1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Unutulan Bir Müslüman Katliamı...

Konu, 'Asya Haberleri' kısmında İSTİŞHAD tarafından paylaşıldı.

 1. İSTİŞHAD

  İSTİŞHAD الله لا ينسى أحداً ، هذا أمر كاف ليطمئن قلبك Yetkili Kişi Site Admin

  Kamboçya'da bundan 30 yıl önce Allah'a yakarmak, doğrudan ölüme gönderilmekle eş anlamlıydı. Müslüman Chamlar bu unutulan korku dolu günlerin tarihte yerini almasını istiyor.
  Başkent Phnom Penh'te Kızıl Kmerler rejiminin hayatta kalan dört üst düzey yetkilisinin yargılandığı uluslararası mahkemenin, bu yetkililer hakkındaki iddianamesinde, ''dini liderlerin katledildiği, kitlesel katliamın yapıldığı, camilerin yıkıldığı, Kuranların yakıldığı, Müslümanlara zorla domuz eti yedirildiği ve türbanın yasaklandığı'' ifadeleri bulunuyor.

  Kimse tam olarak kaç Müslüman Chamın öldürüldüğünü bilmiyor, ama bu dönemi araştıran Kamboçya Dokümantasyon Merkezi (DC-Cam) 1975 ile 1979 arasında 700 bin kişiden 100 bin ila 500 bininin öldürüldüğünü tahmin ediyor.

  Hayatta kalanlardan Zekeriya Bin Ahmed, ''İnsanlar namaz kılabilmek için her yolu deniyordu, bazen kağnıda, bazen ormanda, bazen de yıkanırken'' diyor. 61 yaşındaki Bin Ahmed, bir daha hiç göremediklerini hatırlıyor ve ''Birçoğu öldürüldü'' diyor.

  Şimdi Chamlar adalet istiyor. Chraing Chamres Camisinin dini lideri Sales Pin Apoutorliep, ''Pol Pot rejiminde neler olup bittiğini ortaya koyacak mahkemeye tam destek veriyoruz. Şimdi hikayemizi anlatabiliriz'' diyor. Sales Pin Apoutorliep, o dönemde anne-babasını ve dört kardeşini kaybetmiş.

  DC-Cam'dan Farina So ise Kızıl Kmerler döneminde Chamların acılarına ilişkin pek az belge bulunduğunu, onların çektiği acılara dair çok az araştırma yapıldığını belirterek, ''Halk tarafından tanınmaya ihtiyaçları var'' diyor.

  Chamlar bugün Kamboçya'da 500 bin kişi kadar, bunların çoğu Sünni. Camilerini yeniden inşa eden Chamların İslam'ı öğrendikleri ve öğrettikleri okulları da var. Farina So'ya göre, ''bu travmayı unutmaya çalışıyorlar, ama süreç yavaş işliyor''.

  O günleri yaşamamış olan gençlerde de yara hala kanıyor. Bin Ahmed'in gelini Yakin El, geçmişte olanların mahkemede ele alınmasından memnun. Küçük bir çocukken akrabalarının yaşadıklarını öğrendiğinde şok geçirdiğini anlatıyor ve öldürülenleri unutmamak gerektiğini söylüyor.


  Takva Haber - Press Medya
 2. selsebil

  selsebil Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  unutulan kaçıncı müslüman katliamı?daha iki gün önce srebrenitsa'da katledilen binlerce müslümanı andık...
 3. Pangea

  Pangea Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  eskiden en azından kafir müslümanı vuruyordu şehit diyorduk. bugün müslüman müslümanı vuruyor kimin ne olduğu belirsiz kqlıyor. Allah fitne fesattan korusun.
 4. عبد الرحمن

  عبد الرحمن Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Kamboçya'da Müslümanların olduğunu bilmiyordum. Japonlar da İkinci Dünya Savaşında Çini işgal ettiğinde bir çok Çinli Hui Müslümanı katletmişti.

  Cemel vakasından beri Müslümanlar birbirlerini öldüregelmişlerdir. Tarih kitaplarında savaş denilip geçiliyor, ama kayıplar incelenirse yüzbinleri geçer. Bu konuda Resulullah'ın sözü açık; öldüren de öldürülen de cehennemdedir.
 5. imam şahid

  imam şahid Allah birdir bilinsin kalplerden şirk silinsin Kullanıcı

  müslüman müslümanı öldürürse zaten kafir olur
 6. imam şahid

  imam şahid Allah birdir bilinsin kalplerden şirk silinsin Kullanıcı

  zaten bir müslümanın aklından bir müslümanı öldürmek geçiyorsa yani bu niyette ise kafirdir sonra onu öldürünce kafir müslümanı öldürmüş olur
 7. imam şahid

  imam şahid Allah birdir bilinsin kalplerden şirk silinsin Kullanıcı

  mantıken
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş