1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Makale Türkiye'de Müslüman Olmak

Konu, 'Makaleler' kısmında Cundullah el-Kürdî tarafından paylaşıldı.

1. Muzammil

Muzammil Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Tepkim alakasiz değil tam tersi konuya eklediğiniz etki sonucu suďûr etti.

Gelelim sözlerinize:.

Senin zihniyetindekiler zoru gördüklerinde ilk gavur ellerine sığınırlar...

"Hicret vucubiyetini koruduğu sürece burdaki gavur elinden başka gavur eline gitmekte kişi serbesttir."

Kafama göre hain demiyorum.

"Kafanızla düşünmüyorsunuz parmaklarinızla düşünüp yazıyorsunuz o halde"

bunların en ağababaları vergi vermekten kaçar ama başı dara gelince sisteme müracaat edip hak arar.

"Burdaki sistem lafiyla medya- interneti kastettiğinize emin misiniz?"

İşiniz gücünüz islam üzerinden rant sağlamak, islam alıp islam satmak!

"Bilakis işimiz gücümüz İslami algiya sahip olduğunu zanneden insanlara islam randını aşılamak, elde etmek değil."

Rant elde etmek isteyen; islam dışında başka bir ideolojiyi islami prensibleri olanların yanında zikredip polemik oluşturandır. Zira rant elde etmek isteyenin şiarı "farklılık ortaya koymaktır"
    Algılarınızı açarsaniz söylediğiniz söze kimin müstahak olduğunu anlarsınız.

Alma ve satma ironik kavramlar, şuanki konu için.

Anladığınızı farzedip konunun uzatılmamasini rica ediyorum.
  2. Abdulmuizz Fida

Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

Mu'min kişi; kavmini musluman veya İslama olan durumuna (şeriata hizmeti, itaat ve tavrı) bakarak sever, sevebilir. Bu bağlamda ırkını sevebilir, ırkçılık yapamaz. Bu Arab içinde Türk içinde Kürt içinde böyledir. Aksi taktirde Amerikan, İngiliz vatandaşı bir müslüman, müslümanlara kan kusturan İslam düşmanı kâfir ırkını sevmeye normal görmeli.

Asker, polis sevme de hangi rejimin kolluk kuvveti ve onun güvenliğini sağlıyor ve düşman gördüğü rejimler kimlerdir ona göre hüküm alır. Askerin , polisin ferden İslam iddiası kendisini bağlar, çünkü Bedir cihadında müslüman olduğu halde hicret etmeyib vatanlarına asker olarak muslumanlara karşı savaşırken ölmeleri sonucunda cehennemlik oldukları nassla sabittir (Nisa 97). Cehennemlik eden meslekler de sevilmezler.
  3. ::IM4M`UL-HAREMEYN::

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Tevhid ve Cihad Kullanıcı

Kullanıcı adınız gibisiniz "değişik" (!)

Allah (subhanehu ve teala) cümlemize hidayet etsin ve hatalarımızı bağışlasın inşallah.

Allahumme amin..
  4. musab99

musab99 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Az once Abdulhamit han tahtan indirilisi izlerken arada soyle bir cumle gecti "osmanli devletinin yikilma sebeblerinden biride yukselen milliyetcilik".

Turkcu arkadaslarin anlayamadigi kavimiyetcilik bolunmeye sebeb olur, bir butunu savunurken diger taraftanda aslinda boluculuk yapiyorlar
  5. değişik

değişik Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Osmanlının yıkılışı Türk milliyetçiliğinin yükselişi sebebiyle değil aksine Arap, ermeni, slav ve rum kavimlerinin milliyetçilik davaları gütmeleri sebebiyleydi. Çanakkalede şehit olan araplar olduğu gibi filistinde tuzak kuranlarda vardı. Suud ailesi bir anda yerden bitmedi değil mi? (
    )

Sanırım milliyetçilikle faşizmi karıştırıyorsunuz? Haşa bırakın dindaş arabı kürdü, ne ermeniye ne yahudiye zülm edilmesini savunuyor değilim. Ama hiçbir milleti de kendi milletimin önüne koymam. İslam ruhumuzdur, Türklük bedenimiz.

Ayrıca ümmetin bir bütün olabilmesi için bütünün tamamından kuvvetli bir gücün ( askeri, siyasi, ekonomik ) hükmetmesi ve bunu irade etmesi gerekiyor. Demem o ki suudu, ırakı, suriyeyi vesair devletlere ve oradaki milletlere boyun eğdirecek bir gücünüz yoksa ( ki Mekanı cennet olsun Yavuz Sultan Selim han hazretlerinin vardı mesela ) ümmetçilik davanız bir ütopyadır. Allah dilediğini yükseltir, dilediğini alçaltır.
  6. tevhiddavam

tevhiddavam Rabbim! Benim ilmimi arttır! Kullanıcı

Bu cümleyle kendinizi cok guzel ifade etmissiniz. Konuyla alakasiz dediginiz hadisleri tekrar tekrar okumanizi tavsiye ederim. Ayrica türklerde bu kibir nereden geliyor Allah aşkına! Hicbir milleti kendi milletimden üstün tutmam ne kadar çirkin laf! Allah Kuranı Kerimde soyle buyuruyor:

Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir kadından yarattık. Birbirinizi tanıyıp sâhib çıkmanız için milletlere, sülâlelere ayırdık. Şunu unutmayın ki ALLÂH'ın nazarında en değerli, en üstün olanınız, takvâda en ileri olandır. Muhakkak ki ALLÂH herşeyi bilir, her şeyden hakkıyla
    haberdardır.

Türklüge deger katan da islamdır takvadır. Kalbinde islam olmayan türkün dirisi de ölüsü de leştir. Türk oldugu icin degil bakin musluman olmadigi icin. Bizim icin en evvel gelen sey islamdir. Zaten islamiyetten onceki türklerin hali de buna verilecek en güzel cevaptır vesselam
  7. değişik

değişik Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Niye çirkin bir lafmış? kürdü türkten, arabı japonu acemi türkten üstün mü tutmam gerekiyordu? Tabi ki hiçbirini üstün tutmayacağım. Türk düşmanlığı islam kisvesi altında ruhunuza işlemiş sizin.

kafir bir türk müslüman bir kürtten evladır demedik. Ruhumuz islam, türklüğümüz bedenimizdir dedik. Türk memlekettinde Türklükten rahatsız olunuyor vay arkadaş ya...
  8. uKaB

uKaB Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Anlamiyorsun degilmi

Biz turklukten degil irki sanki pahabicilemez gibi gostermekten sana bu sekilde konusuyoruz bir kimsenin irki onemli degil ALLAH in katindan ne olup olmadigi onemli diye soyluyoruz cunku ALLAH zulcelal takva bakimindan hangimiz ustun ona bakacak.

Sen ona ragmen hala irkimizi on plana atiyorsun cunku irki one attinmi yalan olsun dogru olsun hep ayrimcilik mutlaka olacaktir.

MUSLUMANİN KANİ İRKİYLA DEGİL DİNİYLE OLCULUR...
  9. tevhiddavam

tevhiddavam Rabbim! Benim ilmimi arttır! Kullanıcı

Türke dusman degiliz ırkçılıga düsmanız. Ben kürdüm ve tevhid ehli tanidigim ve cok sevdiğim türk arkadaşlarım var. Onlar ne demek istedigimizi anlayabiliyorlar. Bence siz bu meseleyi tartısıcagınıza bu siteden istifade etmeye çalışın. Sizin icin de bizim icin de daha hayirli olur kanaatindeyim.
    İslamda ırkçılık yoktur. Kürt neyse türk de odur arap da. İnsana deger katan İslamdır Tevhiddir. Size gönderilen ayet ve hadislerde de bundan bahsediliyordu zaten. Benden bu kadar. Umarım anlatabilmişimdir. İnsanın yıllarca bildigini dusundugu seyleri degistrmesi cok zor biliyorum ama dogru da yanlis da gayet acik bir sekilde belli. Artık gerisi size kalmış bir şey. Allah subhanehu ve teala hepimize hidayet nasib etsin
  10. Salim Suheyb

Salim Suheyb Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Ancak türkiyeli müslümanlar bu yazıya karşı çıkar heralde
  11. Pangea

Pangea Islam-TR Üyesi Kullanıcı

elhamdulillah 1bucuk yil önce görmemişim ve cevap vermemişim şu yazılara. Allah beni fitneden korumuş subhanAllah. gokturkce Allah yazmıyordu ki kolyede tanri yaziyormus ve gokturklerin tanrilarini biliyoruz pagan bir millet idi atalarimiz. yedi gobek turkumdur bu arada ancak ne vatan haini ne vatansever tanimini kendime yakistiririm. Ezan sesi olmayan memlekette yaşamak istemediğim için türkiyedeyim ancak bu ürdün olmuş türkiye olmuş farketmez. had cezalarının uygulanmadığı bir ülke, natoya asker tedariki sağlayan bir ordu, müslüman müşrik ayırt etmeden tutuklama kovuşturma yapan bir yargı ve emniyet teşkilatı ve bu ayrımın yapılmadığını bile bile bu teşkilatlarda görev alan kimseler... Allah bunların sevgisini kalbimizden uzak tutsun. bir gün birleşip hakkı hakim kılmaya kalkışsak bizi avlayacak kişi ve kurumları niye sevelim? deli miyiz biz?
  12. Alp Arslan

Alp Arslan ملة ابراهيم Forum Yöneticisi

Türkçe'de ki Tanrı kavramı İlah ile ayni anlamda kullaniliyor. Kimse o Tanrı ile Gökturklerin Tanrısını kastetmiyor. Müşrik ve Pagan Turkler Tengri kelimesini kullanmislar fakat bilinen bir şey ki Araplar da ezelden Musluman degildi Turkler gibi bir donem onlar da Pagan'di İslamiyet öncesi Müşrik Araplarda da içi boşaltılıp kullanılan birçok kavram İslamiyet ile yeniden şekillenmiş ve kullanılmıştır. Örnek olarak İlah kelimesi. Gene Türkler İslamiyete geçtikten sonra yazdıkları eserlerde Tengri (Tanri) kelimesini yazdıkları eserde Allah (İlah) yerine kullanmislardir. Ve bununla da şanı yüce Allah'i kastetmislerdir. Bu kelimeyi kullanmamak daha evla diye Fetvalar var ben bunu kabul etmekle beraber kullananlara da Müşrik (Pagan) muamelesi yapmayı uygun görmüyorum Allahu Ealem

Pîr-i Türkistan Ahmet Yesevi, “Divan-ı Hikmet” isimli eserinde genelde Allah yerine Tanrı (Tengri) kelimesini kullanmaktadır. Dr. Hayati Bice tarafından yayına hazırlanan ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yayınlanan “Divan-ı Hikmet” isimli eserde Hoca Ahmet Yesevi’nin 14 ayrı hikmette, yani kıtada “Tengri” kelimesini kullandığı gözlenmektedir.

37 nolu hikmetinde şöyle der Hoca Ahmet Yesevi:

“Tengri teala sözin, Resûlullah sünnetin,
    İnanmağan ümmetin, ümmet demes Muhammed”

65 numaralı hikmetinde ise Rab ve Tengri sözcüklerini birlikte kullanarak şöyle der:

“Her subh-dem boynum kısıb ‘RABBİ’ desem
    RABBİM meni murâdımnı berer mukin?
    Kanlar töküb közlerimdin zâr ingresem
    TENGRİM meni hâl-i dilim sorar mukin?”
  13. f471h

f471h Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Türkçülük ideolojisinin besin kaynağı kürtçülük ve arapçılıktır. Bende eski bir milliyetçi olarak öyle zor sıyrıldım ki milliyetçilikten, bu gerçekten bir Türk için çok zor bir durum. Çünkü eşekle ilişkiye giren, ilk fırsatta kayığa atlayıp avrupaya kaçan, amerikanın ilk teklifinde iş birliği yapan, oğlancılıkta ve deyyuslukta batı halklarını geçen, satın alınması en kolay olan, ingilizin hizmetkarı olan ama sürekli her hatasında Türk milliyetini kötüleyen ırkların tahrik unsurlarına rağmen milliyetçilik yapmamak çok büyük bir başarıdır bence. Bugün ki durumu konuşulur hep ama Türk milleti kadar İslam'a hizmet etmiş millet yoktur. Moğolları bile Türk Baybarshan durdurdu. Göbeklerini doldurmaktan başka bir marifeti olmayan arapların düşürdüğü hilafeti ayağa kaldırdı. Biz bunları söyleyince sahabeden bahsediyorlar, cahil cahil konuşurlar o zaman mekke ve medinenin bir çok halktan oluştuğunu bilmez ve orada olan herkesi arap zannederler. Kürt ve Arap milletleri benim gördüğüm en milliyetçi ırklardır. Dünyada milliyetçilik denilince akla Almanlar gelir çünkü arap ve kürt milletlerini tanımazlar. Ben bu yoldan geçtim arkadaşlar, ortada bir ırkçı varsa arap ve kürt milletleridir. Türk milliyetçiliği onların kıştırtması ve sekülerlerin fırsatçılığıyla doğmuş bir ideolojidir. Türk milliyetçiliğini biterecek şey, arap ve kürt milletlerinin kendilerine bakıp türk milletini kışkırtmayı bırakması olur.
  14. f471h

Yıllarca Türk milletini batılılıkla, münafıklıkla, kapitalistlikle, zalimlikle suçladılar ve acaba bunlar ne ki dedik durduk ve ilk savaşta ne olduklarını gördük, ortada koyun gibi kaçışan bir deyyus ve ahmak sürüsünden başka hiç bir şey yok. Kaçışmayanlarda orada kalıp amerikanın koalisyonuyla suriye ve ırak topraklarında ki petrolü paylaştılar. İçlerinde 1 avuç insan (muhtemelen 10.000/1 oranında) kaldı (suriyede cihad eden halis Müslümanlar) şerefiyle savaşıp şehid oldular. Bu kadarcık halis Müslüman pariste de var zaten, peki o neyin havasıydı?
  15. Pangea

selamunaleykum öncelikle. tanrı kelimesiyle eşdeğer olan kelime ilahdır asla Allah değildir. ayrıca Allah kelimesinin bir anlamı da vardır, arapçada sevginin 10 seviyesi olduğu ve "yemeyi içmeyi unutturup bunun yerine geçen sevgi düzeyi" olduğunu hatırlıyorum. Tanrı kelimesini eskiden Allah subhanehu ve tealanın Allah ismi yerine kullanılması alışkanlık meselesi olup affedilebilir ancak şuan günümüzde ben tanrı kelimesini sadece ateistlerin kemalistlerin agzinda veya mitojik putların adlandırılmasında duyuyorum. neymiş? savaş tanrısımış. savaş ilahı demek bile abes ve kulak tırmalayıcı. herneyse sonuç olarak müslüman olmayan milyonlarca türk ile hidayeti bulmuş bir ermeni arasında seçim yaparken zorlanmamaktır ümmetçilik. konu dönüp dolaşıp halkların asli küfrüne tekfirine gelmeden susuyorum. ırkçılığın, bir ırkı başka bir ırka tercih etmenin hiçbir mantık yönü yoktur, başarı bireyseldir. ahirette ay bu türkmüş dedeleri islama onca katkıda bulundu onların hatrına bu zavallı sülüğe iyi davranalım demeyecek zebaniler.
  16. Pangea

sen milliyetçilik zımbırtısından sıyrıldığına emin misin? Allah ıslah etsin.
  17. f471h

En az Türk milliyetine sallayanlar kadar sıyrıldığıma eminim, en azından millietçilikten kaçınmak konusunda onlardan daha iyi durumda olduğumun farkındayım.
  18. Alp Arslan

Alp Arslan ملة ابراهيم Forum Yöneticisi

Ve aleykumselam ve rahmetullah. Söyledikleriniz sadece konuyu saptirmaya gidiyor kusura bakmayın. Bir Kürt'ün İlah yerine Hüda demesi ya da bir İngiliz'in God demesi onu ataist ve ya dinsiz pagan yapmiyorsa bir Türkün Tengri ya da Tanrı demesi onu ataist vs yapmaz. Yeterki kastettikleri mana tek ilah olan Allah Subhanehu ve Teâlâ olsun. Ayrıca mantıksız kıyaslama Cahiliyye Araplarinin putlarına İlah demesi ile bir kez daha açığa çıkıyor. Yani bahsettiğiniz Yunanlar savaş tanrısı vs derken Araplar da Lat'a İlah diyorlardı.
    1)Günah olduğu kesin bir durum mu ki affedilebilir diyorsunuz ?
    2)Allah isminin özel isim olduğunu ve hiç bir şekilde eşi benzerinin herhangi bir dilde olmadığı zaten herkesin bildiği bir durum.
    3) Aynen dediğiniz gibi olacak fakat şunu da siz unutmayın kişinin ırkını sevmesi ırkçılık değildir.
  19. Pangea

sadece günah affedilmez, kusur ve hatalar da affedilir ben de bu sekilde kullanmistim kelimeyi. benim tanıdığım ingilterede yaşayan müslümanlar Allah'a God, alman müslümanlar da Gott demiyor, zira bu kelimeyi hristiyanlar İsa aleyhselam için kullanıyorlar. bu sitede Hüda kelimesinin kullanılabilir olduğuna dair fetva okumuştum. Açıkcası bence sorun kullanılan kelimenin yaptığı çağrışımla ilgili. hristiyanların taptığı rab edindikleri İsa aleyhselam veya türklerin eskiden taptığı göktengri ile Allah'ın aynı isimle anılması beni rahatsız ediyor.
    ki kolyedeki yazi göktürkçe olduğu için türklerin müslüman olmadan önceki dönemdeki çağrışımların yansıması bence kaçınılmaz yine de isteyen takvaya isteyen fetvaya göre yaşar diyelim. daha geçenlerde bir akrabamız bebeğinin ismini atlas koydu mitolojik tanri diye uyarmama rağmen. neymiş diyanet sorun yok demiş. Allahu alem.
  20. Muhammed087

Muhammed087 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

kardeş kimseyi tahrik edici aşağılayıcı tarzda konuşma her milletin iyisi kötüsü var, ben hayatımda 10 yıl önce iki kere oy verdim ikisinide mhp ve büyük birlik partisine verdim internetinde yaygınlaşmasıyla neyin ne olduğunu anladık sonradan tövbe ettim,ama sende milliyetçilikden sıyrılma gibi bir durum yok bu kemalist düzeni ayakta tutan başka bir ırk değil özellikle batıda yaşayan türkler ayakta tutuyor, pkk'da kemalizmin bir benzeri iskilipli atıf hocayla'da yasin börü'yle de dalga geçen aynı zihniyet, türk tarihindeki büyük şahsiyetlere bak sultan fatih,alparslan bunların hiçbirinin ırkçılıkla ilgisi yokdu, tarihde öyle kişiler var ki milliyetleri bile bilinmiyor sadece İslami kimlikleri ile biliniyorlar zaten bir müslümanın ırkçılıkla kendi milletini yüceltmeyle derdi olmaz
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş