1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Makale Türkiye'de Müslüman Olmak

Konu, 'Makaleler' kısmında Cundullah el-Kürdî tarafından paylaşıldı.

1. Alp Arslan

Alp Arslan ملة ابراهيم Forum Yöneticisi

Dediğiniz gibi takva açısından aslını kullanmak daha güzeldir bende ilk yazımda bunu söylemiştim.
    Göktürkce sadece eski bir alfabe kültürdür. Yazı olarak bunu kullanmakta bir problem yok diye düşünüyorum Allahu Ealem
  2. ez-Zehebî

ez-Zehebî Islam-TR Üyesi Kullanıcı

Şu yazıda ne anlatılmak isteniyor birisi Allah rızası için özetleyebilir mi? Türkiyeli Müslüman nedir, kimdir? Neden genelleme var? Müşrik atalarına söven ben neden bu yazıdan rahatsız oldum ki?
  3. Tevhid38

Tevhid38 Islam-TR Üyesi Kullanıcı

SubhanAllah kardeşlerim siz neler konuşuyosunuz Allah icin hakli yada haksiz olsanizda bu tartışmayı bırakin
    Allahın bizi ates cukurunun kenarından kurtarıp kardes kıldığını hatırlayın.
    Allah için
  4. Tevhid38

Bu konuşmaları yapan kardeşler galiba hic cihad etmemis ve cemaatleri yok konuşmalardan bu anlaşılıyor.
    zira cihad sahasında ve gercek bir cemaatte bulunan birisi hangi irktan olursa olsun bunları konuşmaz.
    Farkında olmadan Allah rasulü avs in ayağının altına aldığı kavmiyetçiligi savunmuslar.
    Allah bizleri hayrla islah etsin
    allahumme amin
  5. Alp Arslan

Ne alakası var şimdi abi. Müslümanın aklına binlerce soru gelebilir yanlış bildikleri olabilir bunları burada öğrenmeyecek tartışmayacaksa nerede öğrenecek bu forum neden var ? Gören de karşılıklı çatışmaya girdik zannedecek :)

Ayrıca kavmiyetçiliği savunduysak hangi mesajlarımızda savunduk gösterirsen inşaAllah bizde hatamızdan döneriz.
  6. Tevhid38

Evvelen ilm tartışılarak ogtenilmez güzel kardeşim.
    Son zamanlarda müslümanlar birbirlerine karsi cok sert davranıyorlar bu reelde de boyle ama sosyal medya daha rahat hareket edildigi icin cok konuşuyoruz ve kırıcı oluyoruz halbuki bizler birbirine karsi merhmetli kafirlere karsi sert olmakla emrelonduk.

Ne alakasi var şöyle sosyal medya da cok takilanlar genelde cemaatden uzaktırlar mesela yaşadığı yerde muvahhidler olamayabilir yada kişinin huyundan kaynaklı yalnız kalmayı sevmesi gibi nedenlerden dolayi. Bilirsiniz ki muvahhid cemaatler ummet şuurundadır ve boyle bir tartışma soz konusu olamaz. Durum cihad sahasında da böyledir hatta daha fazla yaşanır orda kardeşlik allahu alem. Böyle bir ortamda vakit geçiren birisi yukarda ki konunun en başından beri bazi arkadaşların söylediği seyleri söylemez seni kast etmiyorum ama bazi cevaplar cahiliyye kokuyo allah onlari da benide hayrla islah etsin.

Çatışmaya girdik demissin kardeşim birgun once kardeşiz diyenlerin kardesine kursun sıktığını gorduk duyduk böyle meseleler ufak gorunebilir ama cüzler birlesince kulli bir sorun oluşur allah korusun.

Hususen senin mesajlarında gördüğüm bir nokta dikkatimi cekti Ahmet yesevi den alıntılar yaparak Allah azzevecelle ye tanri denebilir demek istemisin
    1. Ahmet yesevi islamin başına celalettin rumi gibi birçok sapığı bela eden birisidir türkiye alevileri ve sapik sufiler ondan beslenir.

2. Allah azzevecelle yi nasil isimlendirebilecegimiz kur-an da ve sahih sunnete belirlidir ben tanri tengri artik her neyse boyle birşey gormedim herhangi bir islami eserde.

Allah bizlere selamet versin
  7. Abdu_Parlak

Abdu_Parlak Islam-TR Üyesi Kullanıcı

polisi jandarmayı neden sevmıyosunuz sadece meraktan soruyorum
  8. طالب بن عايد

طالب بن عايد إياك نعبد وإياك نستعين Kullanıcı

Tam isabet kardeşim Allah swt seni hayırla mukafatlandırsın..
  9. Alp Arslan

Abi öncelikle bu güzel uslubundan ötürü teşekkür ederim. Yalnızlığı seven biriyim ve elimden geldiğince sahih menheçteki hocalardan bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum eksiklerimiz çok Allah Teala tamamlamayı nasip eylesin.

1) İmam Ahmed Yesevi hakkında derinlemesine bir araştırma yapmadım. Fakat onun Orta Asya Türklerinin İslamiyete girişinde etkisinin büyük olduğunu biliyorum. Genele baktığımızda da Orta Asya Türkleri Sünni Müslüman. Uygur Kazak Özbek vs. Bu durum biraz çelişkili görünüyor. Yesevilik tarikatını biliyorum ondan sonra gelen İmamlar bozulmalara sebep olmuş olabilir Allahu Ealem. Tabi bu konuda bildiğiniz araştırma varsa bende okumak isterim.

2) Abi ben Allah'ın isim ve sıfatları içerisinde Tengri (Tanrı) da var demedim (Haşa). Sadece Tanrı kelimesi İlah kelimesi ile aynı anlamda kullanıldığında hoş olmasa da caiz olur dedim.

Tıpkı Abdulmuizz abinin burada bahsettiği gibi;

https://www.islam-tr.net/konu/konusurken-allah-yerine-kurtce-xwede-lafzi-kullanmak-gunah-mi.42244/

Gene konuyla ilgili Nurettin Yıldız hocanın fetvası: Selamünaleyküm. TANRI ilah demektir. Kullanılabilir yeri vardır, kullanılması doğru olmayan yeri vardır. Bu kelime, bizi ezansız bırakanların sözlüğünde yaygın olduğu için o kelimeye soğuğuz. Her kullanıldığında ezansız günler akla gelmektedir. Mesele budur.

https://www.fetvameclisi.com/fetva-allaha-tanri-demek-29306.html

10. Pangea

Pangea Islam-TR Üyesi Kullanıcı

suriyedeki rejim güçlerinden farkı yok ki tsknın. daha düne kadar oruç bile tutturulmuyordu askerlere namaz kildirilmiyordu ya bunlar gizli sakli yapilan spekulasyonlar degil. türk askerini islam ordusu sanan zihniyete her daim şaşırıyorum, pembeye siyah demek gibi bir şey bu. bugun bile hacli ordusunun askerlerini koruyan natoya en buyuk asker tedariki saglayan ulkelerden biriyiz biz bi uyanin artik.
  11. Abdu_Parlak

suriyedeki rejim gücüyle tsk yı nasıl kıyasladığını inan anlayamadım. özelden konuşssak olur mu belki başın belaya falan girer?
  12. Tevhid38

Kardesim yalniz kalmamani tavsiye ederim ayrıca ulaşabildiğin kadar reelde hocalarla tanis sohbet et insaAllah.
    Allah sıkıntılarını gidersin rahmet etsin sana.

Ahmet yesevi hakkında cahilken birseyler okumustum ama kapsamli bir eser varmi bilmiyorum.
  13. Pangea

kıyas ortada biri baascı diğeri atatürkçü ikisinin de şeriatla alakası yok ve Allah'ın hükümlerine düşman bir sistemi koruyorlar. özelden tabiki konuşamayız o da neymiş. bu hukuk sisteminde en fazla ne olabilir ki?bu bir soru değil kinaye.
  14. Abdu_Parlak

Benlik sıkıntı yok, siz tsk aleyhinde konuştuğunuzdan ben sizin için dedim belki alenen konuşmak istemezsiniz diye.

Şeriatla alakası yok fakat ülkede güvenle yaşamanızı sağlamıyor mu. Bu bile yeterli bir sebep değil mi?
  15. Pangea

ülkede güvenle yaşamamızı sağlayan yalnız Allah'tır kardeşim ya. bizim ülkeye dış tehdit mi var sanki de asker koruyor bizi? hayır dış tehdit yok çünkü zaten tehdit oluşturabilecek ülkelerle iş birliği içindeyiz. neyse konu dönüp dolaşıp natoya geliyor, çekilsek de kurtulsak. Allah bize o günleri göstersin. konu çok dağıldı, buradan devam edebilirsin.

https://www.islam-tr.net/konu/kufur-devletinde-asker-olmanin-hukmu-nedir.25756/
  16. Abdu_Parlak

Türkiye tehtid altında değil mi? Türkiyede her gün bomba ptladığı günleri unuttunuz mu? Terör ve dış güçlerin desteklediği unsurlarla şu an savaşıyoruz. Onlar savaşmasa, teröristler ülkemize gelse , şehirde hayatımızı güvenliğimizi hiç etse bombalar patlatsa daha mı iyi olur? Veya olası bir savaş durumunda tsk sizin can güvenliğinizi sağlamakdan mükellef değil mi? Sadece nato ya bağlı olunca amerikan uşağı olmuyoruz ki. Nato belli ülkelerin sovyetlere karşı kurduğu bir askeri dayanışma birliği. Ülkelerin güvenliği için. Türkiye de coğrafyada önemli bir ğlke olduğu için bu tarz organizasyonlarda söz sahibi konumunda.

Bence kendi askerlerinize karşı gereksiz bir önyargıya sahipsiniz. Onlar sizi yaşatmak için canlarını vermeye hazırlar.
  17. Pangea

isteyen taksimde bomba da patlatıyor doğuda köy de basıyor. isteyen istediğini yapıyor zaten, daha çok bombanın patlamamasının sebebi daha çok bombacının olmamasından kaynaklı. yani "kolluk" kuvvetlerinin üstün başarısından dolayı değil. ama algı medyası ve manipulasyon ustası dış guçler zavallı halkı buna inandırıyor işte. "hayatlarınız buna bağlı, güçlü ordu güçlü türkiye"
    geçen yıl yüksek lisans için yurtdışındaydım ve avrupa birliği hukuku dersi aldim, "söz sahibi" dediğiniz ülke ile açık seçik dalga geçiyorlar. benim bile milliyetçi duygularım kabarmıştı o dönem. yani bunların hepsi bir göz boyama kardeşim. sadece amerikan uşaklığı yapıyoruz başka bir şey değil.
  18. Abdu_Parlak

elbette batılı ülkeler bizi ciddiye almayabiliyor. ben orda natonun kuruluşunda kurucu üye olmamızdan dolayı söz sahibi olmuş demiştim.

kolluk kuvvetlerinin engellediği sayısız vaka var. kolluk kuvvetleri elinde çekirdek alıp gün boyu devriye gezmiyor ki. ne zor bela şartlar altında çalışıyorlar evlerınden sıcak yuvalarından olup sabah akşam demeden hudutta, doğuda dağlarda her yerde siz güvende yaşayasınız diye nöbetteler ve arayıştalar. siz böyle düşünüyorsunuz, peki komple asker ve polis işi gücü bıraksa oluşacak kaosu hayal etmenizi istiyorum. peki samimi bir soru sorucam, başınıza bir iş geldi, kaçırıldınız veya gasp ediliyorsunuz veya anlık gelişen bir olaydasınız, 155 i aramaz mısınız mertçe söyleyin? bizi Allah koruyor diyordunuz, - elbette- Allah koruyacak diyip bekler misiniz, yoksa 155 i arayıp ihbar mı edersiniz? sevdiklerinize bişey olsa polise gitmez misiniz?

dip not belirtmek istiyorum, ben burada askerin polisin sadece laik sistemin elemaları diye komple silinip atılmasından bahsediyorum, yani sokakta başınız sıkışsa her yerde yunus var, araba bozulup yolda kaldığımda yanımdan geçen en az 3 polis arabası durup yardıma ihtiyacım olup olmadığını, yakınlardaki karakolları söylüyor. bence nankörce bir bakış açısı sendeki kardeşim.
  19. Pangea

ankarada bir binanın üzerinde "herkesin polisi kendi vicdanidir, fakat polis vicdani olmayanlarin karsisindadir" yazıyor. bize polis değil vicdanlı kimselerin çoğalması lazım, bu da ancak şeriat kanunları ve islami bir nizamın sağlanmasıyla mümkün görünüyor. ve tabiki başıma bir şey gelse polisi arayacağım. benim vergilerimle çalışıyorlar benim de faydalanmam normaldir. sana nankörce gelebilir çünkü perspektifin farklı. ben sistemsel bakıyorum sen vatandaş gözüyle.
  20. Abdu_Parlak

bu işte bir terslik yok mu işte. hem sevmıyorsun hem yardıma çağırıyorsun. demekki o polis asker senin iyiliğini düşünüp kalkıp sana yardıma gelıyor bence bu konuyu bıraz dusun kardeşim. yazık ediyorsun o kadar insana.
    herkesin bir ideolojisi var ve herkes bu ideolojisini birbirine dayatsa ortada bir kaos olacağına inanıyorum. sen bunun şeriatla sağlanabileceğini savunuyorsun ötekisi komünizmle. komünist gelip bu ülkede devrim yapsa sen kendini nasıl hissedersin? lütfen bunu düşün kardeşim
  21. Pangea

komunist gelip devrim yapsayı düşünmeme gerek yok zaten kemalist gelmiş devrimini yapmış hilafeti yerle bir etmiş amerikanın batının kölesi yapmış. ha a ha b islam olmadıktan sonra hepsinin tüm sistemlerin sonu hezeyan. sen de aklını kullan vebu siteden istifade et, ısrarı bırak ve büyük resme odaklan. şeytan ayrıntıda gizlidir diye boşuna dememişler, iki üç hirsizi yakala(ma)yan polis mi yoksa hirsizin elinin kesilmesi sonucu tam caydiricilik saglayan ve hirsizligin kokunu kaziyan bir sistem mi?sen o iki uc hirsizin yakalanmasina takmissin kafayi(ayrinti) halbuki hirsizligi komple onleyen (buyuk resim) bir sistem var zaten. bunu goremiyorsun ac gozlerini, beyin vermis Allah, bak da anla diye.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş