısını gördüğüm için bu soruyu sormuştum. Cevabını aldım.
 5. Turab el kurdi

  Turab el kurdi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Allah senden de razı olsun kardeşim.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş