1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Duyuruyu Kapat

Zikir Çekmek Bidat Mi?

Konu, 'iLMi Munazaralar' kısmında Muaz ibni Cebel tarafından paylaşıldı.

 1. ebuDher

  ebuDher Islam-TR Üyesi Kullanıcı

    
  Tesbih bizim okumus kardesler bidat olarak görmemekdedir. Ama peygamberimiz ass ellinle (paraklarnila) yaparda, onun icin parmaklarla yapmak daha uygun. Ancak bazen parmaklarimla sasiriyorum, tam 33 kez zikir yapdim mi bilemiyorum, yane sünnete uygun olsun diye tam 33 kez olmasi lazim dersen, tesbihi bu neden le belki alabilirsin. Yane senin amacin tam 33 kez zikiri söylemek. Cünkü hadisde 33 kez geciyor. Bu sekilde sünnete uygun davranirsin. Yine de benim tavsiyem, 33 ü calisarak paramaklarinla bulmak. Bu cünkü tam sünnettir.

  Ama beraber zikir olan , yoktur, hanefi meshepindede beraber zikir yoktur, islam da yoktur,
  zikir = Allahi anmak, biz Allaha beraber zaten anamayiz, ancak herkes kendisine Allahi anabilir.

  Benim tuafima giden sey su, bazileri göye peygamber gibi giyinmek istiyorlar, ama ibadetleri peygamber sas gibi degil istedikleri gibi yapiyorlar, namazdan sonra beraber zikir, bir yenileme dir, dini yenileyenler de en güzel sekilde cehenneme hazirlanabilirler, Allah korusun.
 2. Muvahhid Faruk

  Muvahhid Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Soru: “Zikir çekmenin bidat olduğunu anlatan hâdiseyi biraz daha açıklayabilir misiniz? Bidat olan topluca çekmek mi, sesli çekmek mi yoksa çakıl taşları ya da tesbihle çekmek mi?” diye sormuş.Cevap: Saydıklarınızın hepside bidattır! Çünkü Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bunların hiç birini yapmamıştır. Muvahhid Faruk Cevap:Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) in Tesbih kullanarak zikir yapmadığını ileri sürürerek bu amele bidat demek yanlıştır. Allah Rasulu bizzat kendisi yapmamışsada ashabından yapanlar olmuş Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yapanları görmüş ama yaptıkları bu ameli inkar etmemiştir. Böle bir amel bidat olsaydı Allah Rasulu yapanları hemen uyarırdı.İbn-i Kudame El Makdisi El-Hanbeli şöyle diyor:"Taleb olunduğu zaman açıklamanın başka bir zamana ertelenmesinin caiz olmadığı hususunda hiçbir ihtilaf yoktur."Ravdatun Nazır ve Cennetul Menazir:96Ayrıca Usul ilminden de malum olduğu gibi Hz. Peygamber'in görüp işittiği bir işe karşı çıkmaması ve onu kabul etmesidir. Çünkü Allah'ın Rasûlü bir işin yapıldığını gördüğü veya işittiği halde onu reddetmemiş ve susmuşsa, bu durum onun bu işi tasvip ve kabul ettiği anlamına gelir.Usul ilminde buna «Takriri Sünnet» diyorlar. Konu ile ilgili bilgi edinmek isteyenler. Hadis Usuli hakkında yazılan kitablara baka bilirler.Ayrıca bir şeyin sonradan ortaya çıkması onun hemen inkar edilmesi anlamına da gelmez. Sonradan ortaya çıkan şeyin inkarı için Kitaba-Sünnete-İcmaya muhalif olması gerekir. Bakalım bu konu hakkında İmam Şafi (rahimehullah) ne buyuruyor: "Bidat iki türlüdür: Övülmüş bidat ve zemm olunmuş bidat. Sünnete uyğun olan övülmüştür, lakin Sünnete zıt olan ise zemm olunmuştur."Ebu Nueym: "el-Hilye": 9/113İmam Şafinin söylediği bu sözleri bir çok meşhur alim nakl etmiştir. Mesela: İmam Ebu Bekr El Beyhaki "Menakib Eş-Şafi": 1/469Şeyhul İslam İbn Teymiyye "Mecmuul Fetava": 20/163Bazı alimler ise bidatı beş kısma bölmüşler. Bu alimlerden biri «Sultanul Ulema» İzz bin Abdis Selamdır.Günümüzde «Selefi» ekola mensub olan şeyhlerden biri Ebu Katade El Filistini bile tesbihle dolaşıyor.Allah’ın hidayetini dilediği kimse için hak ortaya çıkmıştır. Delillerin çokluğu ise Allah’ın hidayetini dilemediği kimsenin şaşkınlık ve sapıklığından başka bir şeyini arttırmaz!Ahiru Da’vana Elhamdulillahi Rabbil Alemin.
 3. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Şu iddianın resmini de yazının yanına koyarsan, yazın hakkında insanların aklında şubhe kalmasın.


 4. Muvahhid Faruk

  Muvahhid Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Fotorafı google de arayan bulur kolaylıkla. Ebu Katadenin bu fotorafı meşhur zaten.

  - - - Updated - - -

  Fotorafı google de arayan bulur kolaylıkla. Ebu Katadenin bu fotorafı meşhur zaten.
 5. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  1 gün sonra kolay fotoğrafı eklersin!
 6. Said El Ensariyy

  Said El Ensariyy Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Fotoğraf bende var; Evet Ebu Katade'nin hanımıyla sokakta yürürken çekilmiş resmi var arşivimdeydi şu an yanımda değil İnşaAllah paylaşırım burada: elinde de tesbih var, ama elinde tesbih bulunmasına binaen şunu diyebilirim sünnetmiş gibi değildir belki ebu Dehr akhinin dediği gibi o da karıştırıyordur zikirleri o yüzden kullanıyor olabilir...
 7. Abdulmuizz Fida

  Abdulmuizz Fida فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ Yetkili Kişi Site Admin

  Kardeşim ben resim yoktur demiyorum veya senden istemiyorum. Sözüm, bir kişi hakkında bir iddia ediliyorsa , sözünü delillendirerek koysun ki insanların kafasındaki o iddia hakkında şaibe kalmasın. Ayrıca resmi bulamıyorsa istyorsan özelden kendisine yolla buraya yazdığı yazının yanına kendisi eklesin.
  Ayrıca sayıyı bilmeyen, karıştıran kimsenin Tesbih kullanmasının, taşımasının haram olduğunu iddia eden de yok.
 8. Said El Ensariyy

  Said El Ensariyy Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Tamam abi Hakkını helal et İnşaAllah ben resmi görmek istediğini zan ettim o yüzden belirttim;

  Tesbih kullanımı konusunda söylediğimi de Muvahhid Faruk'a binaen söyledim sırf tesbih kullanıyor diye Ebu Katade'yi kötülemesinden anlattım...
 9. Muvahhid Faruk

  Muvahhid Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  Said El Ensariyy!Diyorsunki:Tesbih kullanımı konusunda söylediğimi de Muvahhid Faruk'a binaen söyledim sırf tesbih kullanıyor diye Ebu Katade'yi kötülemesinden anlattım...Muvahhid Faruk Cevap:Sen hangi yazımdan bu safsatanı çıkartın ki sırf tesbih kullandığı için Ebu Katadeyi kötülüyoruz?Çıkmayan yerden kan çıkarmaya çalışma arkadaş....
 10. sabranyanefsi

  sabranyanefsi Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  SUBHANALLAH
 11. bahar rehab

  bahar rehab nefs ne kötü şey. Kullanıcı

  zikri otuz üç defa yapmanın bir hikmeti var mıdır? bilgilendirirseniz sevinirim, allah razı olsun.
 12. Altunsu

  Altunsu Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  - Muhakkak ki,Allah'ı zikretmek her şeyden daha büyüktür. (El-Ankebut 45)

  - Nice adamlar vardır ki, ne bir ticaret nede bir alışveriş, Allah'ı zikretmekten kendilerini alıkoymaz. (Nur 37)

  - Ey iman edenler, Allah'ı çok zikredin, O'nu sabah ve akşam tesbih edin, yüceltin. (Ahzab 41)

  - O halde yazıklar olsun o Allah'ın zikrini terk eden kalpleri katılara..Onlar apaçık bir sapıklık içerisindedirler. (Zümer 22)

  - Allah'ın zikrini kim umursamazsa, ona bir şeytanı musallat ederiz de, artık o, ondan hiç ayrılmayan bir arkadaş olur.(Zuhruf 36)

  - Akıl sahipleri o kimselerdir ki, ayakta iken, otururken ve yatarken (daima) Allah'ı zikrederler;
  göklerin ve yerin yaratılışı hakkında düşünürler ve şöyle derler:"Ey Rabbimiz sen bunları boşuna yaratmadın. Sen batıl şey yaratmadan münezzehsin. Artık bizi cehennem ateşinden koru. (Al-i İmran l9l)

  - (O korkulu zamanda) Namazı kılıp bitirdikten sonra ayakta iken,otururken,yanlarınızın üstüne
  yatarken hep Allah'ı zikredin.(Nisa l03)

  - İman edenlere vakti gelmedi mi ki, kalpleri Allah'ın zikriyle titremesin. (Hadid 16)

  - Sabah ve akşam içinden yalvararak ve korkarak yüksek olmayan hafif bir sesle Allah'ı zikret. Gafillerden olma. (Araf 205)

  - Gerçek müminler o kimselerdir ki Allah anıldığı zaman kalpleri korkarak ürperir, onlara Allah' ın ayetleri okunduğu zaman imanlarını artırır ve onlar, yalnız Rablerine tevekkül ederler. (Enfal 2)

  - Rabbini de çok zikret ve sabah akşam tesbih et. (Al-i İmran 41)

  16- O münafıklar namaza kalktıkları zaman üşenerek kalkarlar; insanlara gösteriş yaparlar. Allah'ı pek az hatıra getirip zikrederler.(Nisa 142)

  - Muhakkak şeytan, şarapta ve kumarda, aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah'ı zikretmek ve namaz kılmaktan alıkoymak ister.
  Artık siz bunlardan sakınmaz mısınız? (Maide 91)

  - Şeytan onları hükmü altına almış ve Allah'ın zikrini unutturmuştur. İşte bunlar, şeytanın taraftarıdırlar.(Mücadele

  - Namazı kıldıktan sonra, yeryüzüne dağılında Allah'ın fazlından rızık arayın. Allah'ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.( Cuma 10)

  - Ey iman edenler,sizi ne mallarınız, ne çocuklarınız, Alllah' ı zikretmekten alıkoymasın. Her kim bunu yaparsa işte onlar hüsrana uğrayanlardır.
  (Münafıkin 9)

  - Rabının ismini zikret, her şeyden kesilerek O'na yönel ( Müzzemmil 8)

  - 0 halde siz, beni zikredin ki, ben de sizi zikredeyim. Bana şükredin de nankörlük yapmayın. (Bakara 152)

  - Aralattan dönüşünüzde Meşari Haramda Allah'ı zikredin.0, sizi nasıl hidayete erdirdiyse sizde 0'nu öylece zikredin. Doğrusu siz O'nun hidayetinden önce sapıklık içinde idiniz. (Bakara 198)

  - Hac ibadetinizi bitirince, cahiliyye devrinde hacdan sonra, toplanıp atalarınızı andığınız gibi hatta daha da kuvvetli bir anışla Ahlah'ı zikredin, çünkü insanların kimi: Ey Rabbimiz, bize (nasibimizi) dünyada ver der .0 kimsenin ahirette bir nasibi yoktur. (Bakara 200.201)

  - Sabah akşam Rabbını zikret. Gecenin bir kısmında da O'na secde et. Birde geceleyin uzun bir müddet 0'nu tesbih et. (İnsan 25,26)

  - Kötülüklerden temizlenen, Rabbının ismini zikreden ve namazı kılan, mutlaka kurtulacaktır. (A'la 14,15)

  - Ey Resulüm, itaatkar ve mütavazi olanları Cennetle müjdele. Bunlar o kimselerdir ki, Allah'ın ismi zikredilince kalpleri titrer. (Hac 34,35)

  - Kim de Rabbi'nin Zikrinden yüz çevirirse, Allah onu şiddeti artan bir azaba sokar. (Cin 19)

  - Unuttuğun zaman Rabbini zikret. (Kehf 24)

  - Sayılı günlerde (Teşrik günlerinde) Allah'ı zikret. (Bakara 203)

  - Muhammed Allah'ın Resulüdür .Onun beraberinde bulunanlar,kafirlere karşı çok şiddetli, kendi aralarında gayet merhametlidirler. Onları rüku ve secde eder halde Allah'dan rıza ve sevap istediklerini görürsün. Onların alametleri yüzlerindeki secde izleridir. Bu onların tevratta anlatılan vasıflarıdır. İncildeki vasıfları ise, filizini vermiş bir ekin gibidir ki, onu kuvvetlendirmiş, oda ekicilerin hoçuna gidecek şekilde kalınlaŞmış ve gövde üzerine dikilmiştir. Müminlerin böyle olmasıda, kafirleri onlara karşı öfkelendirmek içindir. Allah, onlardan, iman edip salih amel işleyenlere mağfiret ve büyük bir mükafat vadetmiştir. (Fetih 29)

  - Mümin kullarımdan bir topluluk vardır ki, onlar; "Ey Rabbimiz, iman ettik artık bizi bağışla ve bize merhamet et. Sen merhamet edenlerin en hayırlısısın." derlerken; Siz onları alaya aldınız. Sizin bu hareketiniz bizi zikretmeyi size unutturdu. Onlara istihza edip gülüyordunuz. (Mü'minin 109,110)

  AYETLER BUYURUN.
 13. KAYA

  KAYA İyi Bilinen Üye Moderatör Kullanıcı

 14. Cundullah el-Kürdî

  Cundullah el-Kürdî BAWERMEND Kullanıcı

  Esselamü aleyküm, rüku'da "sübhane rabiye'l-a'lâ" mı "Subhane rabbiye'l-azim" mi denilmesi doğrudur?
 15. parsa

  parsa Islam-TR Üyesi Kullanıcı

 16. Muvahhid Faruk

  Muvahhid Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  images.jpg
 17. Muvahhid Faruk

  Muvahhid Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  images-1.jpg
 18. Muvahhid Faruk

  Muvahhid Faruk Islam-TR Üyesi Kullanıcı

  ...
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş